referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blanka
Nedeľa, 16. júna 2024
Staroveký Egypt
Dátum pridania: 19.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mizu12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 931
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
1.Staroveký Egypt delíme na 5 základných vývojových období:
a)archaické obdobie - 3150 - 2635 p.n.l.
b)stará  ríša - 2635 - 2135 p.n.l.
c)stredná ríša - 2061 - 1785 p.n.l.
d)nová ríša - 1552 - 1070 p.n.l.
e)neskorá ríša - 700 - 30 p.n.l.

2.Znaky starovekého Egypta:-podnebie-teplé a vlhké-každoročné  záplavy prinášali úrodné bahno-zem sa delila na - čiernu-úrodná- červená - neúrodná-púšte a polopúšte

3.Archaické obdobie:Spojením horného a dolného Egypta v roku 3100 dochádza k vytvoreniu jednotného egyptského štátu.Zakladateľom bol Meni, ktorý si centrum ríše vytvoril v meste Menfis.Egypt sa skladal z nóm.Nómy, boli to menšie územné jednotky, ktorých  spojením  vznikol  centrálny  štát.

Funkcie štátneho aparátu:a)na čele štátu stal faraón-mal v rukách politickú,náboženskú a súdnu moc.Najprv faraón bol považovaný za božieho syna, neskôr  sa sám prehlásil  za  boha.b)kňazy,vysoká šľachta,úradníci a vojenský hodnostári-vyberali dane,viedli vojny a kontrolné činnosti.c)pisári-ich úlohou bolo viesť hospodárske záznami a zapisovať historické udalosti.d)remeselníci,obchodníci,roľníci-od ostatných skupín ich oddeľovali rodové záležitosti.e)otroci-pochádzali hlavne z vojnových výpravKultúrny odkaz Egypta:a)mumifikovanie-kanopy-4 nádoby,na vnútorné orgány-pľúca,črevá,žalúdok a pečeň.Používali sarkofágy,ktoré dávali do hrobov.b)hieroglifické písmo-posvätné obrázkové písmoc)papyrusd)dejiny Egypta boli rozdelené aj podľa dynastií.Takto ich rozdelil Manechto.

4.Stará ríša:Tvorila ju 3 a 6 dynastia.Prvé dve dynastie sídlili v Cineve,posledná v Menofere.Nastal najväčší kultúrny rozmach  ríše.Konali sa výpravy do iných krajín,hlavne do Núbie kôli striebru,drevu,zlatu a otrokom.Výpravy na Sinajský polostrov za meďou a tyrkisom.Privážali množstvo otrokov kôli stavbe pyramíd.a)najstaršia pyramída je Džóserová pyramída v Sakára.Má 6 stupňov.b)najväčšia pyramída je Cheopsová pyramída v Gíze.Pyramídy v Gíze stráži veľká sfinga s telom leva a tvárov faraóna Chefréna.Nastáva 1.medziobdobie,je to obdobie bezvládia v krajine.

4.Stredná ríša:Jednotlivé nómy sa osamostatňujú a existujú bez centrálnej moci.Do Egypta prichádzajú kočovné kmene.Egypt upadá.Strednú ríšu tvorila 11 a 12 dynastia.Najvýznamnejší panovníci:-Mentuhotep II.-11 dynastia.Zjednotil Egypt,zaviedol v krajine poriadok,posilnil moc panovníka,obnovil zavlažovacie zariadenia.Za hlavné mesto si zvolil Veset / Téby/.Nechal budovať kameňolomi a bane.Začala sa rozvýjať remeselná výroba a umenie.-Senvosret III.-12 dynastia.Nastal hospodársky rozmach ríše, obnovil výboje do iných krajín,dovážal drevo,kameň,otrokov,drahé kovy.Obchodoval s Feníciou-mesto Byblos.Do funkcií dosadzoval na základe schopností a nie rodových vzťahov.Okolo roku 1700 p.n.l. nastáva druhé medziobdobie,do Egypta prichádzajú kočovné kmene Hyksósov,ktoré oslabili moc panovníka,nastal rozpad ríše.Hyksósovia zoznámili Egypťanov s koňmi.

5.Nová ríša:Patrí sem 18 až 20 dynastia.Najvýznamnejší panovníci:-Ahmos I.-Vyhnal Hyksósov z Egypta.Zjednotil krajinu a posilnil moc panovníka,mal mocnú armádu s dokonalími kovovými zbraňami,lukmi a vozmi.Za hlavné mesto si zvolil Veset.-Thutmose II.-nebol významný panovník.Po jeho smrti vládla jeho žena Htšepsovet so svojím synom.Nadviazovala kontakty s okolitými štátmi.Nechala postaviť chrám v Dér el-Bahrí.-Thutmos III.-nechal zbúrať temer všetky chrámi svojej matky.Ríša dosiahla najväčší územný rozsah-dobyl Sýriu, Palestínu,Mezopotámiu.Uctieval boha Amóna.Amónovi kňazi mali v krajine veľkú moc.-Amenhotep IV.-Snažil sa zlomiť moc amónových kňazov.Zmenil si meno na Achnaton.Zaviedol nové božstvo-Aton.Jeho manželkou bola Nefertiti.

Vybudoval nové hlavné mesto,a to  Achetaton.Po jeho smrti opäť uctievaný Amón ahlavné mesto opäť Veset.-Tutanchaton-Začal vládnuť ako deväťročný.Vo všetkom ho riadil Harembaba.Zomrel po desiatich rokoch vlády.V roku 1922 jeho hrobku objavil H.Carter.Nová dynastia Ramsessovcou:-Ramesse II.-Viedol výbojné vojny do sýrsko-palestínskej oblasti.Stretáva tam Chetitov.V roku 1285 p.n.l. medzi Egyptom a Chetitmi bitka pri meste Kadeš na rieke Orontes.Došlo tu k podpísaniu prvej mierovej zmluvy.Egyptský panovník si vzal za manželku chetitskú princeznú a rieka Orontes sa stala spoločnou hranicou. V roku 1200 do Egypta prenikli takzvané morské národy,ktoré oslabili moc panovníka - Ramesseho III.,bola posilnená moc kňazov.Nastalo 3. medziobdobie.

6.Neskorá ríša:Trvala od roku 700 pn.l. do roku 30 p.n.l.Najprv vládla Saiská dynastia-bola to vláda cudzincov.671p.n.l.-nadvláda  Asírčanov525p.n.l.-nadvláda Peržanov332p.n.l.-Alexander Veľký oslobodil Egypt spod perzskej nadvlády.Po jeho smrti získava moc dynastia Ptolemaiovcov.Do tejto dynastie patrila aj  Kleopatra XII.,ktorej vojská spolu s  Antóniusovými légiami boli v roku 31p.n.l. pri myse Aktion porazené  Octaviánom Augustom.V roku 30p.n.l. sa Egypt stáva rímskou provinciou. 
 
Podobné referáty
Staroveký Egypt SOŠ 2.9466 340 slov
Staroveký Egypt SOŠ 2.9892 505 slov
Staroveký Egypt SOŠ 2.9249 432 slov
Staroveký Egypt 2.9727 591 slov
Staroveký Egypt GYM 2.9497 935 slov
Staroveký Egypt GYM 2.9696 1372 slov
Staroveký Egypt GYM 2.9794 501 slov
Staroveký Egypt 2.9788 4683 slov
Staroveký Egypt GYM 2.9945 565 slov
Staroveký Egypt GYM 2.9758 948 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.