referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Priateľstvo
Dátum pridania: 17.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Sayu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 595
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Priateľstvo

Čo je to priateľstvo? A kto je to priateľ?

Nad týmito otázkami, už určite zauvažoval nejeden z nás a myslím, že každý na ne vo svojom vnútri pozná odpoveď. Práve tieto odpovede, sú všetky vo svojej podstate rovnaké.
Priateľ je nášmu srdcu človek blízky. Priateľ je niekto, kto nás dokáže pochopiť, vypočuje nás a stojí pri nás v tých najťažších chvíľach. Priateľ je prvý človek, ktorý prichádza, keď už celý svet odišiel.

A priateľstvo?
Je to vzťah medzi ľuďmi zakladajúci sa na dvoch vlastnostiach. Dôvere a úprimnosti. Práve tie sú alfou a omegou každého skutočného priateľstva a bez nich nie je možné hovoriť o priateľstve, ale len o prázdnom vzťahu plnom falošností a lží.
Len niekomu, komu dôverujeme natoľko, že by sme mu do rúk vložili vlastný život... Len tomu, komu do očí nepovieme nič, než čistú pravdu.... Len tomu, kto k nám zaujíma rovnaký postoj, môžeme hovoriť „priateľ".

A aký by mal priateľ vlastne byť?
To vám s určitosťou povedať neviem. Každý predsa len zastáva individuálny názor. Ale rozhodne viem, aký by priateľ byť nemal. Nemal by byť taký, akého ho chceme mať. Ak je raz niekto náš skutočný priateľ, mali by sme ho prijať takého, aký je a nesnažiť sa ho pretvoriť v náš vysnívaný obraz. Koniec-koncov, nikto nie je dokonalý. Ani my. Aj keď si to občas nedokážeme priznať.

Znamená „priateľ" to isté čo „kamarát“?
Napriek tomu, že tieto dve slová často chápeme ako synonymá, nie je to tak. Človek môže mať stovky známych, desiatky kamarátov, no nanajvýš pár skutočne dobrých priateľov.
Kamarát je niekto, s kým trávime svoj voľný čas, navzájom si pomáhame pri učení, či pri práci. Je to človek, s ktorým sa môžeme učiť i zabávať.
Ale priateľ, je niečo úplne iné. S ním zdieľame svoje osobné pocity, nálady či myšlienky, výhry aj prehry, radosti, aj nešťastia. Skrátka, priateľ je človek, s ktorým sa smejeme i plačeme.

Môže fungovať priateľský vzťah dvoch ľudí opačného pohlavia?
Samozrejme, že áno. Veď nie nadarmo sa hovorí, že protiklady sa priťahujú.
Podľa môjho názoru môže takýto vzťah nielenže fungovať, ale častokrát býva omnoho úprimnejší, než priateľstvo dvoch chlapcov, alebo dvoch dievčat. A občas sa predsa stáva, že tá najkrajšia láska vykvitne práve z tohto druhu priateľstva.

Kde sú vlastne hranice medzi priateľstvom a láskou?
Myslím si, že nikde. Už len samotné priateľstvo je určitým druhom láska. Schopnosť mať niekoho rád, otvoriť sa mu a rovnako ho aj prijať v akýchkoľvek životných situáciách.

Nuž, a čo dodať na záver? Snáď len toľko, žeby sme si tých svojich skutočných priateľov mali chrániť ako oko v hlave a nedopustiť, aby naše vzťahy stroskotali na úplne bezvýznamných veciach. Pretože ak sa raz nitky priateľstva pretrhnú, vždy sa dajú zviazať. Ale uzol ostane naveky.
 
Podobné referáty
Priateľstvo SOŠ 2.9132 304 slov
Priateľstvo SOŠ 2.9179 773 slov
Priateľstvo 2.9197 596 slov
Priateľstvo 2.9772 324 slov
Priateľstvo SOŠ 2.9387 595 slov
Priateľstvo 2.9759 280 slov
Priateľstvo 2.9478 465 slov
Priateľstvo GYM 2.9633 496 slov
Priateľstvo 2.9700 473 slov
Priateľstvo GYM 2.9723 690 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.