referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eliška
Piatok, 7. októbra 2022
Rasputin
Dátum pridania: 18.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: und sonst?
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 745
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 10.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 16m 0s
Pomalé čítanie: 25m 30s
 

Mužík zo Sibíri

Prečo práve Rasputin?
Dôvodov bolo niekoľko: predovšetkým jeho vplyv na spoločenské, politické a hospodárske otázky v Rusku, charizmatická osobnosť tohto človeka, ako aj jeho schopnosť manipulácie s ľuďmi ; hypnóza, sugescia a okultizmus, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou jeho života.

Sanktpeterburskú spoločnosť pred revolúciou v roku 1917 škandalizoval nový člen v ich strede. Ako si dokázal špinavý, pologramotný mužík zo Sibíri, príslušník sexom posadnutého “svätého kultu“, podmaniť vládnucu rodinu cárskeho Ruska?

Zriedkavo sa podarilo jednotlivcovi tak silno ovládnuť monarchu a najvyššieho vládcu a neskôr získať neobmedzený vplyv nad vládou celej Rusi, ako to bolo v prípade „šialeného mnícha“ Grigorija Jefimoviča Rasputina. Mikuláš II., cár všetkých Rusov sa pozeral na to, ako tento muž ovláda cárovnú, Alexandru Fiodorovnu, a tým priamo aj politiku „Matičky Rusi“. Po celý svoj život, a j v hodinách svojej smrti, sa Rasputin odvolával na vieru a na to, že práve on bol Bohom vyvolený. Zbaviť sa ho nebolo vôbec jednoduché. Podľa legendy na Rasputina neúčinkovali ani otrávené koláče, ani cyankáli vo víne. Usmrtila ho až guľka z revolvera.

Sibírsky roľnícky chlapec
Rasputin sa narodil v najodľahlejšom kúte cárskeho Ruska, na Sibíri. Ruskou ortodoxnou cirkvou bol pokrstený ako Grigorij Jefimovič Novych a až neskôr prijal meno Rasputin, čo v preklade znamená škaredý, mrzký a aj zhýralý. Toto označenie nosil s necudnou rozkošou. Sibír odjakživa slúžila ako dočasné a často až doživotné pôsobisko vyhnancov - nepriateľov krajiny. Život v roztrúsených dedinkách tohto nekonečného priestoru bol tvrdý a častokrát krutý. Mimoriadne ťažký bol aj v dedinke Pokrovskoje, kde Rasputinovi rodičia obrábali kúsok neúrodnej pôdy a chovali len pár kusov dobytka. V roku 1872 sa narodil rodičom Rasputin ako v poradí tretie dieťa. Už ako mladík mal povesť opilca a bitkára, ktorý si rád užíva s ľahkými ženami a to najmä cigánkami. V dedine sa často ukazoval s prostitútkami. Vyslúžil si opovrhnutie, keď ho prichytili v miestnom rybníku šantiť s tromi dievčatami.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Nigel Blundell – Neuveriteľné, ale skutočné, Perfekt 1994, Ivan Izakovič - Rasputin a cárovná, Tatran 1984, Mária Jenčíková – Šikovný sibírsky mužík Rasputin, Národná obroda 21.6 2002
Podobné referáty
Rasputin SOŠ 2.9967 904 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.