referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Vikingovia
Dátum pridania: 09.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rarinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 178
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
Mytológia Vikingov
Vikingovia obývali nehostinné končiny na severe Európy, kde je drsné podnebie. Medzi 8. a 11. storočím podnikali cesty do Európy i na druhý breh Atlantického oceána. Ich božstvá boli úzko späté s prírodou a s bojom.
Vikingovia verili v bojovných bohov, akým bol Odin. Mnohí bohovia predstavovali plodnosť a úrodnosť, ako napríklad Thor. Podľa predstáv Vikingov na svete žili aj strašní obri, jazerá a lesy obývali škriatkovia – elfovia, hady a vlci. Spomínajú sa v zbierke severských mýtov a povesti zvanej Edda.
Tak ako Gréci, aj Vikingovia pokladali odvahu za najväčšiu cnosť. Králi a hrdinovia, ktorí zahynuli v bitkách, sa dostali do Odinovej ríše, kde hodovali a krátili si čas bojom. Tí, čo umreli prirodzenou smrťou, stali sa tichými služobníkmi bohyne podsvetia Hel.
Vikingovia verili na všemocný osud, ktorý nemohli zmeniť ani bohovia: takmer všetci bohovia i ľudia, mali zahynúť v poslednom súboji medzi bohmi a obrami. Po tomto súboji sa mal znova zrodiť svet.
Vznik sveta
Podľa Vikingov na počiatku sveta boli severské ľady. Tie však zapríčinili aj jeho zánik: ľadoví obri zviedli posledný súboj s bohmi – ragnarok a nastal koniec sveta.
Na samom začiatku bola len ľadová priepasť. Jedného dňa sa z roztopeného ľadu zrodil obor Ymir a krava Audhumla. V spánku sa Ymir spotil a tak vznikli ďalší obri. Audhumla oblizovala ľad a z neho povstal boh Buri. Ten splodil Bora, ktorý dal život trom synom. Volali sa Odin, Vili a Ve. Zabili Ymira aj ostatných obrov. Z Ymirovho tela títo traja bohovia stvorili more, zem, oblohu a vrchy.
Vikingovia si predstavovali, že v strede sveta stojí strom jaseň. Jeho korene ukrývali podzemný svet, vrchné vetvy boli sídlom bohov a uprostred sa nachádzal svet ľudí. Zhora nadol po strome behala veverička a odovzdávala správy orlovi v korune stromu a hadovi pri koreňoch.
Už od stvorenia sveta panovalo medzi bohmi a obrami nepriateľstvo. Osud im predurčil, že sa stretnú v poslednom súboji. Tento osud nemohli zmeniť ani bohovia. V súboji sa stretol boh Odin so svojou armádou mŕtvych bojovníkov, na druhej strane ľadoví obri, ktorých viedol Loki a jeho obludné deti. Súboj nemal víťaza a nastal koniec sveta.
Odin
Zomrieť v boji znamenalo pre Vikingov veľkú česť.v Potvrdzuje to aj osud hrdinov, ktorí zahynuli v bitkách: vo svojej ríši ich privítal kráľ bohov Odin a trávil čas bojom a hodovaním. Až kým nedošlo k poslednému súboju, v ktorom bojovali s Odinom proti zlým silám.
Odin vyzeral odpudzujúco.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: dejiny sveta, história ľudstva, mytológie
Podobné referáty
Vikingovia SOŠ 2.9609 585 slov
Vikingovia SOŠ 2.9531 536 slov
Vikingovia SOŠ 2.8939 1066 slov
Vikingovia SOŠ 2.9491 1210 slov
Vikingovia 2.9609 110 slov
Vikingovia 2.9843 2877 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.