referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Piatok, 9. decembra 2022
John Ronald Reuel Tolkien
Dátum pridania: 18.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Roxanne
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 635
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
John Ronald Reuel Tolkien

John Tolkien sa narodil 3.januára 1892 v juhoafrickom meste Bloemfontein, kam jeho rodičia odišli z Birminghamu, aby začali nový život. Po smrti otca, roku 1895, sa rodina vrátila späť do Anglicka a usadila sa v dedinke Sarehole, v kraji, o ktorom sa hovorí, že sa stal predlohou pre autorovu fiktívnu krajinu Stredozem. Tolkien často tvrdil, že práve v Sarehole prežil najkrajšie a najšťastnejšie roky detstva. Približne roku 1900 začal Tolkien chodiť do školy Kráľa Edwarda. V tomto čase sa stal oddaným katolíkom a jeho hlboká viera v ňom zostala po celý život. Tolkienova matka, diagnostikovaná ako diabetička, počas zotavovania blízko Rednalu roku 1904 zomrela. Ronalda a jeho brata Hilaryho poslali k tete, kde bývali štyri roky. Odtiaľ sa presťahoval na Duchess Road, kde stretol a zamiloval sa do Edith Brattovej. Tolkien mal v tej dobe šestnásť rokov a jeho opatrovník Otec Morgan nemohol dovoliť,aby milostný vzťah pokračoval, preto ho presťahoval a zakázal mu čo i len vidieť Edith, až kým nedovŕši dvadsiaty prvý rok. Neskôr získal štipendium na štúdium klasickej literatúry na Oxfordskej univerzite, kam odišiel roku 1911. Štúdium ukončil roku 1914, keď začala 1. svetová vojna. Nastúpil do Dôstojníckeho výcvikového zboru a bol menovaný signalizačným dôstojníkom práporu. V stredu, 22. marca 1916, v rímsko-katolíckom kostole vo Warwicku, sa oženil s Edith. Onedlho nato ho znova povolali k britskej armáde a vo Francúzsku sa zúčastnil bitky o Somme. Väčšiu časť roka 1917 strávil vo vojenskej nemocnici, kde začal písať Knihu stratených povestí. Po vojne získal miesto na Leedskej univerzite a stal sa profesorom anglickeho jazyka. To bol už otcom a spolu s manželkou a synom sa roku 1925 vrátil do Oxfordu, kde sa stal profesorom anglosaských jazykov. V tomto období si Tolkien, C. S. Lewis a niektorí ďalší ich priatelia vytvorili skupinu “Inklings”. Pravidelne sa schádzali a Eagle a Child Pub a čítali si svoje najnovšie práce. Roku 1945 sa Tolkien stal profesorom anglického jazyka a literatúry v Mertone. Na 15 rokov sa usadil v dome na Sandfield Road 76.

Tolkien prestal vyučovať roku 1959. Jeho manželka Edith zomrela roku 1971 a on začal znova učiť. Dňa 30. augusta 1973 ho s bolestami previezli do nemocnice,kde mu zistili prasknutý žalúdočný vred. Na následky zápalu J. R. R. Tolkien 2. septembra 1973 zomrel. Pochovaný bol so svojou ženou v Oxforde.

Tolkien vydal niekoľko odborných prác, napríklad Slovník strednej angličtiny, kritické vydanie stredovekej romance Sir Gawain a Zelený Rytier či esej Beowulf – príšery a kritici. Čitatelský úspech mu priniesla až Kniha stratených príbehov. V Stredozemi sa odohráva kniha Hobbit.

Jeho najznámejšie dielo Pán prsteňov sa v uplynulých desaťročiach dočkalo desiatok vydaní v celom svete. Dramatický a spletitý príbeh o čarovnom prsteni si získal milióny čitateľov a popredné miesto v klasickom fonde svetovej fantastickej literatúry. Tolkienov rozpravačský talent a záujem o mytológiu vytvorili neuveriteľný svet fantázie, schopný vtiahnuť do svojho deja mladých i dospelých milovníkov čarovných príbehov o rozprávkových bytostiach z tajomných končín krajiny Stredozem, ktorej existencia je ohrozená rozpínajúcim sa zlom. Dobrodružná výprava “vyvolených”, na čele s hobitom Frodom, putuje zachrániť svet pred Tieňom z krajiny Mordor. Čo všetko zažijú a aká veľká môže byť sila dobra v boji proti zlu, už rozpovie príbeh sám.
 
Podobné referáty
John Ronald Reuel Tolkien GYM 3.0006 845 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.