referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
William Shakespeare - Hamlet
Dátum pridania: 23.12.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lenockavk1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 731
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
William Shakespeare
23. apríl 1564, † 23. apríl 1616
Shakespeare bol najväčší dramatik vrcholnej renesancie. Množstvo jeho hier sa všeobecne považuje za jedny z najlepších hier v anglickom jazyku a západnej literatúry. Napísal vyše 40 hier, najmä tragédie, historické hry, komédie a romance, ktoré boli preložené do takmer všetkých svetových jazykov.
Shakespearove hry sa zvyčajne rozdeľujú do troch hlavných období:
• rané obdobie - rané komédie a historické hry (napr. "Sen noci svätojánskej")
• stredné obdobie - zahŕňa jeho najznámejšie tragédie (napr."Rómeo a Júlia")
• neskoré obdobie – (napr. "Zimná rozprávka")

William Shakespeare - Hamlet

• LIT. DRUH: dráma
• LIT ŽÁNER: tragédia
• FORMA UM. REČI: veršovaná
• TÉMA: tragédia dánskeho princa, ktorý sa musel pomstiť
• IDEA: žiadny zlý čin neostane nepotrestaný
• KOMPOZÍCIA: 5 dejstiev
• HL. POSTAVY:
Hamlet – princ a syn zavraždeného kráľa Hamleta
Claudius – brat kráľa Hamleta, Dánsky kráľ
Polonius– hlavný kráľovský radca
Horácio – najlepší Hamletov priateľ
Laertes – syn Polonia

• DEJ:
Jedného dňa v Dánsku na Elsinorskom hrade strážcovia videli ducha. Vyzeral ako otec Hamleta, ktorý bol už 2 mesiace mŕtvy. Hamleta veľmi trápila otcova smrť a ešte k tomu, že sa jeho matka hneď po otcovej smrti znova vydala. Bol s toho všetkého veľmi utrápený a dokonca aj túžil po smrti. Nejaký čas na to sa Hamlet vyberie na hradby, kde videli jeho otca. Hneď sa mu objaví prízrak a osloví ho hlas jeho otca. Otec sa mu vyrozpráva ako ho Claudius zabil. Žiada, aby pomstil jeho smrť. Hamlet vymyslel plán aby splnil otcove želanie. Začal sa tváriť, že je šialený, spravil pascu na kráľa tak, že vymyslel jednu scénu, ktorá predstavovala otcovu smrť a ešte k tomu Hamlet odvrhne Oféliu. Účinok bol veľmi dobrý. Počas predstavenia Claudius celé predstavenie preruší a utečie zo sály. Hamlet je presvedčený, že on zabil jeho otca a rozhodne sa ho pomstiť. Skryl sa za záves a čakal tam na neho aby ho mohol prebodnúť mečom. Lenže niekto prichádza do tej miestnosti, Hamlet smrteľne prebodne muža, no bol to Polónius. Všetci naokolo ostali zhrozený, že Hamlet sa naozaj zbláznil. Claudius si uvedomil, že to malo patriť jemu a preto sa rozhodol urýchlene vyhnať Hamleta do Anglicka. Krátko po jeho odchode sa Ofélia úplne zbláznila a vyvrcholilo to tým, že sa zabila. Keď sa to Hamlet dozvie, rozhodne sa vrátiť sa do Dánska. No to sa dozvedia Claudius a Leart, tak sa rozhodnú, že ho vyzvú na šermiarsky súboj. Aby si boli istý, že ho zabijú namočia meč do jedu a do vína, ktorým ho ponúknu taktiež dajú jed. Keď dorazí Hamlet začne sa súboj. Pri ňom obidvaja utrpia bodnutie otráveným mečom a zomierajú obidvaja.

• CITÁTY:
„Byť, a či nebyť - kto mi odpovie, čo šľachtí ducha viac: či trpne znášať strely a šípy zlostnej šťasteny, či pozdvihnúť zbraň proti moru bied a násilne ho premôcť? Umrieť, spať – nič viac, a myslieť si, že spánkom tým sa končí srdca bôľ a stovky hrôz, čo súdené sú nám; nuž, umrieť, spať – to vari je náš vytúžený cieľ? Spať – azda snívať – ale ľaká nás, keď unikneme svetským krútňavám, čo v spánku smrti prisnije sa nám. Váhame – práve táto obava nám predlžuje strasti života." --- Hamlet rozmýšľa o živote a o smrti, lebo je utrápený a chce sa zabiť.

„...Choď do kláštora, choď, zbohom.. Ak sa naozaj potrebuješ vydať, vydaj sa za dákeho ťulpasa. Múdri chlapi totiž pridobre vedia, aké netvory ste schopné z nich urobiť; chod do kláštora a čím skôr! Zbohom.“ --- Hamlet odvrhne oféliu.

„Toto je najstrašnejší nočný čas, keď hroby tívajú a pekla dych nás dusí; vtedy by som vládal piť aj vrelú krv a spáchal taký čin, že deň by sa roztriasol.“ --- Hamletove myšlienky o pomste.

„Dobrú noc! Nech uspávanku zbory anjelov ti zaspievajú.“ --- Rozlúčka s Hamletom
 
Podobné referáty
William Shakespeare - Hamlet GYM 2.9740 906 slov
William Shakespeare - Hamlet SOŠ 2.9850 1299 slov
William Shakespeare - Hamlet GYM 2.9877 2326 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.