referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Amália
Piatok, 10. júla 2020
Ladislav Nádaši Jégé
Dátum pridania: 08.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: slonica
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 721
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 

Ladislav Nádaši Jégé

Ladislav Nádaši Jégé (svojim vlastným priezviskom Odrobiňák) sa narodil 12. 2. 1866 v mestečku Dolný Kubín v rodine právnika, Antona Nádašiho, dlhodobého starostu mesta Dolný Kubín. Jégé ako mladý študoval na strednej škole v Kežmarku, Ružomberku a v Levoči. V roku 1883 po maturite odišiel študovať medicínu do Prahy. Ako vynikajúci lekár sa usadil v Dolnom Kubíne, kde prežil väčšinu svojho života. V roku 1891 sa Jégé stáva obvodným lekárom a v roku 1920 kandiduje za Slovenskú národnú a roľnícku stranu. V rokoch 1918 až 1922 bol pomocníkom redaktora a neskôr redaktorom novín Naša Orava a v rokoch 1923 až 1925 sa stal redaktorom časopisu Orava.

Na konci roku 1926, keď bol Jégé vymenovaný za lekárskeho poradcu, prestal vykonávať funkciu okresného lekára ale začal sa oveľa viac venovať literárnej tvorbe. Pod menom Dr. Ján Grob napísal sériu humoristických čŕt pre Národné noviny a časopis "Slovenské pohľady", ako napríklad "Žart, Veda, Kúra, Omyl", novelu "Výhody spoločenského života" a iné. Celé jeho dielo bolo ovplyvnené filozofiou pozitivizmu a naturalizmu. Zomrel 2. 7. 1940 v Dolnom Kubíne. L. N. Jégé dokázal rozumieť nielen po slovensky a česky, ale aj maďarsky, nemecky, francúzsky, taliansky a anglicky. Jégého dielo má najväčší význam v tom, že pomáha odhaľovať zatajované stránky ľudskej spoločnosti prvej polovice 20 - teho storočia.

Adam Šangala

Literárny druh: Próza

Literárny žáner: Historický román z obdobia protireformácie v Uhorsku

Téma: Nespravodlivosť spoločenského poriadku a náboženský fanatizmus, autor tu zároveň poukazuje na pasivitu a ľahostajnosť ľudí, ktorí sa nebúria proti vlastnému osudu

Idea: Samopašnosť vyššej triedy a jej „spravodlivosť“, ktorá vedie poddaných do záhuby

Hlavné postavy:
Adam Šangala – urastený, vrtký, silný mladík, po otcovej smrti odchádza do sveta, popravený
Samuel Konôpka – kňaz, Adamov spoločník, zachránil mu život
Peter Pavol Praskovský – majiteľ Beckova, prichýli Adama a Konôpku

Jazykový plán: Využíva archaizmy, historizmy, metafory...

Adam Šangala – bol to 24 - ročný vysoký a urastený mladík. Celý život bol vlastne utečencom, pretože spravodlivosť ho prenasledovala za to, že sa postavil proti nespravodlivosti. Prvou predtuchou bolo to, že pomohol sedliakovi, ktorý sa potom postavil proti nemu. Bola to doba krutovlády, biedy a lakomstva. Autor zdôrazňuje, že pokiaľ bude na svete toľko zla a krutej vlády, život každého človeka sa bude podobať na život Adam Šangalu.
„Adam bol vrtký, silný mladík, naučil sa škriabať po skalách, že by bol i na holý, neokovaný múr vyšiel; sekerou, valaškou vedel znamenite narábať; z otcovej hákovnice, z ktorej bol zázrak vystreliť, aby strelca nedokaličilo, výborne vedel strieľať; v bitke, v pasovaní, v behu sa mu máloktorý vrstovník vyrovnal; v gazdovských prácach bol doma...“

Samuel Konôpka - bol človek, ktorý aj keď bol kaplánom, musel bojovať proti morálke. A práve Adam mu umožňuje presviedčať ho, že to čo robí, robí dobre. Život ako taký mu nenaplnil cieľ a hlavne cirkev, preto sa jej napokon tiež vzdáva, hoci kvôli nej stratil životnú lásku - Kláru.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ladislav Nádaši Jégé SOŠ 2.9541 419 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.