referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Pondelok, 23. mája 2022
Pavol Országh Hviezdoslav Hájnikova žena
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lpantak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 531
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Dej: lyricko – epická báseň sa skladá z troch častí: Pozdrav
Maliniarky
Zbohom
Dej je v prekrásnom hornooravskom prostredí, ktoré híri farbami a náladami. V prvej časti básnik predstavuje krásnu prírodu, ktorá ho očarila. Zoznamuje sa s chalupou starého hájnika Čajku.
…“ Jak hniezdo v lesnom porubí
v úkryte košatého krovia:
z hôr neprehľadnom zákutí
chalupa čuší hájnikova“, …

Spoznávame hájnika Čajku, ktorý mal 80 rokov, bol smelý, usilovný, mal rád prírodu a v jej objatí zomrel. Keď starý Čajka zomrel, jeho syn Mišo sa rozhodne, že bude hájnikom a bude po otcovi. Išiel preto za polesným. Ten mu dal list a poslal ho do kaštieľa za starým pánom Villánym. Miško vstúpil do kaštieľa a bol očarený. Začal si uvedomovať svoj nízky pôvod a skromne predstupuje pred pána. Ten sa správa povýšenecky, no spomenul si, ako mu v hore zachránili život a dal mu povolenie. Mišo sa rozhodol, že sa ožení. Vzal si za ženu svoju milú, Hanku. Mladí manželia šťastne žili v malej hájovni uprostred lesa. Raz, keď Hanka prala na potoku a Mišo bol v lese na pochôdzke, prišli k horárni dvaja jazdci. Jedným z nich bol mladý Artuš Villáni. Keď zbadal Hanku, veľmi sa mu zapáčila. Začal sa od nej vyvedať, či je už vydatá a či má muža rada. Hanke sa takéto reči nepáčili a najradšej by sa mladého Artuša zbavila. Keď odchádzal, dal jej do krčiažka zlatý peniaz. Keď ich Hanka našla, vysypala ich do kotliny.
V druhej časti diela autor opisuje obdobie zbierania malín. Počas jedného z tých dní príde k hájovni Artuš. Hanka sa pred ním zavrela dnu, lebo sa ho bála. Veľmi bola nahnevaná a rozmýšľala o tom, čo povie Miškovi. Nepovedala mu to. Neprešla dlhá doba a pán Artuš sa rozhodol, že usporiada poľovačku v lese, kde hájničil Miško. Artuš poslal Miška zastreliť desatoráka a sám sa ponáhľal k hájnikovej chalúpke. Keď vstúpil do dverí, Hanka skamenela. Vrhol sa na ňu. Hanka kričala a keď si už nevedela rady, tak ho zabila. O chvíľu prišiel Miško. Keď Artuš Villáni zmizol, hneď cítil niečo zlé. Na zemi videl mladého pána mŕtveho a na prahu svoju ženu. Miško pochopil, že Hanka je verná a iného radšej zahubí, akoby mala pošliapať svoju česť.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.