referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Občianska vojna v USA
Dátum pridania: 25.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: abc17
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 325
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
-Spojené štáty americké USA vznikli 4. 6. 1776, keď 13 bývalých anglických kolónií vyhlásili nezávislosť od Anglicka. Vydali Vyhlásenie o nezávislosti – dokument, ktorý odôvodňoval odtrhnutie kolónií od Anglicka, vyhlasoval rovnosť všetkých ľudí. Začal sa tvoriť nový národ Americký. Postupne k kolóniám, vtedy už štátom sa pridávajú ďalšie územia. Napr. Začiatkom 19 stor. sa k USA pripojila ako ďalší štát LOUSIANA, ktorú si Američania kúpili od Francúzska. Od Španielska si kúpili Floridu. Mexiko donútili po víťaznej vojne aby im odovzdalo dnešný Texas a Kaliforniu.

-V druhej polovici 19 stor. od Ruska si kúpili Aljašku. Na nové územia prichádzali prisťahovalci z celej Európy, najmä z Írska, Anglicka, Talianska, Nemecka .. Títo prisťahovalci sa dostávali do konfliktov s Indiánmi, ktorých postupne vytláčali zo svojich území až kým pre Indiánov nevytvorili rezervácie, kde museli žiť. Od 19 stor. sa USA začína deliť na priemyselne vyspelejší sever – mestami New York, Boston, Philadelphia, Chicago...

-zaostalejší juh, kde sa vytvorili veľké plantáže, kde sa pestovala bavlna, tabak, obilniny, cukrová trstina. Využívali prácu černošských otrokov, ktorý nemali žiadne práva, brali ich ako „hovoriace stroje“ a žili v neľudských podmienkach. Postupne vznikli problémy medzi Severom a Juhom. Sever požadoval v Americkom parlamente – Kongrese colnú ochranu pred Anglickými výrobkami. Južné štáty trvali na nízkych clách, koly vývozu bavlny. Ďalšie spory vznikli ohľadom povolenia alebo nepovolenia otroctva v novo pripojených štátoch.

-Severný bohatí priemyselníci si založili Republikánsku stranu a Južní veľkí plantážnici si
založili Demokratickú stranu. V roku 1860 sa uskutočnili voľby prezidenta – zvíťazil ABRAHAM LINCOLN z republikánskej strany, ktorý bol za zrušenie otroctva. Preto južné štáty vystúpili USA a vytvorili si vlastný štát – KONFEDERÁCIU. V roku 1861 vypukla vojna medzi severom a juhom. Trvala do roku 1865 spočiatku zvíťazili vojská juhu neskôr získali prevahu vojská Severu. Keď do Severnej armády vo veľkom počte nastupovali (narukovali) oslobodení černosi a keď prijali zákon o bezplatnom prideľovaní pôdy novým usadlíkom. Vojská Severu zvíťazili pod vedením Generála Granda.
Lincolna po skončení vojny zastrelili v divadle. V USA sa potom stali najsilnejšou mocnosťou v západnej polo guli a neskôr celého sveta.
 
Podobné referáty
Občianska vojna v USA 2.9529 369 slov
Občianska vojna v USA 2.9737 838 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.