referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ladislav, Ladislava
Pondelok, 27. júna 2022
Ladislav Mňačko : Ako chutí moc
Dátum pridania: 15.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: klmno
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 609
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Osudy hlavných postáv fotografa Franka a jeho priatela z mladosti, ktorý v diele nie je pomenovaný autor pre ňho používa pseudonym Veľký muž. Zomrel šéf kabinetu. Na pohreb je vyslaný aj Frank, ktorý je salónnym fotografom novín. Frank sa z mŕtvym poznal od malička. Tento „veľký muž“ bol Frankovým priateľom avšak v ich živote došlo k obratu a dnes si boli už cudzí. Pri fotografovaní mŕtveho a pohľade na tisícky ľudí ktorý sa prišli so štátnikom rozlúčiť aj keď pre mnoho z nich nič neznamenal a niektorým dokonca ublížil si Frank začne spomínať na príhody s chvíle strávené v prítomnosti tohto muža. Boli výborný kamaráti aj keď Franka jeho priateľ zatieňoval. Prvým vážnym nedorozumením bolo, keď mal Frank priateľku Margitu.

Jedného dňa prišiel za Frankom jeho priateľ a oznámil mu, že sa majú z Margitou radi. Keď to Frank pochopil zmlátil priateľa do bezvedomia. Neskôr Frank slúžil v povstaní pod jeho velením. Keď napadli Nemci ich tábor, spolu utiekli cez hory k inej skupine. Tejto skupine velil Rus, ktorý ich z nevôľou prijal. Správal sa veľmi povýšenecky a zneužíval svoju moc. „Veľký muž“ zatkol Rusa a sám prebral vedenie nad oddielom. Po povstaní mŕtvy postupoval v kariere rýchlo. Stal sa šéfom kraja v ktorom to nič nefungovalo. Vtedy ich priateľstvo z Frankom prekvitalo. Štátnik bol tvrdý nekomprimsný, ale spravodlivý. Jeho prejavy mali energiu a dokázal ovládať masy. Raz sa stalo, že horská dedina mu poslala list v ktorom tvrdila, že nepotrebuje štát a že nebude plniť päťročnice. Štátnik prikázal vypnúť dodávky elektriny, zrušiť poštu a autobusy do dediny. Za týždeň bol problém vyriešený. Dedina prišla z plánom na splenie päťročnice a všetko fungovalo po starom. Zvrat v živote toho muža prišiel keď vymenil sektretárku.

Aj keď bol ženatý, vzal si príťažlivú plavovlasú sekretárku za ženu. Rozviedol sa z Margitou ktorú považoval za nereprezentatívnu.Týmto rozhodnutím si ohrozil karieru a dal dôvod Galovičovi ktorý bol jeho mravnostným dozorom na jeho odvolanie. Galovič mlčal. Neskôr sa stal šéfom kabinetu a jeho charakter sa úplne zmenil. Začal byť podozrievavý a krutý. Začal si zhromažďovať všetku moc do rúk. Na Franka úplne zabudol. V jednu noc bol ešte z Frankom na večeri u nich starých priateľov a tam sa opil. Správal sa neprístojne. Ich priatelia by to neboli prezradili, ale o týždeň ich dal zavrieť. Upadal. Keď umieral nikto sa s ním neprišiel rozlúčiť. Bol sám. Prišiel o všetkých priateľov. - Retrospektíva - Psychologický rozbor postáv - Zmena charakteru vplyvom moci - Zbytočnosť moci - Prchavosť slávy.- Veľa opisov a reflexií- 2 dejové línie- Frankov život, štátnikov život - 2 spôsoby zobrazenia- citové prvky, reportáž - opis divadel. predstavenia (groteska), scéna z pohrebu- motív morálky- zneužitie, získanie moci - psychologizácia problému- Frankova línia- má dôkazy o nemorálnosti, ale neukáže ich- fotografia- zachytenie chvíle, analýza- štýl publicistický (reportáž. prvky)- subj., expresíva, komika, irónia, satira, sarkazmus- analógia, kumulácie, enumerácie- štátnici- Gotwald- mŕtvy, Novotný, Široký-Galovič, Bacílek
 
Podobné referáty
Ladislav Mňačko : Ako chutí moc GYM 2.9703 1971 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.