referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Slovenská medzivojnová literatúra
Dátum pridania: 13.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adema
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 656
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
1918-ČSR:koniec madarizacie,slov.uradny jazyk,* parlam.demokr.*slov.nar.institucii, lit.vladla demokracia,pluralita
Gen:star(lit.moderna-jesensky,krasko), stred(nadviazali na Hviezdosl.-Razus,Krcmery), mlad(vitaliz-smer,neosymb-lukač,proletar-Dav-isti,novomesky,katol.moderna-dilong,nadrealiz-Fabry,Individ.form.autori-Zarnov,Beniak,Halanova)
M.Rázus:SNS,parl,narod.tema,Hoj zem drahá(bz)nadej v lep.život po *ČSR Kameň na medzi(bz)sklamanie nad post.Slov v ČSR.
Š.Krčméry:kň.pol.spis. Keď sa sloboda rodila(bz)oslava nár.slob.vitalizmus:vych z čara okam,vnem,pocit..laska,zena,krasa.
Ján Smrek:Odsudený k večitej žízni(bz)vital,Dnes milujem svoj deň-nepozerat do min,uvazuje ci ma cas sa vidat k new life.Cvalajuce dni(bz)polytem.zbierka, očar.life,priroda,dedina,zena,laska...opt.nalada,radost.forma:spontanna improvizacia,hra pri pisani.Cvalajuce dni(bas)Žrebci,ľud.mrtvoly,cowboji,avanturizmus-tuž.po life.Božské uzly(bz)Balada čereš.kvetov.citove zážitky. Iba oči(bz):vych.zo senzualizmu. Básnik a žena(bs)dialog medzi ♀♂,obdivny vzť.basnika k ♀,kt.skryva mnohe tajom.a dokaze na ♂pôs.tak ze sa zmeni.Studna(bz)Hostina(bz)-poznač.vojnou. Maľ.abeceda(bz)Machule(bz) Dolorizmus:bolestny sposob vnim.sveta kt sa prejav.sebatriznou.živ.filozof.napr
E.B.Lukáč:neosymb.stud.F,teologiu,Spoved(bz)verše vyz.sa z hriechov,pochmur.myslienok,záž.z detsva. Dunaj a Seina(bz)porovnava svoj kraj s cudzinou.
Proletar.poezia: avantgardna(new) ľav.poezia,autori sa orient.na sovietsku lit.protifaš.texty.DAV-isti:Daniel Kali,Andrej Siracky,Vl.Clementis,
Laco Novomesky:nov,uč,SNR,SNP,Nedela(bz)autor sa diva na svet ocami sluzky,chlapca choreho na tuber,siroty.sucit,chce pomoct ale uvedomuje ze versami to nejde.Romboid(bz)prvky poetizmu,autor dava do kontrastu kosodl,stv=rozpor sna a skutoč.Zb. o realite každodenneho life.Otvorene okna(bz)presved.ze Sl.sa musi otvorit new.poznatkom z Eur. Pašovanou ceruzkou(bz)10basni kt napisal vo väzeni.Clovek:zobraz.chut čl.nezmyselne ničiť,zabijať,pretože stále sa nájde sil.chor.osobnosť kt chce ovl.vš.ostatných.
Kat.moderna:znaky:ovpl.vš.avant.smermy,poet,sym,nadreal,spiritual-reflexivnu poeziu.motivy:cesta a pohyb,zena,mlčanie,svet a tma,zem,vlasť,raj,domov.
Rudolf Dilon:fran.mnich,asketizmus:odriek.sucnosti,zdrž,striedmosti. Hviezdy a smutok(bz) vplyv poetizmu Ja,svätý František-spája náb.svet so svätskym Emigracia:članky,črty v novinach a čas.+vzťah k Sl.zbierky:Ponúknem chlieb so soľou,Pohár vína,Otčina,zohrievaj ma,Stretával som ludi a svet.
Janko Silan:kň.vplyv matka vzor cnosti,znak:“vnút.emigracia“panteist.pohľad.Kuvici(bz):ťažke chvile po prepust zo seminara,žobral,nenapl.erot.tuzba,prirodna lyrika Klesanie:povzych na sl.zrakom a osob.tragediou. Rebrik do neba (bz)kresť.spirit.lyrika,pokojne prijma.utrpenia
P.G.Hlbina:kň.Začar.kruh,Cesta do raja,Belase výšky
Nadrealiz:znaky:odmieta trad,šokovat,pretest proti real.situacii v Eur,psych.automatizmus,krčovita krasa,polytem,polysemant,voš.verš,interpunk nieje,Ano a nie(zbor)ano dem,nie fašiz,Sen a skut,Vo dve v noci
R.Fábry:Uťaté ruky(bz)pôsob.provokativne,Vodne hodiny,hodiny piesočne(bz)-postrada logiku,spaja protikl.vyznami, zamer.na sny a pocity. Ja je niekto iný(bz)vrchol.zbie.2pásma:1.stret.s Feneau.Feneo:schop.menit na čl.2.osudne stret.s F.je zamerane na pritomn a buduc,koniec vojny,nast.harmonia.F sa stotož.s basnikom.
Š.Žáry:Zvieratník(bz)tragic.char.,obrazy smrti,rozkladu,beznadeje,Navštívenka(b)vizitka autora v kt predst.sam seba uvadza tam aj faktograf.udaje zo svoj.zivota.
Individ.formo.aut:Maša Haľamová:Dar(bz)ľúb.motívy a zazitky,silne žensky emotivna,Červeny mak(bz)napisana o jej zivot.laske,nie smutne ale vesele
 
Podobné referáty
Slovenská medzivojnová literatúra SOŠ 3.0024 1779 slov
Slovenská medzivojnová literatúra GYM 2.9476 3627 slov
Slovenská medzivojnová literatúra GYM 2.9902 2136 slov
Slovenská medzivojnová literatúra SOŠ 2.9708 5351 slov
Slovenská medzivojnová literatúra SOŠ 2.9967 527 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.