referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
Svetová literatúra po roku 1945
Dátum pridania: 14.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Yvon
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 809
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 
Americká literatúra

Vznikla tu skupina autorov Beat generation, ktorí písali o zážitkoch z vojny, ktoré sami prežili a opisovali tradičný americký spôsob života. Politická kríza v USA sa odrazila v menšinovej literatúre.

Jerome David Salinger - bol priekopník v písaní psychologických románov. Preslávil sa svojím dielom Kto chytá v žite - psychologický román, ktorý opisuje dva kritické dni 16. ročného hrdinu Holdena. Vyhodili ho zo školy, bál sa vrátiť domov a preto sa tri dni túla po New Yourku. Je ponorom do duše mladého človeka, ktorý má svoje ideály a zároveň myšlienky dospeláka. Stretáva sa s rôznymi ľuďmi a odsudzuje ich pretvárku, falošnosť a pokrytectvo. Sám hľadá lásku a túži po tom, že raz bude stáť v žitnom poli a bude zachraňovať deti, ktoré sa tam budú hrať, aby nespadli do priepasti. Holden je novodobý rebel, ktorý sa stavia proti konvenciám a dospeláckemu svetu. Hovorí slangovým jazykom a vulgarizmami. Americkí autori v ňom videli ideálneho hrdinu.

Joseph Heller
- bol najslávnejší dramatik a prozaik. Počas vojny bol poručíkom amerického letectva, po vojne sa živil tvorbou reklám. Preslávil sa románom Hlava XXII. Tento román začína mottom: ,, Hlave XXII neprešiel nikto cez rozum.“ Hlava XXII je súbor príkazov, zákazov a nariadení, ktoré sú nezmyselné. Hlavný hrdina je kapitán Yossarian (joserien), ktorý je nepriateľ tejto hlavy. Uvedomil si svoje bezvýchodiskové postavenie a rozhodol sa, že sa urobí hlupákom a takto nachádza východisko zo situácie.

Francúzska literatúra

Vyrastá z bohatých kultúrnych tradícií minulých storočí. Najväčší rozmach dosiahla avantgarda, ktorej tvorba vyvrcholila medzi dvoma vojnami, ale neustáva ani dnes. Po 2. sv. vojne celý národ bojoval proti neľudskému fašizmu, za humanizmus a spoločenskú spravodlivosť.
Existencializmus je myšlienkový a umelecký prúd, ktorý skúma otázky existencie človeka. Existencialisti sa vo svojich dielach obracajú na človeka s filozoficko-etickým posolstvom. Zdôrazňujú osobnú slobodu jednotlivca. Jednotlivec prekonáva základný životný pocit nezmyselnosti, opustenosti, úzkosti a beznádeje. Slobodu dosahuje tým, že sa nepodriaďuje okolnostiam, rozhoduje sa iba na základe vlastnej vôle.

Jean Paul Sartre - vyštudoval filozofiu. V roku 1964 mu bola udelená Nobelová cena, ale ju neprijal. Vo svojci dielach píše o ponurom, tmavom svete bez vzduchu a slnka, svet hynutia a smrti a hovorí o nezmyselnosti ľudskej existecie. Tvorba:
Hnus - nemá zápletku, hlavný hrdina Rokten vedie jednotvárny život, chodí do knižnice a píše o živote markíza. Rokter je znechutený a zhnusený zo života, hlása falošnosť vedy, k ľuďom cíti pohŕdanie. Knihu nedopíše a odíde z mesta, pretože sa takto cíti slobodným.
Múr - zbierka poviedok mapuje príbeh ženy Evy, ktorá ošetruje svojho chorobomyselného manžela
Bytie a ničota - filozofické úvahy o existencii človeka
Divadelné hry - Muchy, S vylúčením verejnosti

Albert Camus - dostal nobelovu cenu, v dielach opisuje svet plný krásy, svetla, slnka, pláže, more, miluje život a človeka. Tvorba:
Cudzinec
Mor - dej sa odohráva v meste Oran, kde vypukol mor. Hlavnou postavou je lekár, ktorí zachraňuje ľudí. Nakoniec zistí, že každý človek má v sebe individuálny mor a autor prichádza na to, že sa dá liečiť iba vtedy, ak sa obetuje za iných.

Antoan de san Exuperi - zomrel keď pilotoval lietadlo. Tvorba:
Zem ľudí
Vojnový pilot
Pošta na juh
Malý princ - filozofická rozprávka, kniha pre dospelých napísaná detskými očami.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Svetová literatúra po roku 1945 SOŠ 2.8947 2044 slov
Svetová literatúra po roku 1945 GYM 2.9361 9632 slov
Svetová literatúra po roku 1945 GYM 2.9579 4452 slov
Svetová literatúra po roku 1945 SOŠ 2.9600 3726 slov
Svetová literatúra po roku 1945 SOŠ 3.0183 823 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.