referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Slovenská literárna moderna
Dátum pridania: 02.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Crisque
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 781
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Rozvíjala sa v rokoch 1900 – 1918. Na Slovensku vládla nepriaznivá situácia: maďarizácia, 1907 – Appóniho zákony o pomaďarčovaní škôl, vysťahovalectvo. Hlavnými predstaviteľmi boli: Ivan Krasko, Janko Jesenský, Vladimír Roy, Pavol Bujnák, František Votruba. Spoločne tvoria Kraskovu školu. Najprv uverejňovali básne v časopisoch Slovenské pohľady, Prúdy, Živena a Dennica. Autori reagovali na skutočnosť, aby mohli účinnejšie poukázať na situáciu začali používať symboly. Vzorom pre slovenských modernistov bola francúzska moderna, česká (Otakar Březina) a ruská (Vladimir Majakovskij) moderna. Inšpirovali sa dielami romantikov Botta, Kráľa a Sládkoviča a nadväzovali na realistov Hviezdoslava a Vajanského. Vytvárali si nový veršový systém – prozódiu – založený na striedaní prízvuku na slabikách, využívali daktylské ( -uu) a trochejské stopy (-u-) (- prízvučná slabika a u neprízvučná slabika).


Ivan Krasko (vl. menom Ján Botto) bol symbolista, napísal len dve básnické zbierky, ale obsahom ovplyvnil vývoj ďalšej slov. poézie. Narodil sa na Gemeri a študoval na viacerých gymnáziách, štúdium dokončil v Brašove v Rumunsku. V Prahe vyštudoval chemické inžinierstvo, neskôr v odbore aj pracoval. Stále sledoval dianie v rodnej krajine a všetko vnútorne prežíval. Znaky tvorby: subjektivizmus, lyrickým hrdinom je autor, využíva symboly, dotvára prízvučnú prozódiu. Jeho tvorba je obsahom podobná Baudelairovi, plná smútku, pesimizmu a kriticizmu. Mal na to objektívne dôvody: postavenie Slovákov v Uhorsku, maďarizácia, vplyv svetovej literatúry; ale aj subjektívne: choroba, ktorá ho primela k myšlienkam, že nemá právo na lásku, nehľadal si partnerku, odlúčenie od domova.

Nox et solitudo – zbierka básní zo začiatku 20. storočia. Už samotný názov vyjadruje autorov postoj k svetu. Lyrickým hrdinom je sám autor, ktorý všetko intenzívne prežíva, je plný smútku, samoty a pesimizmu, nachádza sa v tmavej, pochmúrnej scenérií.
Šesť hodín je... báseň napísaná v Čechách, lyr. hrdinom je autor, hovorí o robotníkovi vracajúcom sa domov z práce, kde ho čaká rodina, zatiaľ čo autor zostáva sám medzi 4 stenami so zaveseným krížom, kt. symbolizuje jeho osud.

Plachý akord – hrdina sa túla tmavou nocou -básnik hľadá porozumenie u ľudí, ale nenachádza ho.

Už je pozde – lyrická báseň orámcovaná rovnakým veršom na začiatku a na konci. Témou je nenaplnená láska, je zobrazená cez prírodu. Cítiť tu vplyv impresionizmu. Zobrazená je hlboká noc plná spomienok na časy keď bol so svojou milou.

Topole – autor sa zamýšľa nad večnosťou a posmrtným životom, kam pôjde jeho duch po smrti. Prírodná lyrika, topole sú symbolmi smútku, bolesti a samoty.

Anafora – každá strofa sa začína rovnako.

Vesper dominacae – spomienka na domov, matku. Básnik opisuje nedeľný večer, kedy jeho matka sedávala v prítmí a rozjímala nad životom a smrťou. Pri zmienke o synovi sa jej derú do očí slzy. Atmosféra je pochmúrna, smutná, cítiť žiaľ zo straty milovanej osoby.

Verše – zbierka aj s optimistickejšími básňami, nerieši len osobné problémy, ale spoločenské. V národne orientovaných básňach nachádzal nádej na zlepšenie situácie.

Otrok- lyrická báseň, hrdinom je autor, štylizuje sa do postavy otroka. Otrok bol človek bez práv, autor tak vnímal postavenie Slovákov. Dá sa rozdeliť na tri časti: ako dieťa, dospievajúci muž, dospelý človek. V detstve počúval piesne pokorenej matky – otrokyne, neskôr je náznak revolty „no v sklopenom zraku posiaľ skrytá iskra horí...“. V poslednej časti je zobrazená vzbura – nemôže zomrieť pokiaľ sa nepomstí – nádej na zmenu v budúcnosti.

Otcova roľa – lyrická, symbolická báseň, hrdina (autor) sa po čase vracia domov, do vlasti. Má výčitky svedomia, že opustil svoje rodisko a nemal ho kto brániť. Rodnú krajinu zobrazuje podvečer, keď na krajinu sadá noc. Spomína na slnkom zaliatu krajinu, ktorá však vždy bola pokropená potom a krvou tých, čo na nej pracovali. V závere vyjadril nádej, že zlé časy sa skončia, využil tu motív z gréckej mytológie. Pre rodisko mal rôzne mená: otcova roľa, sivé polia. Využil daktylo – trochejské verše.
 
Podobné referáty
Slovenská literárna moderna SOŠ 2.9362 2414 slov
Slovenská literárna moderna GYM 2.9937 1467 slov
Slovenská literárna moderna SOŠ 2.9723 2261 slov
Slovenská literárna moderna SOŠ 2.9663 209 slov
Slovenská literárna moderna GYM 2.9563 2403 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.