referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Agáta
Nedeľa, 5. februára 2023
Rasizmus
Dátum pridania: 09.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marry2211
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 525
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Predpokladajme, že Boh je čierny a čo ak pôjdeme do neba a celý život sme čiernym robili peklo a Boh tam bude stáť, my sa pozrieme a on nebude biely. Aká bude naša odpoveď?

(Robert F. Kennedy)

Pri rozmýšľaní nad témou, ktorú by som si mala vybrať, som sa nevedela rozhodnúť. Možno sa pýtate prečo. Ale keď som si uvedomila, že každý z týchto problémov (diskriminácia, rasizmus, antisemitizmus, xenofóbia) na Slovensku existuje, chcela som Vám o každom z nich niečo povedať. Jedným z najzávažnejších, a to nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách, je rasizmus. Toto slovo je asi každému všeobecne známe. Ale čo to naozaj obnáša? Aké su hlavné znaky rasizmu? Možno niektorí z nás to už videli na vlastné oči, možno to pocítili v blízkom okolí, ale vždy odvrátili hlavu. Veď aj rozprávanie vtipov týkajúcich sa iných rás je určitá forma rasizmu.

Nie je pravda, že niektoré rasy sú natoľko lenivé (černosi, Rómovia), že sami bez pomoci iných nedokázali za tisícročia vyrobiť alebo vytvoriť absolútne nič okrem hladu, biedy a kriminality?

Ľudia, ktorí šíria takéto rasistické názory, zabúdajú na to, že mnohé zo spomínaných javov priniesli do krajín tretieho sveta práve ľudia bielej rasy. Zabúdajú, že to boli práve oni, kto sem priniesol zbrane, alkohol, drogy, kto rozvrátil sociálnu a hospodársku situáciu v tomto svete, čím prispeli k vzniku chudoby. Mnohé národy, ktoré žili svojim spôsobom života v súlade s prírodou, by dodnes udržiavali tradície, keby ich naša civilizácia nerozvrátila. Nevedeli by, čo je to prostitúcia, kriminalita, znečistenie životného prostredia...

Určite každý z nás vie, ako sa naši predkovia barbarsky správali napríklad k černochom. Odvážali milióny ľudí na otrocké práce, len aby im vybudovali blahobyt. Bezohľadne im vnucovali ich názory. Možno tu nájdeme prameň všetkých svárov a nezhôd, z ktorých vznikli boje a vojny. Boli to belosi, ktorí sem priniesli násilie. A preto, aj keď sa stále cítime nadradenými, tak sme sme to my, ľudia bielej rasy, kto môže za terajšiu situáciu na svete.

Neuvedomujeme si, koľko ľudí, ktorí prispeli k tomu, aby bol život na zemi lepší, bolo odlišnej rasy, ako je tá naša. Je to nezmyselné deliť ľudí na rasy. Tak prečo to robíme a znepríjemňujeme si život, takýmito hlúposťami.

Môžno je to len môj názor a možno by ma viacerí ľudia zaň odsúdili, ale Slovensko je demokratická krajina, a ako mám nárok na vyjadrenie svojho názoru, tak majú nárok žiť na Slovensku aj ľudia odlišnej rasy.

"Úspechy nemajú žiadnu farbu."

(Leontyne Price)
 
Podobné referáty
Rasizmus SOŠ 2.9483 325 slov
Rasizmus SOŠ 2.9741 1076 slov
Rasizmus SOŠ 2.8885 8297 slov
Rasizmus SOŠ 2.9336 1230 slov
Rasizmus SOŠ 2.9666 3010 slov
Rasizmus 2.9772 499 slov
Rasizmus 2.9608 443 slov
Rasizmus 2.9221 563 slov
Rasizmus SOŠ 2.9560 448 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.