referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Slovenské národné povstanie
Dátum pridania: 01.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 483
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 10m 20s
Pomalé čítanie: 15m 30s
 
PROTIFAŠISTICKÝ ODBOJ NA SLOVENSKU
A SLOVENSKÉ NÁRODNÉ POVSTANIE

Na Slovensku postupne narastala nespokojnosť s režimom a s kolaboráciou Nemeckom. Výrazne k tomu prispel aj vývoj na frontoch svetovej vojny. Aj keď životná úroveň na Slovensku bola na vojnové pomery veľmi dobrá, vyššia ako
v susedných krajinách, obyvateľstvo nebolo s vládou spokojné. Nespokojnosť postupne prerastala do organizovaného odboja. Hlinkova slovenská ľudová strana (HSĽS) dôsledne uplatňovala zásadu " jeden národ - jedna strana ", čím zbavovala opozíciu v Slovenskej republike akejkoľvek základne. Opozičná tlač bola zastavená, zostávajúce noviny cenzúrované, informácie usmerňované úradom propagandy. V ústave bol zakotvený zákaz štrajkov a nesúhlas s vládnou politikou bol kriminalizovaný.
Organizovaný odboj začali skupiny zložené z bývalých politikov, ktorých strany boli pod nátlakom zlúčené s HSĽS. Tomuto zoskupeniu sa hovorilo občiansky blok. Patrili tam aj sociálni demokrati. Veľa prívržencov bolo medzi evanjelikmi, ktorí boli nespokojní s privilegovaným postavením katolíckej cirkvi a s politickým klerikalizmom, ktorý zaujal dominantné postavenie. Občiansky blok sa štátoprávne orientoval na obnovu Československa, pričom bola sporná jeho budúca podoba. Prívrženci jednoduchej reštitúcie predmníchovských pomerov boli v menšine, zatiaľ čo väčšina sa prikláňala k nejakému variantu demokratickej slovenskej autonómie. Občianske skupiny sa orientovali na spoluprácu s emigračnou Česko– slovenskou vládou v Londýne.
Komunisti začali takmer od začiatku existencie Slovenska aktívny organizovaný odboj. Komunistická strana bola zakázaná a organizovala sa ilegálne. V štátoprávnej oblasti bola medzi ňou a občianskym blokom neprekonateľná bariéra, lebo neuznávala ani predvojnové Československo, ani jeho demokratický systém a presadzovala projekt "sovietskeho " Slovenska, čo znamenalo pripojenie Slovenska k Sovietskemu zväzu. Komunisti vydávali početné letáky, ilegálne noviny, zorganizovali niekoľko štrajkov, a tiež rozsiahlu spravodajskú službu pre zahraničie.
Vláda za pomoci rozsiahleho policajného aparátu sledovala všetkých podozrivých. Už v júni 1939 odhalila napr. odbojovú organizáciu Revolučná mládež Slovenska, ktorá združovala predovšetkým mladých študentov a robotníkov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: Kováč D. : Dejiny Slovenska, Praha, NLN 1999, Čaplovič D., Čičaj V., LIpták Ľ., Lukačka J., Kováč D. : Dejiny Slovenska, Bratislava 2000
Podobné referáty
Slovenské národné povstanie SOŠ 2.9657 978 slov
Slovenské národné povstanie GYM 2.9837 1260 slov
Slovenské Národné Povstanie SOŠ 2.9898 6868 slov
Slovenské národné povstanie GYM 2.9972 2476 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.