referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viktor
Pondelok, 26. februára 2024
Charakteristika literárnej postavy
Dátum pridania: 13.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babula
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 479
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Charakteristika osoby – Ronald Weasley (z Harryho Pottera)

Mojou obľúbenou knihou je zatiaľ šesťdielny príbeh o Harrym Potterovi. Pre svoju charakteristiku som si zámerne nevybral Harryho Pottera, ale jednu z ďalších hlavných postáv, a to Ronalda Weasleyho.

S touto postavou sa stretávame veľmi skoro v prvom diele, hneď ako Harry nastúpi do rokfortského vlaku- smer Stredná škola čarodejnícka, kde sa Ron stáva jedným z jeho spolužiakov a zároveň jeho najlepším priateľom.

Ron je, rovnako ako všetci jeho bratia, ryšavý, na tvári mu svietia pehy rovnakej farby. Už keď ho spoznávame, je pomerne chudý a vysoký, ale rastie stále viac a viac, takže mu jeho mama musí neustále kupovať nové a nové čarodejnícke habity. Jeho priateľské modré oči, lemované svetlými mihalnicami sa rozšíria od hrôzy, len čo sa na obzore objaví nejaký pavúk.

V celom príbehu zostáva v tieni slávneho a populárneho Harryho. Nikdy nedá najavo svoju nevraživosť alebo žiarlivosť. Iba jediný raz, v príbehu o Ohnivej čaši, sa s Harrym pohnevá. Myslí si totiž, že ho Harry oklamal a bez neho sa prihlásil do čarodejníckeho turnaja. A tak sa jeho dlho skrývané pocity prejavia. Ale obidvom ich priateľstvo chýba a rýchlo sa udobria.
Ako sa dej príbehu rozvíja, Ron zostáva stále rovnaký : obetavý priateľ, ktorý sa snaží pomáhať ako najlepšie vie, súcitný a trpezlivý si vychutnáva aspoň kúštik slávy, keď sa mu nejaká ujde popri oslňujúcich činoch titulnej postavy. Popri tom ale zostáva veselý, zvedavý a príjemný spoločník. Spolu s Harrym sa zakráda nočným hradom, pod neviditeľným plášťom neváha porušiť zákazy a nariadenia, keď spolu pomáhajú svojim priateľom.

Jeho rodina je veľmi chudobná, všetky jeho knihy a oblečenie pochádzajú z druhej ruky. Ron trpezlivo a pokorne znáša chudobu. Spolu s chudobou v rodine vidíme, že všetci sa majú radi a pomáhajú si. Deti vychovávajú, aby boli statočné a neklamali – takéto zásady má ( až na občasné darebáctva) potom aj Ron. Svojich rodičov si váži a zvyčajne ich rešpektuje. Doma je v pozadí popri svojich piatich bratov, v škole v tieni Harryho a múdrej spolužiačky Hermiony. Ale stále zostáva nezištným a úprimným priateľom, na ktorého sa dá vždy spoľahnúť. Bez neho by Harry Potter možno nedosiahol ani polovicu zo svojich úspechov. A tak je jasné, že Ronald Weasley je v tomto príbehu rozhodne tým, koho treba menovať.
 
Podobné referáty
Charakteristika literárnej postavy 2.9664 267 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.