referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Paulína
Sobota, 22. júna 2024
Ako chutí moc
Dátum pridania: 30.11.1999 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hugolinko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 735
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Ako chutí moc
Autor: Ladislav Mňačko
Téma: Zobrazenie života mŕtveho štátnika, ktorý mal obrovskú moc.
Idea: Poukázanie na vplyv moci na človeka - jeho život, jeho rozhodnutia...
Hlavné postavy:
Frank – fotoreportér, fotil slávnostné a oficiálne udalosti, bývalý priateľ zosnulého štátnika. Má ženu, Pavlínku, ktorá by chcela aby radšej fotil zvieratá. Má nízky honorár a má záľubu odkladaní fotiek a tvorbe vlastného albumu hovoriacom o živote štátnikov.
Štátnik , ten druhý, ten mŕtvy, ten na márach... – Mŕtvy funkcionár, ktorý disponoval obrovskou mocou.
Margita – najprv Frankove dievča, neskôr mu ju prebral ten druhý a nakoniec i žena toho druhého, ktorý sa s ňou rozviedol.
Tá plavá, tá odfarbená – Najskôr štátnikova sekretárka, potom jeho žena. Krásna žena.
Licka – žena pracujúca u pultu vo vinárni Dukla, (spočiatku bar Manhattan). Príťažlivo po ktorej túžilo mnoho chlapov.
Judita – dievča, ktoré Frank poznal z čias povstania, keď bojoval u partizánov neskôr začala súkromne podnikať so psami- pestovať psov.
Galovič – vysoký funkcionár, tvrdý oddaný zákonu, bez súcitu ( to predznamenáva zradu), jeho vášňou bola povinnosť.
Dej sa začína na pohrebe zosnulého štátnika, kde Frank fotografuje. Všetko je starostlivo pripravené. Tisíce ľudí sa vystriedajú okolo jeho rakvy uloženej na katafalku. Takmer nikto nevyjadril nad ním ľútosť. Zomrel na urémiu no to by sa nemohlo dostať na verejnosť a tak lekárska správa sa zmenila – zomrel na leukémiu. Pri jeho truhle sa striedajú čestné stráže, ktoré namiesto ľútosti k nemu sa hrdia a prsia pretože sú fotografovaní, snímaní kamerou a videní množstvom ľudí.
Dielo dosť často písane retrospektívami. V nich sa Frank vracia a spomína zväčša na prežité udalosti v blízkosti zosnulého štátnika. Ako sa v povstaní udatne zachoval. Ako bol tvrdý nemilosrdný nepodplatiteľný, nekompromisný, a ako slúžil v socialistický prospech. Takisto to ako Frankovi prebral Margitu( kým chodievala s Frankom kúpali sa v mlynici nahí všetci traja – Frank Margita štátnik, no to sa už nikdy nestalo keď bola toho štátnika). Ako mu ten druhý prebral Margitu Frank zúril a pobili sa no nakoniec si podali ruky. Sú tu opísané Frankove spomienky na príchod do kancelárie toho druhého a videl novú veľmi peknú sekretárku s plavými vlasmi. Tá plavá išla po štátnikovi a aj ho dostala. Štátnik sa dal rozviesť s Margitou( pretože nepôsobila reprezentatívne- nebola dosť príťažlivá) a oženil s tou plavou. Je tu zahrnutá aj to ako vyhodil svojho syna Martina z domu. Ďalej ako sa v Juditinom dome štátnik opije a urobí faux pas. No to sa na verejnosť nedostane a Juditinho otca zatvoria, pretože písal listy do Izraela a veril v poštové tajomstvo, čo bolo naivné. Nepísal nič proti režimu no na súde z listov vytrhávali frázy z kontextu a znelo to ako by bolo vážne disidentom. Štátnik nespravil nič, mal veľkú moc no bál sa. Ku koncu bol menej schopný ako predtým jeho zábavkou sa stal poľovka, ktorej venoval príliš veľa času.No pretože zabil srnu v období hájenia ho napomenuli, to už bolo v období niekde keď nastal jeho verejná smrť. Tesne pred smrťou sa jeho fotky a meno nezverejňovali o to sa pravdepodobne postaral Galovič, ktorý sa po smrti štátnika stal najmocnejším mužom v krajine. A tým, že zomrel sa ubránil verejnému úpadku. Dokonca mal prednes na jeho pohrebe.
Ale i tak ho ženy milovali i Licka po ktorej Frank túžil tiež. Ten mŕtvy sa svojho života tvrdil, niečo o tom, že priateľstvo nemá v politike čo hľadať.
Na celom pohrebe málokto vyronil slzu, zväčša bol ľuďom ľahostajní.
V deile je množstvo priamych reči a takisto Frankových úvah.
Mňačkovo dielo i v tomto roku aktuálne. Treba vzdať poctu autorovi za jeho odvážny postoj, ktorým sa postavil na stranu pravdy a zdravého rozumu.
 
Podobné referáty
Ladislav Mňačko: Ako chutí moc SOŠ 2.9975 1635 slov
Ladislav Mňačko: Ako chutí moc SOŠ 2.9121 13349 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.