referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Humor je soľou života
Dátum pridania: 12.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: noel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 404
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
K.Čapek : Humor je soľou života

Humor je soľou života. Toto je známe vyhlásenie taktiež známeho českého humoristu Karla Čapka. Možno si spisovateľ ani nebol vedomý akú pravdu mal keď podal toto vyhlásenie. Touto prácou by som chcel Vám, milí poslucháči, priblížiť pravdivosť tohto výroku.

Podľa môjho názoru niektorí ľudia si ani neuvedomujú dôležitosť a úlohu humoru. Veď čo je vlastne jeho významom? Humor dvíha náladu ľudí, robí ich šťastnejším aspoň na pár sekúnd, dáva nádej v niečo lepšie. Odvracia pozornosť ľudí od márnosti, pomáha proti zlej nálade,odvracia sústredenosť od dôležitých a vážnych vecí, myšlienok a dejov, aby sa človek z času na čas mohol cítiť bezstarostný, slobodný, bez stresu a problémov. Spôsobuje radosť, nie je len pre jednotlivcov ale aj pre celé kolektívy, väčšinou je ľahko zrozumiteľný, a mal by byť súčasťou života každého človeka. Aj keď humor spôsobuje len krátku chvíľku radosti a bezstarosti predsa pomáha ľuďom lepšie prežívať, či už každodenný život alebo krízové situácie a ťažké časy. Niekedy môžu so sebou niesť dokonca aj ponaučenie, dobrú radu alebo inú pomoc.

Podľa mojej mienky to mohla byť aj hlavná myšlienka spisovateľa keď tento výrok vyslovil. Prirovnával humor k niečomu tiež veľmi dôležitému, o ktorom si ľudia tiež len zriedkavo uvedomujú jeho potrebu a úlohu. Prirovnal humor k soli, ktorá dáva lepšiu chuť jedlám, tiež pôsobí len krátko a stačí z neho i malá dávka, a že je takmer každému prístupná.

Ale z jedného pohľadu nesúhlasím so spisovateľom. Je to skutočnosť, že soľ nie je životne dôležitá, ale ja osobne považujem radosť vyplývajúcu z humoru za potrebnú zložku života každého. Ja túto skutočnosť hodnotím tak, že spisovateľ pri prirovnaní so soľou sa vzdal tejto vlastnosti humoru, aby mohol ostatné o to výstižnejšie vyjadriť.

Dúfam, že som touto prácou mohol aspoň priblížiť významné postavenie humoru v našom živote.
 
Podobné referáty
Humor je soľou života GYM 2.9707 738 slov
Humor je soľou života SOŠ 2.9898 276 slov
Humor je soľou života INÉ 3.0033 609 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.