referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Alkohol
Dátum pridania: 09.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: inga47
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 885
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
(náučný štýl)

Alkohol je často označovaný za drogu číslo jeden na Slovensku. Navyše je to droga legálna, čo je zaiste jednou príčin jeho hromadného rozšírenia a nekritického užívania a zneužívania. Ešte stále zomiera na následky užitia alkoholu a rozvinutia ochorenia nazývaného alkoholizmus veľké množstvo ľudí. Alkohol dnes poznajú ľudia všetkých vekových kategórií. Kontakt s ním majú dospelí, ale aj deti či mládež, či seniori. Naši stredoškoláci sa pomaly vyrovnávajú – v negatívnom slova zmysle – európskej špicke, čo sa týka konzumácie alkoholu a drog. Vyplýva to z európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách, ktorý robia v štvorrocných cykloch v 36 krajinách. Vzostupný trend od r. 1995 sa zatiaľ nepodarilo zastaviť. Alkohol akosi patrí k nášmu každodennému životu, pije sa při mnohých príležitostiach, sprevádza ľudí při oslavách všetkých významných životných udalostí od narodenia až po smrť.

Ako sa uvádza v Návrhu Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom, Slovenská republika sa nachádza v Európskom regióne, ktorý je charakterizovaný najvyššou spotrebou alkoholu na obyvateľa, dvojnásobne vyššou jako je celosvetový priemer. Alkohol je tretím najväčším rizikovým činiteľom úmrtia a poškodenia zdravia v populácii a prvým najzávažnejším u mladých ľudí.

V publikácii Falošné vedomie – Kompetentne o drogách autori Fr. Ch. Gohlert a F. Kuhn uvádzajú: Alkohol je:

–živina s vysokým obsahom energie,
–pochutina jako súčasť mnohých nápojov,
–jed, ktorého toxický úcinok sa prejavuje pri náhlom a chronickom predávkovaní,
–omamný prostriedok s vysokým potenciálom zneužívania,
–uspávací prostriedok, ktorý pôsobí tlmivo a uspokojujúco.

Z chemickej stránky predstavuje alkohol bezfarebnú, priehľadnú, viskóznu, horľavú a horkú tekutinu (chemický vzorec je C2H5OH). Dá sa miešať s vodou v akomkoľvek pomere. Alkohol vrie pri teplote 78,4 stupňov Celzia. Medzi alkohol zaraďujeme pivo, víno, liehoviny.

Pokiaľ ide o vplyv alkoholu na človeka, citovaní autori ďalej sumarizujú: „Asi 20% skonzumovaného alkoholu sa vstrebáva v žalúdku, koncentrovaný alkohol aj v sliznici ústnej dutiny a v pažeráku, ale hlavný podiel je v tenkom čreve. Aké sú štádiá alkoholového opojenia? Alkoholové opojenie, prípadne otrava alkoholom má tri štádiá: 0,5 až 1,5 promile miernejšie opojenie alkoholom, 1,5 až 2,5 promile alkoholové opojenie stredného stupňa, nad 2,5 promile ťažšie alkoholové opojenie, prípadne otrava alkoholom.

Citovaný autori však pripomínajú, že vyššie uvedené podiely alkoholu vyjadrené v promile sú len opornými bodmi, každý človek reaguje na konzumáciu alkoholu inak. Napríklad mladiství môžu pri prvom opojení alkoholom už pri koncentrácii alkoholu v krvi pod dve promile vykazovať klinický obraz ťažkej otravy, zatiaľ čo u dlhoročných abúzerov (ľudí zneužívajúcich alkohol) aj pri viac ako štyroch promile ide len o miernu otravu.

Na rozdiel oproti minulým rokom sa pije viac, pije sa spravidla lepší, čiže kvalitnejší alkohol, pije viac žien. Rovnako sa zvyšuje počet maloletých a mladistvých osôb, súčasťou životného štýlu ktorých je konzumácia alkoholu.

Ako však môžeme týmto mladým ľuďom zabrániť užívaniu alkoholu? Príkladom je Prešov. V Prešove si dňa 08.10.2006 posvietili na záškolákov. Prešovskí mestskí policajti predpoludním kontrolovali, či žiaci nie sú namiesto školských lavíc, radšej v krčmách alebo baroch. Za dve hodiny navštívili policajti tridsať podnikov. „Zistili, že v nich bolo dvadsaťosem žiakov, ktorí tam nemali čo hľadať,“ uviedol tlačový tajomník Mestského úradu v Prešove Michal Kaliňák. Osem zo skontrolovaných dokonca navštevuje ešte len základnú školu, zvyšok tvorili stredoškoláci. Ich výhovorky neboli originálne. „Sme chorí,“ tvrdili svorne. V konečnom dôsledku to bolo i tak jedno, lebo keď nemôžu byť v škole, mali by sedieť doma, alebo byť u lekára. Policajti zistili tiež to, že v niektorých podnikoch nalievajú alkohol aj mladým ľuďom, ktorí ešte nemajú osemnásť. V jednom z nich prichytili sedemnásťročného mladíka s malým pivom na stole. „Bolel ma žalúdok, chcel som, aby mi začalo lepšie tráviť,“ snažil sa presvedčiť policajtov. Tí jeho meno teraz oznámia na úrad sociálnych vecí a rodiny. Čašníka, ktorý pivo načapoval, napomenuli a nabudúce ho neminie pokuta.

Z toho vyplýva, že takéto kontroly by sa mali vykonávať častejšie a vo viacerých mestách, aby sa zabránilo šíreniu alkoholu do rúk mladistvým. Je preto výzvou pre tvorcov politiky, aby boli prijaté naozaj účinné opatrenia zamerané na predchádzanie a znižovanie s alkoholom súvisiacich poškodení v záujme verejného zdravia.
 
Podobné referáty
Alkohol SOŠ 2.9402 667 slov
Alkohol SOŠ 2.9291 1916 slov
Alkohol 2.9725 529 slov
Alkohol 2.9671 1683 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.