referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iveta
Piatok, 27. mája 2022
Vianoce (úvaha)
Dátum pridania: 24.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Domia22
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 524
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Čo sú Vianoce??? Čo si predstavím pod pojmom Vianoce??? Prvé čo mi napadne – sú to sviatky pokoja, oddychu, kedy je celá rodina spolu. Ale predovšetkým sú to sviatky narodenia Ježiša Krista. Kedy ideme spolu s rodičmi na svätú omšu, pomodlíme sa, pôjdeme k jasličkám a zaspievame si Tichú noc. Pochodíme po návštevách, zavinšujeme a samozrejme dobre sa najeme. Stretneme sa celá, celučičká rodina, porozprávame sa, ako si žijeme, či sa nám darí , a zasa sa rozídeme.

No ešte pred sviatkami niekoľko týždňov upratujeme. Ale nie len upratujeme ale aj pečieme perníky, koláče, robíme všelijaké jedlá ako kapustnicu, zemiakový šalát, rybie filé, prípadne chutnučkú rybu. Ozdobujeme dom z vnútra ale často aj zvonku. Nakupujeme ozdoby na stromček, salónky, ktoré bohužiaľ na stromčeku dlho nevydržia a mnoho iných vecí. Rodičia nám nakupujú rôzne darčeky, hoci sme ich cez rok viac nepočúvali ako počúvali. Najčastejšie darčeky ktoré teraz letia sú napr. mobily, mp3 prehrávače a ešte všeličo iné čo si náš rozum zažiada. No darčeky nie sú všetko!

Na Vianoce by sme sa mali správať k svojim blížnym čo najlepšie, snažiť sa im pomáhať, robiť dobré skutky, no predovšetkým máme si vážiť to čo máme. Ale často krát to nevychádza podľa našich predstáv. Niekedy nič nestíhame, všade je samí zhon, niekedy čas letí tak, že ani si to neuvedomíme a zrazu je tu štedrý večer a mi zistíme že ešte nemáme všetko dovarené. A toto a mnoho iných vecí sa nám stáva v tom zhone cez Vianoce. No aj tak sa na Vianoce všetci tešíme. Nielen kvôli darčekom, ale najmä my ,kresťania, sa tešíme na narodenie malého Ježiška. Bez toho by ani vlastne Vianoce neboli. Nie že by neboli darčeky ale nebolo by to duchovné čo cítime pri narodení Ježiška.

No každý z nás prežíva Vianoce odlišne. Niekto tieto sviatky rád nemá, pretože preňho znamenajú samí stres a výdavky. Takýto človek nemôže ani vystihnúť podstatu Vianoc a nie ich ešte sláviť. Niekto sa na tento sviatok teší, pretože sa nám narodí spasiteľ sveta, podaruje svojim blížnym darček, hoc len malý a teší sa z každej chvíle prežitej so svojimi blížnymi. Takýto človek vie čo je podstata Vianoc a nemyslí si že je to len o darčekoch a márne vychodených peniazoch. Takýto človek si myslí že Vianoce sú sviatky pokoja, radosti v rodine, aby boli všetci spokojní a šťastní a aby sa mali radi. A to si želá určite každý z nás.

 
Podobné referáty
Vianoce (úvaha) SOŠ 2.9439 366 slov
Vianoce (úvaha) SOŠ 2.9457 399 slov
Vianoce (úvaha) 2.9730 140 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.