referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Fašizmus
Dátum pridania: 11.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kubozdubo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 379
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Fašizmus je ideologické a politické hnutie,ktoré odmieta demokratickú formu vlády a osobnú slobodu občana.Vyžaduje od neho poslušnosť v mene záujmov národa.
Fašistická ideológia si získala podporu po 1.svetovej vojne(1914-1918),keď v 20.rokoch v Taliansku nastúpila prvá fašistická vláda.Termín ,,fašizmus" pochádza z latinského slova FASCES,zväzok prútov zo sekerov,ktorý bol symbolom moci v starovekom Ríme.Fašizmus sa opiera o myšlienku,že národ môže dosahovať úspechy iba pomocou disciplíny,bezohľadných činov a rozhodnej vôle.Fašisti veria,že v mene zvoleného cieľa sú všetky prostriedky na jeho dosiahnutie ospravedlniteľné.Školy,náboženstvo,noviny,umenie,veda majú slúžiť iba národu.Úlohou armády a tajnej polície je podporovať fašistickú vládu.Fašisti sú často presvedčení o tom,že ich rasa alebo národ majú mať nadradené postavenie.

Vo väčšine krajín sa fašisti chopili moci po národnej pohrome, hospodárskom bankrote alebo vojenskej porážke. Keď v Nemecku národný socialisti (nacisti) a v Taliansku fašisti prevzali moc, nastolili diktatúry, kde jedinec neznamenal nič a ľudské práva prestali platiť.
Stranícky vodca fašistov Benito Mussolini sa v roku 1922 stal ministerským predsedom Talianska. Onedlho zmenil volebné právo, pozbavil parlament moci a začal krajine vládnuť ako diktátor. Keď sa v roku 1933 stal národný socialista Adolf Hitler nemeckým ríšskym kancelárom správal sa podobne. Narýchlo schválený Zákon o splnomocnení mu poskytol neohraničenú moc. Mussolini a Hitler mali podobné ciele. Obaja požadovali pre svoju strany samostatnú vládu a úplnú kontrolu hospodárstva. Obaja zamýšľali dobývaním zväčšiť rozlohu krajiny.

Napriek zhode svojich ciest sa taliansky fašizmus a nemecký nacizmus výrazne odlišovali.
Nemecký nacizmus bol mocnejší a vo všetkom extrémnejší, napríklad v prenasledovaní Židov. Národným socialistom veľmi záležalo na výchove detí a mládeže. Mládežnícka organizácia nacistov sa nazývala Hitlerjugend (Hitlerova mládež).
Benito Mussolini vyzýval svojich krajanov, aby napodobnili činy starovekých Rimanov, usiloval sa obnoviť bývalú slávu tým, že dotiahne priemyselne zaostalé Taliansko do 20. storočia.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Fašizmus SOŠ 2.9557 475 slov
Fašizmus SOŠ 2.9903 1259 slov
Fašizmus SOŠ 2.9623 2764 slov
Fašizmus GYM 3.0178 2739 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.