referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matúš
Utorok, 21. septembra 2021
William Shakespeare
Dátum pridania: 17.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: LeiD3n
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 872
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 

William Shakespeare sa narodil roku 1564 v Stratforde. Je určite najslávnejším zo všetkých anglických spisovateľov. Jeho básne a divadelné hry obsahujú toľko bohatstva, že v nich každá generácia nachádza nový význam. Shakespearova literárna kariéra trvala približne dvadsať rokov, od roku 1592 do roku 1612, a zažila vládu dvoch panovníkov-kráľovny Alžbety I. a kráľa Jamesa I. Behom tohoto obdobia napísal Shakespeare dve dlhé výpravné básne, radu sonetov a predovšetkým 37 divadelných hier.

Jeho otec, John Shakespeare, bol úspešným výrobcom rukavíc a krátko po narodení Williama sa dokonca stal starostom mesta. Aj tak sa okolo roku 1576 dostal do finančných problémov, čo bolo pravdepodobne príčinou, prečo sa mladý William nedostal na univerzitné štúdiá. Ale rozbor Shakespearových diel ukázal, že William získal dôkladné gramatické vzdelanie, pravdepodobne v Stratforde.

V roku 1582, vo veku osemnásť rokov, sa Shakespeare oženil s Anne Hathway, ktorá v tej dobe už čakala dieťa. Neskôr mal Shakespeare ešte dve dcéry, Susannu a Judithu, a syna menom Hamnet, ktorý však v jedenástich rokoch zomrel. V roku 1592 sa Shakespeare objavuje v Londýne ako úspešný autor hier o Henrichovi VI. Je však osočovaný Robertom Greenom, závistlivým kolegom - dramatikom, ktorý ho nazýva povýšeným havranom. Green pohŕdal Shakespearom, pretože nemal univerzitné vzdelanie. Toto snobstvo posilnilo domnienku ďalších generácií, že Shakespeare musel byť buď požehnaným dieťaťom, alebo podvrhom. V rokoch 1593 boli londýnske divadlá kôli epidémii uzatvorené a Shakespeare sa sústredil na písanie básní pod ochranou svojho priateľa. Akonáhle epidémia skončila, Shakespeare sa stal členom novej divadelnej spoločnosti nazývanej Lord Chamberlain°s men, kde pôsobil ako herec a dramatik. Niekoľko ďalších rokov sa venoval prevažne písaniu komédií a historických diel. Práve z tohto obdobia, asi z roku 1595, pochádza jeho najslávnejšia tragédia - Rómeo a Júlia.Väčšina jeho raných diel, predovšetkým Márna lásky snaha a Sen noci svätojánskej, pôsobí veľmi mlado a sviežo a tento dojem je ešte zvýraznený častým použitím rýmovaných veršov. Zrodenie Venuše je už predzvesťou čiernych komédií, ktoré Shakespeare začal písať o niekoľko rokov neskôr.

Shakespeare bol teraz úspešným dramatikom a jeho hry boli veľmi žiadané. V tomto období napísal svoje najhlbšie a najtemnejšie diela, tragédie ako Hamlet, Othello, Kráľ Lear, Macbeth alebo Antonius a Kleopatra. Tieto hry zobrazujú takú pochmúrnu stránku života a zúfalú stránku ľudskej krutosti, že je pravdepodobné, že Shakespeare sa sám musel pri ich písaní potýkať s nejakou vlastnou osobnou krízou. o svojich skvelých tragédiach dosiahol neprekonateľnej sily v použití jazyka a používal tzv. blank vers so stále väčšou a väčšou slobodou. Táto voľnosť bola ešte zreteľnejšia v jeho posledných dielach, z ktorých však už z veľkej časti zmizla pochmúrna nálada.

Záver Zimnej rozprávky alebo Búrky sa nasie v duchu uzmierenia, čo pôsobí primerane na konci kariéry veľkého spisovateľa. Okolo roku 1610 odchádza Shakeapeare do Stratfordu na odpočinok, ale ešte dva alebo tri roky udržiava kontakty s londýnskym divadlom. William Shakespeare zomrel 23.apríla 1616, čo bol zároveň deň jeho 52. narodenín. Shakespeare sa ku koncu života podľa všetkého nazaujímal o ďalšie osudy svojich hier. Našťastie boli jeho hry zhromaždené a vydané jeho dvoma kolegami, Hemingom a Condellom.

Komédie
Dvaja šlachtici z Verony (The Two Gentlemen of Verona)
Veselé panie windsorské (The Merry Wives of Windsor)
Oko za oko (Measure for Measure)
Komédia omylov (The Comedy of Errors)
Mnoho kriku pre nič (Much Ado About Nothing)
Márna lásky snaha (Love's Labour's Lost)
Sen noci svätojánskej (A Midsummer Night's Dream)
Kupec benátsky (The Merchant of Venice)
Ako sa vám páči (As You Like It)
Skrotenie čertice (Taming of the Shrew)
Koniec všetko napraví (All's Well That Ends Well)
Večer trojkráľový alebo Čo len chcete (Twelfth Night or What You Will)

Hry historické
Kráľ Ján (King John)
Richard II. (Richard II)
Henrich IV., prvý diel (Henry IV, part 1)
Henrich IV., druhý diel (Henry IV, part 2)
Henrich V. (Henry V)
Henrich VI., prvý diel (Henry IV, part 1)
Henrich VI., druhý diel (Henry IV, part 1)
Henrich VI., tretí diel (Henry IV, part 1)
Richard III. (Richard III)
Henrich VII. (Henry VIII)

Tragédie
Troilos a Kressida (Troilus and Cressida)
Coriolanus (Coriolanus)
Titus Andronicus (Titus Andronicus)
Romeo a Júlia (Romeo and Juliet)
Timon Aténsky (Timon of Athens)
Iulius Caesar (Julius Caesar)
Macbeth (Macbeth)
Hamlet (Hamlet)
Kráľ Lear (King Lear)
Othello (Othello)
Antonius a Kleopatra (Antony and Cleopatra)

 
Súvisiace linky
Podobné referáty
William Shakespeare 2.9615 834 slov
William Shakespeare INÉ 2.9925 50 slov
William Shakespeare GYM 2.9602 187 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.