referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Tuarégovia
Dátum pridania: 07.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Greenwee
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 350
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Kočovný kmeň prevažne na území medzi Nigériou a Mali. Žijú v púšti (Sahara), volajú ich aj ľudia púšte. Ich život sa sústreďuje do oáz. Tvoria 10 % obyvateľstva Nigérie a 7% obyvateľstva v Mali. Zväčša hovoria po arabsky a vyznávajú islam. Islam majú od arabov, ktorí kontrolovali obchodné trasy cez púšť a priniesli aj ich vieru. Pôsobia impozantne a ich zjav si vynucuje prirodzený rešpekt. Ešte v prvej polovici minulého storočia boli pre karavany tak nebezpeční, že ich francúzske légie museli "potlačiť krvou". Väčšinou si obliekajú modré plášte a biele turbany, ktoré si upravujú tak, aby im ostala len úzka štrbina na oči
- chovajú ťavy a kozy.
- patria k Berberom.
- žijú v stanoch.
- na živobytie si zarábajú tak, že ponúkajú turistom výlet do púšte na ťavách. Obchodujú aj zo soľou a datľami.

- ich život ovplyvnila modrá farba. Začali ich volať “modrý ľudia“. Svoje odevy si v minulosti začali farbiť indigom. Toto olejovité farbivo získavali z rastliny indigofera tinctoria. Malo to ešte jeden účinok - farba z odevu začala púšťať na kožu a Tuarégovia zistili, že má na ňu blahodárne účinky. Upcháva póry, a tým chráni pred nepriaznivým púštnym podnebím ako je prudké slnečné žiarenie, sucho a náhle zmeny teplôt medzi dňom a nocou. Indigo vo dne obmedzuje potenie, čím zabraňuje vzniku dehydratácie, v noci chráni telo pred chladom tuková vrstva farbiva.

- väčšia časť obyvateľstva nevie čítať ani písať, u žien je to až 70 %. Mnohé deti síce písať nevedia, ale zato výborne hovoria francúzsky a anglicky. Turistom tvrdia, že tak skvele komunikovať v iných jazykoch sa naučili z televízie.
- jednému Tuarégovi stačí za deň pol litra vody, aj menej (vďačia tomu svojmu odevu z farbiva z indiga).
- koncern Volkswagen sa rozhodol podporiť tromi projektmi kočovný národ Tuarégov, ktorý dal meno jeho úspešnému športovo-úžitkovému vozidlu Touareg. Firma Volkswagen v svojej tlačovej správe uvádza, že podobne ako jej Touareg sú aj Tuarégovia symbolom sily, vytrvalosti, elegancie a dôstojnosti. Tuarégovia sa dokážu prispôsobiť akémukoľvek počasiu, čo bol podľa firmy Volkswagen jeden z dôvodov na to, aby svoje nové vozidlo nazvala ich menom. Rozvojové projekty, na ktoré koncern Volkswagen uvoľnil sumu 200 000 eur, majú pomôcť Tuarégom zlepšiť ich životné podmienky.
 
Podobné referáty
Tuarégovia 2.9871 342 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.