referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Estera
Piatok, 12. apríla 2024
Doprava
Dátum pridania: 26.07.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: =CiRI=
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 740
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Doprava hrá v živote človeka dôležitú úlohu. Veď ako by sme si vedeli predstaviť dnešný život bez auta, autobusu či už lietadla, hlavne v dnešnej pohodlnej dobe. Keď dnes už ľudia chodia aj na najbližšie miestá autom.

Už v dávnej dobe sa ľudia snažili čo najviac si uľahčiť prepravu vecí a osôb. Pred pár sto rokmi ľudia využívali na prepravu ťažkých vecí hlavne zvieratá. Neskôr tieto zvieratá využívali nielen na prepravu surovín, ale aj na prepravu osôb. Postupným vývojom doby sa techniky prepravy čoraz viac vyvíjali a zlepšovali. To čo bolo kedysi sa už ani porovnať nedá s dnešnými dopravnými prostriedkami. Dnes sa dostaneme z jedného konca sveta na druhý koniec sveta za pár hodín. A to vďaka už dobre rozšírenej lietadlovej doprave. Však už v každom väčšom meste je letisko. Lietadlo je pomerne nový dopravný prostriedok. Nie tak auto. Autá sa začali používať už v 19. storočí. No odvtedy sa ich výzor aj motor do značnej mieri zmenili. Dnes sa to, že auto má každý pokladá z anormálnu vec. Autom sa dostaneme všade, už ani rieka či more nie sú prekážkou pre tento spôsob prepravy.

Cez rieky sa dostaneme bez všelijakých problémov, stačí nájsť most. Cez more či oceán je to už o čosi ťažie, ale nie nemožné. V tomto nám pomôže komp, ktorý nás za pár hodín prevezie cez more. Pri prechode z Francúzka do Anglie máme však ešte ľahšiu úlohu, tam to vyriešili jednoduchým tunelom pod morom. Automobil ktorý poznáme dnes má veľa podôb. Poznáme tisíce druhou aút. No nelíšia sa len vonkajším vzhľadom, ale aj konštrukciou motora. Každý výrobca ktorý vyrába autá sa snaží čo najviac zaujať kupujúcich výzorom auta. No nezabúdajú ani na to, že dôležitá je aj životnosť motora a jeho spotreba. Poznáme motory ktoré idú na benzín, naftu a čoraz viac sa rozširuje motor na plynový pohon. Automobilky už nemôžu vyrábať podľa vlastnej vôle čo sa im zachce, pri výrobe motoru musia dodržiavať celosvetové pravidlá.

Musia vyrábať čo najmenej škodlivé automobily vzhľadom na životné prostredie. Čoraz viac počujeme o škodlivých vplyvoch výfukových plynov na naše prostredie. Výfuky sú škodlivé ako na životné prostredie tak aj na človeka. Dnes už každý desiaty človek na svete trpí as-tmou. Čo v značnej miere zapríčiňuje znečistené prostredie v ktorom žije. A ešte horšie vplyvy to môže mať na vývoj malého dieťatka, ktoré má ešte slabý organizmus. Práve preto sa snažia vyvinúť také dopravné prostriedky ktoré čo najmenej znečisťujú prostredie. Vo veľkých mestách sveta je dobre rozvinutá hromadná doprava, aby si ľudia čo najmenej museli sadnúť za volant a tým ďalej znečisťovať. Hromadná doprava má viaceré podoby, môže to byť obyčajný autobus, električka, vlak alebo metro. Tento spôsob dopravy najviac chráni naše prostredie. Električka, metro a moderné vlaky sú už poháňané elektrickou energiu.

Cestovanie autobusom možno nie je také pohodlné ako cesta dobre vybaveným autom, ale je lacnejšia a v mnohých prípadoch aj rýchlejšia. Vo vyspelých krajinách už premávajú vlaky rýchlosťou nad 300 km/h, čo je rýchlosť dosť veľká. Vlaky ktoré poznáme tu u nás sú len vykopávky z múzea v porovnaní s tými vlakmi.
Doprava má svoje dobré aj zlé stránky. Doprava na Slovensku je ešte zaostalá, preto sa u nás neobjavujú až tak silné príznaky nevýhod. No možno o pár rokov keď sa doprava dosta-ne na vyššiu úroveň zbadáme tieto znaky. Ale aj tak si myslím, že dnešný život nie je možný bez dopravy a dopravných strojov. A stály vývoj nezastavíme, môžeme len dúfať, že to bude vývoj k lepšej stránke.
 
Podobné referáty
Doprava SOŠ 2.9509 225 slov
Doprava SOŠ 2.9543 388 slov
Doprava SOŠ 2.9726 838 slov
Doprava SOŠ 2.9536 567 slov
Doprava SOŠ 2.9541 413 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.