referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Medziľudské vzťahy
Dátum pridania: 10.01.2013 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MarekHladny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 501
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Túto tému som si vybral pretože po prečítaní tohto výroku sa ma zmocnilo hneď viacero myšlienok. Čo si ľudia predstavujú pod pojmom bohatstvo? Je bohatstvo len niečo materiálne? Čo sú to medziľudské vzťahy a sú vôbec dôležité?

Veľa ľudí chce mať veľký dom s prekrásnou záhradou, drahé lesknúce sa autá, hŕbu peňazí, ktoré by ich obšťastňovali, ... Ale sú to naozaj tie pravé hodnoty? Mať auto a nemať sa v ňom s kým previesť, mať dom ale nemať sa na koho doma tešiť, mať peniaze a nemať koho obdarovať. Jeden uznávaný spisovateľ raz povedal: „Nikto z peňazí ešte nezbohatol.“ Ja si tiež myslím, že drahé auto v porovnaní s dobrým kamarátom má veľmi malú hodnotu. Veď nikto nie je ostrovom samým pre seba!
Položme si teda otázku ešte raz. Čo sú to vlastne medziľudské vzťahy? Odpoveď nie je jednoznačná. Medziľudské vzťahy majú mnoho foriem, ale tá najznámejšia je asi medzi mužom a ženou. V tomto vzťahu prevláda úcta k partnerovi, porozumenie, vzájomná príťažlivosť a obeta ktorá prekonáva egoizmus. Hovorí sa tiež, že láska hory prenáša, a myslím si, že sa pod tým naozaj niečo pravdivé skrýva. Veď, čo by ste nespravili pre toho druhého, keď ho máte naozaj rád ? Tiež rodinné vzťahy medzi deťmi a rodičmi pozná každý z nás. Sú prirodzené a často si ich ani neuvedomujeme! Berieme to ako samozrejmosť, že sa o nás skoro celý život starajú a stavajú naše šťastie pred ich vlastné. Ďalšia forma medziľudských vzťahov je priateľstvo. Je to keď vás niekto podrží v ťažkej chvíli a nenechá vás v štichu. Keď máte svoje problémy komu vyrozprávať a poradiť sa. Keď máte na niekoho s úsmevom spomínať.
Vzťah ako taký by sa dal považovať za niečo nehmotné a predsa tak hodnotné. Nedá sa kúpiť, ani požičať. Nikto vám ho presne neopíše, ale predsa je každému známy. Je v každom z nás a záleží len na nás ako sa k tomu postavíme. Toto je moja nepriama odpoveď na otázku či sú medziľudské vzťahy naozaj dôležité.
A ako môžeme zmeniť medziľudské vzťahy? V prvom rade treba začať od seba. Nebyť egoistický a namyslený, nemyslieť len na seba, ale aj na druhých. Správať sa jeden k druhému s úctou a pokorou. Priznať si chybu a poučiť sa. Zdá sa vám to ako priveľká obeta? Možno vás prekvapím, ale obyčajné "ďakujem" na začiatok úplne postačí.

 
Podobné referáty
Medziľudské vzťahy SOŠ 2.9061 984 slov
Medziľudské vzťahy SOŠ 2.9822 944 slov
Medziľudské vzťahy SOŠ 2.9442 689 slov
Medziľudské vzťahy SOŠ 2.9857 557 slov
Medziľudské vzťahy 2.9722 562 slov
Medziľudské vzťahy 2.9392 920 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.