referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Pavol Országh Hviezdoslav
Dátum pridania: 12.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: roman13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 566
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 

Bol predstaviteľom realizmu koncom 19. storočia. Narodil sa vo Vyšnom Kubíne na Orave. Jeho otec ho od malička brával do poľa. Tam sa naučil vážiť si prácu, a preto aj vo svojich dielách považuje prácu za dar pre ľudstvo. So svojou tvorbou začal na gymnáziu v Miškovci, kde písal o prírode, o rodičoch, ľudové povesti. Dlho bojoval s tým, kým má byť - Maďarom alebo Slovákom.

Jeho národné cítenie prispelo k tomu, že ostal Slovákom. Po maturite odišiel do Prešova, kde sa zúčastnil na príprave almanachu Napred. Ešte pred maturitou začal vydávať svoje Básnické prviesenky Jozefa Zbranského. Po ukončení štúdií v Prešove pracoval ako advokát v D.Kubíne, kde sa oženil a z toho vznikol cyklus Sny mladosti. Čoskoro však napísal Jesenné zvuky, vyvolané, smrťou jeho sestry. Svojím dielom chcel obsiahnuť celý vesmír a preto si zvolil pseudonym Hviezdoslav. V jeho tvorbe bola tematika ľudu blízko spätá nielen s prírodou, ale aj sociálnou tematikou. V svojej tvorbe sa obrátil k ľudu, ako jadru národa, bojoval proti jeho utlačovaniu, nech malo akúkoľvek podobu.

LYRIKA

1. Sonety - obsahujú 21 básní, kde sa zamýšľa nad záhadami vesmíru a zraňuje ho "zloba a neprávosť" pozemského života.
2. Letorosty - obsahuje trojdielny cyklus. V 1. cykle vyslovuje realistický estetický program vlastnej tvorby a kritizuje spoločnosť. V 2. cykle sa hrdina podobá unavenému pútnikovi, uvedomujúcemu si neúprosnosť životných premien i plynutia času. V čase, keď vznikal tento cyklu, zomrela Hviezdoslavovi jeho matka a otec a neskôr aj jeho brat. V 3. cykle sa vyslovuje k problému slovenského národa a podrobuje kritike vykorisťovateľov. Letorosty uzatvára prekrásnymi spomienkovými básňami na matku a na otca.
3. Žalmy a hymny - v tejto časti sa ocitá v centre Hviezdoslavovej pozornosti jeho kríza svetonázoru medzi idealizmom a konkrétnou skutočnosťou.
4. Prechádzky jarom a Prechádzky letom - dramatický zápas básnika sa tu utišuje, i keď celkom neprestáva.
5. Stesky - obsahuje 4 cykly - vznikli po návrate z Námestova do D.Kubína. Prehlbujú sa tu rozpory medzi ním a jeho martinskými druhmi. Vyslovuje tu aj pochybnosť o svojich dielách.
6. Dozvuky - presahujú sem pochybnosti zo Stesiek. Základným motívom všetkých týchto cyklov sú myšlienky na starobu, lúčenie sa so životom.
7. Krvavé sonety - predstavujú reakciu básnika na 1. svetovú vojnu a pošliapanú a poníženú ľudskosť. Sú zhrnutím jeho sociálnych, filozofických i mravných názorov. Obsahujú 32 sonetov. V záverečných sonetoch tohto cyklu o speve a krvi vyslovuje túžbu po mieri a vieru v ľudskejšie a spravodlivejšie usporiadanie spoločnosti.

EPIKA

Vo svojich epických dielách verne zachytáva život ľudu a život upadajúceho zemianstva. Tematicky možno rozdeliť Hviezdoslavovu epiku do troch skupín:

I.. Epické diela z ľudového a zemianskeho života: Hájnikova žena, Ežo Vlkolinský, Gábor Vlkolinský, Bútora a Čutora, Na obnôcke, Poludienok, Anča, Zuzanka Hraškovie, Prvý záprah
II. Historická epika: Pribina, Ratislav, Jánošíkova stupaj
III. Epické skladby s biblickou tematikou: Agar, Kain, Ráchel, Sen Šalamúnov, Vianoce

DRAMATICKÁ TVORBA

Herodes a Herodias

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Pavol Országh Hviezdoslav GYM 3.0119 428 slov
Pavol Orszagh Hviezdoslav GYM 2.9646 1284 slov
Pavol Országh Hviezdoslav 2.9823 1240 slov
Pavol Országh Hviezdoslav SOŠ 2.9774 1254 slov
Pavol Országh Hviezdoslav GYM 2.9719 698 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.