referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Emil
Utorok, 31. januára 2023
Rasizmus
Dátum pridania: 25.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pata1313
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 563
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Vážená pani učiteľka, milí spolužiaci!


Chcela by som povedať pár slov k téme: Deti a mládež proti rasizmu a neznášanlivosti. Do tejto diskusie som sa rozhodla zapojiť preto, lebo to nie je problém len na Slovensku, ale aj na celom svete. Ja osobne mám k rasizmu aj pozitívny aj negatívny postoj, pretože si myslím že by sme nemali hádzať všetkých do jedného vreca, veď aj medzi Rómami a černochmi sú vyštudovaní ľudia, lekári a vedci a dokážu sa zaradiť do normálneho života. Na druhej strane sa mi nepáči, že si ľudia medzi sebou ubližujú. Podľa mňa by mali držať všetci spolu.

Chcela by som ešte spomenúť náboženstvo, pretože aj toto býva často motívom nevraživosti a konfliktov. Ja nevyznávam žiadne náboženstvo a myslím si, že je to každého osobná vec a nemôžeme to nikomu zakázať ani prikázať.

Čo je to vlastne rasizmus? Je to viera, že niektorí ľudia sú nadradení nad inými? Nie. Rasizmus je nevedomosť. Nevieme, že existuje len jedna rasa, a to ľudská rasa. Mnohí ľudia majú už pripravené názory voči nejakej skupine, ktoré automaticky prevzali od niekoho iného, ktorý mu je autoritou lebo je to tak jednoduchšie a pohodlnejšie. A ani ten od ktorého sme to prebrali si ich nevytvoril sám, ale vypočul od niekoho ďalšieho a bez zamyslenia si ich osvojil. Všetci si myslíme, že jestvuje mnoho rás, ktoré hovoria iným jazykom alebo majú inú farbu pleti. Ale na tom predsa vôbec nezáleží. Dôležité je akí sú ľudia vo vnútri.

Aj ja som bola svedkom jedného incidentu. Stalo sa to v jeden podvečer, keď som sa vracala od kamarátky a sedela som vzadu v preplnenom autobuse. Na zastávke nastúpil jeden slušný Róm a videla som, že vpredu je ešte jedno voľné miesto na sedenie. Myslela som si, že si sadne tam, ale cestujúci, ktorý sedel vpredu si náročky sadol na okraj sedadiel, aby si róm nemohol sadnúť. Pomyslela som si, že je to vrchol primitivizmu a vtedy som si po prvýkrát uvedomila, že rasizmus je vážny problém a treba ho nejakým spôsobom riešiť. Nie rada spomínam na tento zážitok, pretože mi to pripomína, že ľudia skoro vždy posudzujú len podľa zjavu a nie podľa ľudských vlastností.

Rasizmus sa týka nás všetkých a musíme bojovať všetci proti nemu. Ľudia by sa mali stretávať a navzájom spoznávať, aby pochopili, že nie všetci príslušníci inej rasy sú zlí. Veď sa hovorí že: ,,Vždy posudzujme jednotlivca, nikdy nie celú skupinu.“ Tak prečo to potom nedodržiavame?

Je veľmi dôležité zamedziť prejavom rasizmu, pretože zvyčajne pri týchto prejavoch zomierajú aj nevinní ľudia. Preto vás všetkých vyzývam, zapojte sa do boja proti rasizmu! Nestavajte sa ľahostajne k tomu, keď vidíte, že sa niekomu ubližuje!


Ďakujem za pozornosť.
 
Podobné referáty
Rasizmus SOŠ 2.9483 325 slov
Rasizmus SOŠ 2.9741 1076 slov
Rasizmus SOŠ 2.8885 8297 slov
Rasizmus SOŠ 2.9336 1230 slov
Rasizmus SOŠ 2.9666 3010 slov
Rasizmus GYM 2.9605 525 slov
Rasizmus 2.9772 499 slov
Rasizmus 2.9608 443 slov
Rasizmus SOŠ 2.9560 448 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.