referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Beáta
Utorok, 28. júna 2022
História Bratislavy
Dátum pridania: 30.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ri3o
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 700
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Základné údaje :

Rozloha : 367,6 km štvorcových
Počet obyvateľov : 441 453 obyvateľov


Dejiny Bratislavy siahajú dávno do dôb historických až prehistorických. Toto mesto bolo už vtedy významným mestom s priaznivou polohou obchodných ciest. Územie mesta už dávno osídľovali rôzne kmene, ako napríklad Kelti, ktorí si tu v 2. storočí postavili oppidum. Neskôr mestom prechádzala hranica Rímskej ríše Limes Romanus. V 5. a 6. storočí sa tu usadili Slovania, ktorí neskôr postavili na Devíne a bratislavskom hradnom vrchu dve dôležité centrá Veľkomoravskej ríše. Od 13. storočia je Bratislava typickým stredovekým mestom remeselníkov a obchodníkov pod hradom, ktoré sa teší privilégiám slobodného kráľovského mesta, udeleným kráľom Ondrejom II. v roku 1291. Po roku 1526 a bitke pri Moháči, po ktorej Turci vpochodovali do Panónskej nížiny a okupovali značnú časť Uhorska si Bratislava začínala zvykať na funkciu hlavného mesta kráľovstva a katedrála svätého Martina na korunovácie uhorských panovníkov. Mesto zaznamenáva neslýchaný rozrast najmä v 18. storočí a vďačí zaň Márii Terézii. Mesto sa stáva najbohatším mestom v celom Uhorsku. Na pozvanie panovníčky žili a pracovali v Bratislave umelci – sochár Georg Rafael Donner, maliari David Antonio Galli – Bibiena.

Z okien palácov bolo počuť najnovšie diela Haydna, Mozarta, Humella, Beethovena a Liszta. Koniec vlády Márie Terézie znamenal koniec dôležitej a slávnej kapitoly v dejinách mesta. Jej nasledovníci sa presťahovali do Budy, politický a kultúrny význam Bratislavy zoslabol najmä 1848, keď v meste prestal zasadať uhorský snem. Bratislava však začína hrať významnú rolu vo formovaní slovenského národa. Jej cirkevné a školské inštitúcie sa stávajú kolískou národného obrodenia. Tu prebieha proces vzdelávania a uvedomovania sa novej slovenskej inteligencie, oživuje sa najmä identita územia obývaného Slovákmi a pokladajú sa základy súčasného chápania územia Slovenska.

Po druhýkrát sa Bratislava stáva hlavným mestom krajiny v roku 1919 po tom, čo sa začleňuje do Česko – Slovenskej republiky. Typické funkcie hlavného mesta však neplnila. Zachovala si preto atmosféru komorného veľkomesta, strediska slovenskej polovice republiky. V medzivojnovom období sa Bratislava vyvíjala pomerne harmonicky. Nezanedbateľným momentom bol vznik moderných vysokých škôl, vedeckých a kultúrnych inštitúcii celoeurópskeho významu, napr. školy umeleckých remesiel. V tom čase mesto zaznamenáva urbanistický, architektonický, priemyselný a výrobný rozvoj smerom ku kvalite. Jeho hodnota tkvie vo vzácnej mnohorozmernosti. V príkladnej tolerancii až do obdobia po 2. svetovej vojne tu žili tri jazykové a kultúrne spoločenstvá – slovenské, nemecké a maďarské, v harmonickom vydaní s dôrazom na spoločné záujmy mesta.

Posledných vyše štyridsať rokov bol život Bratislavy charakterizovaný kvantitatívnym rozvojom. Bratislava v súčasnosti najväčším mestom Slovenskej republiky. Žije tu 8,3% obyvateľstva Slovenska s priemerným vekom okolo 30 rokov. Mesto je sídlom ústredných orgánov republiky, parlamentu a vlády, centrum kultúry, obchodu a služieb. Na jeho území je zamestnaných vyše 295 tisíc ľudí. Na priemyselnej produkcii Slovenska sa Bratislav podieľa 12%. Na vysokých školách v Bratislave študuje viac ako polovica z celkového počtu študentov na Slovensku.

Komunálna samospráva, má v Bratislave dlhú tradíciu. Dnes ju reprezentuje primátor a mestské zastupiteľstvo s 80 poslancami ako najvyšší zákonodarný orgán. Do mesta sa vrátila po štyridsiatich rokoch v novembri 1990 slobodnými komunálnymi voľbami. Za cieľ si dala vybudovať v meste znovu stabilný komunálnopolitický systém, usporiadať súkromný aj mestský majetok, nastúpiť perspektívnu cestu riešenia dopravného systému mesta, začať vytvárať také výrobné a pracovné príležitosti, aby sa mohli reštrukturalizovať nedôstojné a životnému prostrediu nevyhovojúce závody, rehabilitovať centrum mesta a oba brehy Dunaja.
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
História Bratislavy SOŠ 2.9647 377 slov
História Bratislavy SOŠ 2.9642 1790 slov
História Bratislavy 2.9649 3688 slov
História Bratislavy GYM 3.0237 1051 slov
História Bratislavy 2.9276 1735 slov
História Bratislavy SOŠ 2.9440 537 slov
História Bratislavy SOŠ 2.9802 2430 slov
História Bratislavy GYM 2.9501 403 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.