referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Soňa
Utorok, 28. marca 2023
Osmanská ríša
Dátum pridania: 11.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: [SHIT]Zeratul
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 414
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Osmanská ríša vznikla okolo roku 1288 za vlády sultána Osmana I. Gházího.
Pôvodne z kočovných tureckých kmeňov žijúcich v Byzancii sa stala dobyvateľská armáda, ktorá po zjednotení ohrozovala mnoho rokov Európu a jej štáty. Syn Osmana I., Orchan, obsadil v roku 1329 celú Byzantskú ríšu a severozápadné pobrežie Malej Ázie.
Toto územie sa stalo vlastníctvom osmanského sultanátu neskôr známeho ako Osmanská ríša.

V roku 1512 uskutočňoval svoje bojové výpravy sultán Salím I. Jávúz s cieľom vydobyť naspäť islamské miesta, o ktoré dlho bojovali s Egyptom, Sýriou, Perziou a Anatoliou. Salímovi sa ich podarilo získať späť a navyše si podrobil aj tieto krajiny. V roku 1517 sa mu podarilo získať Mekku a Medinu a dal sa vyhlásiť za kalifa (nástupcu Mohameda).

Sultánovi sa podarilo dobyť všetky krajiny bývalého islamského kalifátu okrem Iraku, čo mu do pokladnice prinášalo značné príjmy. Osmanská ríša sa stala v 16. storočí jednou z najbohatších a najvyspelejších krajín sveta. Osmani prebrali od podmanených krajín vedecké a kultúrne poznatky. Učili sa od ostatných národov a prinášali si ľudí pre rozvoj remesiel a kultúry.

Ich expanzívne výboje mali náboženský charakter – šírenie islamu do všetkých kútov sveta a odstránenie ostatných náboženstiev. Podivné na tom bolo, že Islam nebolo ich pôvodné náboženstvo ale prebrali ho od podmanených národov. Odkedy sa prekonvertovali na Islam, odvíjala sa ich kultúra inak(napr. výstavba mešít).Taktiež sa kultúra obohacovala o prvky z podmanených území. Nachádzame tu aj kultúrne pozostatky z Byzantskej ríše, stredovekého Egypta, Sýrie a Perzie. Islamské náboženstvo prevláda v Turecku dodnes.

Keď Osmani prenikli do Európy, najprv si v rokoch 1354 až 1396 podmanili celý Balkán a v roku 1453 nakoniec aj Konštantinopol. Ich moc na Balkáne slabla preto bolo potrebné znova vojensky obsadiť polostrov. Do roku 1460 sa im podarilo znova podmaniť Balkán aj Peloponézsky polostrov. Najväčší rozmach dosiahla Osmanská ríša za vlády sultána Süleymana I. Kanuni (1520-1566). Za jeho vlády sa odohrala bitka pri Moháči, ktorá skončila pre Uhorsko katastrofálne. Turci si podmanili časť Uhorska spolu s časťou Slovenska. Vtedy na našom území vládol chaos lebo Turci vykorisťovali všetko čo im prišlo do cesty. Až v bitke pred Viedňou sa spojenecké vojská dočkali úspechu. Na tejto bitke sa zúčastnil poľský kráľ Ján III. Sobiesky, Lotrinský vojvoda Karol a Ludvik bádenský. 12. septembra 1683 spojenci napadli turecké vojská a rozohnali ich. Takto sa skončilo obliehanie Viedne a nadvláda Turkov v Európe. Turci postupne strácali svoju moc v Európe a stiahli sa naspäť do malej Ázie. Nakoniec aj Turkmi okupovaný prieliv Dardanely sa stal medzinárodným a v roku 1920 sa Osmanská ríša definitívne rozpadla
a na jej území vzniklo dnešné Turecko.
 
Podobné referáty
Osmanská ríša 2.9737 507 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.