referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Štvrtok, 18. apríla 2024
Rím
Dátum pridania: 05.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: snehulienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 426
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
„Rím bol založený 21.apríla 753 pnl. ,“ tento dátum sa opiera o rímsku tradíciu. Zakladateľmi Ríma boli podľa tej istej tradície bratia Romulus a Remus. Starí Rimania neuvádzali však po dlhé stáročia rok založenia svojho mesta presne ani jednoznačne. Až v poslednom storočí pnl. prijali odhad polyhistora a spisovaťeľa Marca Terentia Varrona, že Rím bol založený „tretieho roku šiestej olympiády“ (prvá olympiáda sa konala podľa gréckej tradície roku 776 pnl.

Historickú tradíciu dnes spravidla nezavrhujeme; skúsenosti nás poučili, že občas obsahuje zrnko pravdy. Lenže v prípade Romula a Rema ide o osoby, ktoré boli príliš vznešeného pôvodu, aby mohli byť ľudia z mäsa a krvi. Ich otcom bol boh vojny Mars, syn najvyššieho boha Jova a jeho manželky Junony, matkou zas ponna-vestálka Rea Silvia. Ich predkom bol hrdina Aeneas, syn bohyne lásky Venuše a pravnuk samotného Jova.

Moderná veda hovorí – Rím vraj nebol pravdepodobne vôbec založený. A rozhodne nie Romulom a Remom... Napriek tomu však existuje!
Rím bol založený z vôľe bohov, aby sa skvel v sláve a mocne vládol svetu, keď padla slávna Trója. Históriu pádu Tróje, ktorá tvorí prológ k založeniu Ríma, je známa z Homéra a Vergílius si ju len obvyklou mierou straníckosti upravil pre Rímske potreby. Priamov syn Paris uniesol manželku spartského kráľa Menelaa, krásnu Helenu. Neuniesol ju celkom sám, ale s pomocou syna dardanského kráľa Anchisa, mladého Aenea. A nespravodlivo a to dokonca ani váhradne z vlastnej vôľe. Podnietila ho k tomu bohyňa lásky Venuša, ktorá mu sľúbila za manželku najkrajšiu ženu pod slnkom, aby sa mu tak odmenila, že jej v spore s bohyňami Junonou a Minervou pririekol prvenstvo v kráse. Pravda, to na podstate veci nič nemenilo: nech riadia činy ľudí hoci bohovia, ľudia sú za ne zodpovední.

Primeraným tresttom za únos kráľovej manželky synom iného kráľa bola podľa dobových zvyklostí vojna. Achájski králi, pochopiteľne, potrebovali k úspešnému výsledku vojny proti Tróji pomoc bohov; museli sa k ním nakloniť zmierlivosťou. Agamemnon zmobilizoval všetkých achájskych kráľov, so stotisícovou armádou sa priplavil k maloázijským brehom a napadol Priamovo mesto. Bleskový úder sa mu nepodaril, lebo ho Trójania na čele s Priamovým najstarším synom Hektorom odrazili.
Na návrh kráľa Ulixa dal postaviť obrovského dreveného koňa, do jeho durého brucha schoval najlepších bojovníkov, potom spálil celý tábor, nalodil vojsko a odišiel akoby s neúspechom domov.

Nikto z trójskych vodcov neunikol achájskym zbraniam. Zachránil sa iba jeden jediný muž. Bol to Aeneas, niekdajší. Paridov priateľ a vodca dardanského vojska, ktoré sa hrdinsky bilo na strane Trójanov.
Osud mu totiž určil, aby preniesol oheň z trójskeho kozuba na italskú pôdu a založil tam mesto, z ktorého vzišiel Rím.
 
Zdroje: V. Zamarovský; Dejiny písané Rímom
Podobné referáty
Rím SOŠ 2.9699 2295 slov
Rím SOŠ 2.9238 6598 slov
Rím 2.9713 1114 slov
Rím 2.9258 1287 slov
Rím 2.9692 2802 slov
Rím GYM 2.9619 432 slov
Rím SOŠ 2.9818 1332 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.