referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Pondelok, 30. novembra 2020
Príhovor na stužkovú slávnosť
Dátum pridania: 25.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vellee
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 494
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Vážený pedagogický zbor, drahí rodičia, spolužiaci a priatelia!

Čas plynie neúprosne rýchlo, odkrojuje si z našej mladosti a ženie nás stále do ťažších situácií a životných skúšok. Pamätáte sa, s akým očakávaním sme sa pripravovali na prvý septembrový deň v našej škole? Ako nesmelo sme kráčali nepoznanými chodbami novej etapy nášho života.

Dnes, o pár rôčkov starší, snáď múdrejší, stojíme tu pred vami, tíško čakajúci nato, čo príde. Stužková bola pre nás pojmom vzdialeným, no ani nevieme ako a zrazu sme nádherne vyobliekaní s čašou v ruke. Dúfame, že sa nám budú vynárať len príjemné spomienky na tento tajomný večer.

Zelená stužka nie je pre nás len vytúženým cieľom, či symbolom rýchlo blížiacej sa maturity, ale aj akýmsi vysneným krokom vpred. Onedlho nás čaká skúška dospelosti. Tým by som sa chcela s prosebným výrazom obrátiť k našim drahým profesorom. Buďte k nám v ten deň milostiví, lebo hoci sa často krát tvárime ako majstri sveta, máme strach. Ďakujeme vám, že nad nami držíte ochrannú ruku, hoci prísnu. Uvedomujeme si, že s nami máte len tie najlepšie úmysly, no odvekou charakterovou črtou žiaka je búriť sa proti vrchnosti. Napriek tomu si vážime vašu snahu vštiepiť vedomosti do našich neochotných myslí. Sľubujeme vám, že vaše dlhé hodiny trápenia s nami nevyjdú nazmar.

Neopísateľná vďaka patrí našim rodičom. Ďakujeme za všetko, čo ste pre nás obetovali. Najviac sa učíme od tých, ktorých ľúbime, a ste to vy. Vďaka za vaše vrásky, za zvýšený hlas, či rozkaz. Za to, že stojíte vždy pri nás. Nech najväčším zadosťučinením pre vás je pohľad na 28 mladých ľudí pripravených dokázať, že to stálo za to.

Osobitne sa chceme poďakovať našej triednej profesorke Zuzane Tkáčovej. Mnohokrát ste nás povzbudili, podali ochrannú ruku aj napomenuli. Hoci ste často krát nezacítili patričnú odozvu vašich karhavých slov, poučili sme sa. Nie sú to len prázdne zdvorilostné frázy. Zo srdca vám chceme vyjadriť našu vďaku a náklonnosť. Dúfame, že si na nás spomeniete v dobrom, hoci sme neboli vždy anjelici.

Tento večer patrí nám. Preto zabudnime na nezhody, zahoďme starosti a zabávajme sa zo všetkých síl, aby sme si v pamätiach uchovali len tie najúžasnejšie spomienky.

Prajem všetkým nádherný večer.
 
Podobné referáty
Príhovor na stužkovú slávnosť GYM 2.9156 589 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.