referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Štvrtok, 18. apríla 2024
Daniel Hevier
Dátum pridania: 26.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katka253111
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 768
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 7.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 11m 50s
Pomalé čítanie: 17m 45s
 
Daniel HEVIER

Daniel Hevier sa narodil 6. decembra 1955 v Bratislave. Svoje detstvo prežil v Prievidzi, v ktorej vychodil základnú školu aj gymnázium (zmaturoval tu roku 1974). Ďalej pokračoval v štúdiu slovenského jazyka a estetickej výchovy na Filologickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Už počas svojho vysokoškolského štúdia sa zamestnal ako redaktor literárnej redakcie v Slovenskom rozhlase. Po absolvovaní vojenčiny bol niekoľko rokov na voľnej nohe ako profesionálny spisovateľ. Krátko pôsobil vo vydavateľstve Mladé letá, po roku 1989 už ako ich šéfredaktor. Od roku 1991 vedie vlastné vydavateľstvo HEVI, v ktorom vydal vyše 100 titulov a ktoré založil, ako on tvrdí v knihe Volajú ma HEVI, z týchto dôvodov:

1)aby nejako zužitkoval svoju prezývku HEVI, keď mu ju už raz dali kamaráti
2)aby mal kde vydávať svoje knihy
3)aby urobil konkurenciu „telkáčom“, videu, počítačom a hracím automatom
4)aby deťom ukázal, že čítanie môže byť tá najfantastickejšia vec na svete
5)aby sa mohol fotografovať v parádnom tričku s nápisom HEVI 

Medzi jeho úspechy patrí zápis na čestnú listinu IBBY za dielo Kam chodia na zimu zmrzlinári, v roku 1994 bol poctený cenou Trojruže za celoživotné dielo pre deti, taktiež bol zapísaný na čestnú listinu H. Ch. Andersena, dostal cenu Zväzu slovenských spisovateľov (Krajina Zázračno) a cenu vydavateľstva Mladé letá (Kam chodia na zimu zmrzlinári) a je tiež držiteľom Kukoskara ’93 za najlepšiu televíznu reláciu Od Kuka do Kuka.

Daniel Hevier píše aj texty piesní pre známych spevákov, hercov a skupiny ako sú napr. Paľo Habera, TEAM, Pavol Hammel, Miro Noga, Michal Dočolomanský, Július Satinský, Karel Gott, Beata Dubasová a ďalších.

Najväčšie spevácke hity s jeho textami sú Reklama na ticho, Prievan v peňaženke, Láska, necestuj tým vlakom, Kým ťa mám, Svet lásku má, Keď sa baba zblázni a ešte „kultová pieseň“ z 1. série Slovensko hľadá Superstar Kým vieš snívať. Daniel Hevier teraz žije s manželkou Maruškou, 3 deťmi a psíkom Konorom v Petržalke pri BA.

Hevier je všestranne nadaný človek. Ako básnik, prozaik, dramatický autor, esejista, prekladateľ, editor a textár sa venuje tvorbe pre deti i dospelých od konca 70. rokov. Ako básnik pre deti je typom spontánneho, senzitívneho lyrika. Jeho básne majú riekankový rytmus, často sú postavené na jednom nápade, ktorý Hevier hravým spôsobom rozvinie a dovedie k vtipnej pointe. Jeho tvorivá hravosť je príbuzná detskej hravosti a uskutočňuje sa vo zvukovom i významovom pláne textu.

Je autorom básnických kníh pre deti:
Vtáky v tanci, Nevyplazuj jazyk na leva (1982), Krajina zázračno, Kráľ naháňa králika, Skladací dáždnik a Dáždnikový skladateľ, Futbal s papučou, Básnička ti pomôže, Hovorníček, Fúzy od čokolády, Heviho ABC.

Taktiež zostavil pre deti básnickú antológiu z tvorby súčasných básnikov Naháňačka áut a antológiu z tvorby básnikov národného obrodenia Odkliata panna.

Hevier je jedným z najpozoruhodnejších súčasných rozprávkarov. Predstavil sa rozprávkovými knihami:
Kam chodia na zimu zmrzlinári, Trinásť pochodujúcich čajníkov, Odlet papierových lastovičiek, Aprílový Hugo, Aladár a Baltazár na kolotoči, Nám sa ešte nechce spať. Buvirozprávky, Nám sa už nechce spať. Buvirozprávky 2.

V jeho tvorbe môžeme nájsť rozprávky symbolické – andersenovské, rozprávky založené na nonsense a paródii, na vtipnej hre slov a básnických predstáv, na poetickom nápade, rozprávkové podobenstvá i rozprávky sci-fi. Príznačné pre ne je najmä zdôraznenie harmónie a zámer prinášať čitateľovi potešenie.

V jeho básnickej i prozaickej tvorbe dominuje úsilie o uchopenie viacvýznamosti slov v širšom texte a kontexte. A to rovnako v ich zvukovom i tvarovom prejave. Uplatnenie tohto princípu je spojené s nekonvenčnou metaforikou.

Hevier taktiež zostavil viacero rozprávkových antológií – napr. Rozprávky na celý rok, Rozprávková torta. Viaceré jeho knihy boli preložené do cudzích jazykov. Daniel Hevier tvrdí, že bez čitateľa by spisovateľ bol mŕtvy, lebo by ho nemal kto čítať. Musel by písať len sám pre seba a to by bolo smutné. Takže všetko, čo robí, robí pre čitateľov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Daniel Hevier 2.9818 379 slov
Daniel Hevier 3.0236 380 slov
Daniel Hevier 2.9860 450 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.