referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Lyrizovaná próza
Dátum pridania: 17.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: veva123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 184
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 40s
Pomalé čítanie: 14m 30s
 

Vznikla koncom 30 rokov minulého storočia. Hlavnými predstaviteľmi sú:Ludo Ondrejov, František Švantner, Dobroslav Chrobák, Margita Figuli.

Týto predstavitelia uplatnili moderné, rozprávačské, a kompozičné postupy. A obohatili prózu o nové prvky.

Znaky: Odohrávajú sa v prostredí prírody, odmietajú mesto a jeho morálku, dôraz kladú nie na dej, ale na vnútro postáv. Postavy sú výnimočné zvláštne osoby, žijú v dôvernom styku s prírodou, konajú pudovo a sú citovo založení. Nezobrazujú historické spoločenské prostredie, často nie je určené miesto a čas deja. Využívajú prvky ľudovej slovesnosti, najmä rozprávok napr: symboliku čísel, kompozíciu.. Zameriavajú sa na zobrazenie konfliktu medzi dobrom a zlom a na motívy lásky a priateľstva.

Ľudo Ondrejov
Vlastným menom Ján Mistrík. Narodil sa v Juhoslávii v Slanom ale zomrel v BA. Veľkú časť svojho života prežil v BB. Bol priekopníkom lyrizovanej prózy. Do literatúry vstúpil básnickou zbierkou
Martin Nociar Jakubovie – Dej sa zakladá na symboloch a alegóriách. Martin opúšťa rodný dom, lúči sa s matkou, odchádza do sveta. Chce nájsť spravodlivosť, ale stretáva sa iba s biedou a nepochopením. Po rokoch sa s ubolenou dušou vracia späť medzi hory aby našiel nový zmysel života. Dozvedá sa, že matka už zomrela a v jeho rodnom dome bývajú cudzí ľudia. Prichádza k hore Veľkých Vidín, ktorá mu zvestuje posolstvo o krajšom živote.

Ďalšie diela:Mámenie
Bez návratu
Pijanské piesne
Vrcholné dielo: Zbojnícka mladosť – Jerguš žije so svojou matkou s 2 súrodencami uprostred krásnej prírody. Otec mu už nežije a povráva sa že bol zbojníkom. Jeho smrť je opradená tajomstvami. Jerguš má výnimočné vlastnosti. Je šikovný, veľmi silný, rozumie si zo zvieratami. Jeho bezstarostné detstvo sa skončí po zlých skúsenostiach v meste v továrni, kde ho páni ponižujú a majster ho zbije. Jerguš utečie do hôr. Neskôr sa stane zbojníkom a medzi ľuďmi koluje povesť, že ho nikdy nechytia.
Pokračovanie: Jerguš Lapín
2 pokračovanie :Na zemi sú tvoje hviezdy
Je to trilógia , ktorá má spoločná názov Slnko už vystúpilo nad hory
Tvorba pre deti: Rozprávky z hôr
Africký zápisník
Príbehy v divočine

Dobroslav Chrobák

Narodil sa v Hybe v roku 1907 a bol elektrotechnickým inžinierom. Prednášal na vysokej škole technickej a pracoval v česko-slovenskom rozhlase. Napísal zbierku noviel:
Kamarát Jašek – obsahuje 8 noviel. Patrí sem novela: Poviestka, Učenlivá Marta a starostlivá Mária, Návrat Ondreja Baláža.

Návrat Ondreja Baláža – Ondrej sa po 17 rokoch vracia domov. V dedine sa zastaví pri pomníku na ktorom sú vytesané mená mŕtvych vojakov, ktorí padli v prvej svetovej vojne. Medzi nimi je aj jeho meno, ale nie je tam dátum smrti. Ide do svojho domu, kde sa stretáva so svojou ženou. Tá ho nepozná. Ondrej vo vojne prišiel o nohu. Rozprávajú sa spolu ale Ondrej neprizná svoju totožnosť. Vymyslí si príbeh , že poznal jej muža a dá jej hodinky a fotku, ktorú jej vraj zanechal manžel. Žena mu dá najesť s Ondrejovou lyžicou. Novela sa končí tým, že Ondrej neprizná svoju totožnosť a odíde. Cestou preč si sám vyryje dátum smrti na pomník. Hlavná myšlienka: nezmyselnosť vojny a jej následky na živote ľudí. Vojna im zmenila a zničila život.
Drak sa vracia –novela, nesie v sebe všetky znaky lyrizovanej prózy. Napr: dej sa odohráva v prírode v prostredí prírody, má rozprávkový baladický charakter, využíva prvky lyriky.

Hlavné postavy: Martin Lepíš – drak, Eva, Šimon Jariabek. Dej sa odohráva v podtatranskej prírode. Hrnčiar našiel opustené dieťa, vychoval ho a vyučil remeslu. Keďže hrnčiar bol takmer slepý, chlapec bol stále sním a nenašiel si kamarátov. Starý hrnčiar zomrel a dedinčania upodozrievali Draka , že ho zabil. Ľudia pripisovali Martinovi vinu za všetko zlé čo sa v dedine stalo. Mysleli si, že má čarodejnícku moc. Dedinčania Draka zbili a opatrovala ho Eva, hoci ju za to odcudzovali. Keď Drak vyzdravel odišiel z dediny. Eve sa narodil syn, ktorého vychovala jej matka. Keď sa Drak nevracal vydala sa za Šimona. Po rokoch sa Drak vrátil do dediny. Práve vtedy začali horieť lesy, v ktorých mali dedinčania dobytok. Drak sa ponúkol, že stádo privedie späť do dediny. Nikto mu neveril a preto sním vyslali aj Šimona. Drak stádo zachránil, ale Šimon si aj tak myslel, že Drak ich chce oklamať a predať ich stádo Poliakom. Vráti sa do dediny a podpáli drakovi dom. On sa však vráti aj so stádom aj s mladou dievčinou. Eva si až teraz uvedomila, že Drak ju nemiluje a konečne si našla cestu k Šimonovi. Šimon sa hanbil za to, čo urobil. Drak mu ale odpustil. Nakoniec sa skamarátili.

Margita Figuli

Narodila sa vo Vyšnom Kubíne, maturovala na OA v BB. Pracovala ako úradníčka v Tatra banke. Uverejňovala v časopise Elán, Slovenských pohľadoch a Živena. Znaky jej tvorby:

  • dominancia sociálnych motívov
  • prítomnosť kresťanskej morálky
  • postavy sú rozdelené na dobré a zlé podľa morálnych princípov.
  • Rozprávačom je postava z príbehu
  • Dej strieda napätie a uvolnenie
  • Príroda rámcuje dej v pozadí.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Lyrizovaná próza SOŠ 2.9665 2038 slov
Lyrizovaná próza SOŠ 2.9645 1015 slov
Lyrizovaná próza SOŠ 2.9575 1975 slov
Lyrizovaná próza SOŠ 2.9634 1656 slov
Lyrizovaná próza SOŠ 2.9101 986 slov
Lyrizovaná próza SOŠ 2.9851 1000 slov
Lyrizovaná próza SOŠ 2.9558 834 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.