referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Nedeľa, 14. apríla 2024
Staroslovienska literatúra
Dátum pridania: 30.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: fubu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 368
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Vznik a vývin staroslovienskej literatúry súvisí so vznikom Veľkej Moravy. Veľký vplyv na ňu mali Konštantín a Metod, ktorí priniesli 1. písmo – hlaholiku (pozostávala malých písmen gréckej abecedy) a nárečie zo Solúna – staroslovienčinu. Konštantín a Metod prišli na VM na prosbu kniežaťa Rastislava, ten požiadal najskôr pápeža, aby mu poslal vzdelancov, ktorí by šírili vieru v slovanskom jazyku. Pápež odmietol, preto sa Rastislav obrátil o pomoc na cisára Michala III., ktorý mu vyhovel. Úlohou Konštantína a Metoda na VM bolo šíriť kresťanstvo a vykonávať náboženské obrady v domácom jazyku, šíriť vzdelanie, zakladať školy a vychovávať duchovenstvo oddané domácim panovníkom, preložiť a uviesť do života domáce zákonodarstvo a preložiť bohoslužobné knihy. Činnosť Konštantína a Metoda marila úsilie franských kňazov a feudálov o nadvládu nad Veľkomoravskou ríšou. Preto franskí kňazi obvinili bratov pred pápežom z bohorúhačstva a preto sa bratia vypravili do Ríma obhajovať slovanskú bohoslužbu. Pápež Hadrián II. schválil staroslovienske preklady bohoslužobných kníh a vymenoval Metoda za arcibiskupa. Konštantín chorľavel a preto vstúpil do kláštora, prijal meno Cyril a onedlho zomrel. Metod sa vrátil na VM, kde sa stal vládcom Svätopluk. Uväznil Metoda na dva roky, cestou späť na Veľkú Moravu Metoda uväznili na 2 roky, potom pokračoval vo svojej činnosti. Po Metodovej smrti pápež Štefan V. zakázal slovanskú bohoslužbu a väčšina žiakov musela odísť pred prenasledovaním do Bulharska. Tu vytvorili nové písmo cyriliku (veľké písmena gréckej abecedy).

Staroslovienčina ako literárny jazyk sa zaslúžila o prekladovú a pôvodnú literatúru.
Prekladová literatúra – vznikala na VM, preložili omšovú knihu ( Misál ), Bibliu, breviár (modlitebná knižka pre kňazov), spevník a súdny zákonník
Pôvodná literatúra – vznikala na veľkomoravskom a bulharskom území
- Proglas – autorom je Konštantín, ide o najstaršiu slovanskú umelú báseň, je to veršovaný predhovor k evanjeliu, oslavou slovanského prekladu Písma, vyzdvihuje domáci jazyk ako základ a sprostredkovateľa knižnej vzdelanosti, obhajuje práva Slovanov na vlastný liturgický jazyk
- Moravsko–panónske legendy – predpokladaným autorom je Kliment, pozostávajú z :
- Život Konštantína - autor opisuje jeho detstvo, štúdium, múdrosť, činnosť a vyzdvihuje jeho súcit s trpiacimi. Sústredil sa na jeho predmoravskú činnosť a na jeho obhajobu bohoslužobného jazyka pred pápežom.
- Život Metoda - je kratší, epickejší, vecnejší a menej legendový. Je bohatší na životopisné fakty a približuje Metodovu činnosť na Veľkej Morave. Obsahuje historické dokumenty o schválení slovanskej liturgie a vymenovaní Metoda za arcibiskupa.
 
Podobné referáty
Staroslovienska literatúra SOŠ 2.9966 601 slov
Staroslovienska literatúra SOŠ 2.9531 474 slov
Staroslovienska literatúra SOŠ 2.9586 1228 slov
Staroslovienska literatúra GYM 2.9767 815 slov
Staroslovienska literatúra GYM 2.9533 822 slov
Staroslovienska literatúra SOŠ 2.9697 425 slov
Staroslovienska literatúra SOŠ 2.9682 266 slov
Staroslovienska literatúra SOŠ 2.9713 1077 slov
Staroslovienska literatúra SOŠ 2.9925 380 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.