referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Nedeľa, 26. mája 2024
Doba bronzová
Dátum pridania: 25.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Wildaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 487
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Asi pred 8000 rokmi začali ľudia získavať prvé skúsenosti so spracovávaním kovov. Spočiatku vyrábali predmety z voľne sa vyskytujúcej medi a hrudiek zlata, ktoré tvarovali ťažkými kameňmi. Postupne sa však remeselníci naučili kovy taviť a liať do foriem, a vtedy sa ukázali prednosti kovu oproti kameňu: dali sa z neho vyrábať predmety zložitých tvarov (nástroje, zbrane, šperky, nádoby atď.), keď sa predmety poškodili, mohli sa roztaviť a kov sa mohol znovu použiť. Bronz ľudia získali pravdepodobne náhodným zmiešaním malého množstva cínu s meďou. Všimli si, že nový kov je tvrdší, ako tie, čo dovtedy poznali a že z neho môžu vyrábať predmety s lepším ostrím. A keď sa bronzové nástroje a zbrane otupili, dali sa opäť nabrúsiť. Ako sa šírilo používanie bronzu, rodila sa doba bronzová. V jednotlivých častiach sveta nastupovala v rôznych obdobiach. Jednou z prvých oblastí, kde ľudia poznali bronz, bol Sumer v Mezopotámii-tu vznikli aj prvé mestá.

MEZOPOTÁMIA: Jedna z prvých civilizácií doby bronzovej sa rozvinula v Mezopotámskom Sumeri. Mezopotámia, čiže medziriečie, bola oblasť medzi riekami Eufrat a Tigris. Jej úrodnú zem obrábali Sumerci asi od r. 3500 do r. 1500 p.n.l.

PÍSMO A KOLESO: Prvú formu písma-klinové písmo-uviedli do dejín Sumeri v dobe bronzovej. Sumeri vynašli aj koleso, ktoré použili pri výrobe keramiky (ako základ hrnčiarskeho kruhu) a pri stavbe nákladných i bojových vozov. Do boja ťahali vozy divé somáre.

KONE: Konský záprah sa rozšíril v neskorej dobe bronzovej. Vznešený muži mali bojové vozy zdobené nádhernými bronzovými kovaniami.

SUMER: Nížiny Sumeru boli úrodné, ale suché. Preto roľníci kopali priekopy a kanály, ktorými usmerňovali prívod vody z riek na zavlažovanie polí. Dostatok vlahy im potom umožnil dopestovať bohatú úrodu, niekedy aj dvakrát do roka.

VÝROBA TEHÁL: Ako na mnohých miestach na strednom východe, aj v Sumeri bol nedostatok kameňa i dreva. Veľké budovy ako chrámy a paláce stavali Sumeri z tehál. Robili ich z hliny zmiešanej s vodou a nasekanou slamou. Touto zmesou naplnili formy a sušili ju na slnku. Vypaľovať tehly ohňom začali až v prvej štvrtine 3. tisícročia pred n.l.

POĽNOHOSPODÁRSTVO A RYBÁRSTVO: Sumeri zberali tŕstie na brehoch riek a viazali ho do otepí, z ktorých sa stavali rybárske člny a ohrady pre dobytok. Z tŕstia si stavali aj prvé príbytky-chyže bez okien, vnútri nerozdelené prepážkou, so závesnou rohožkou namiesto dverí.
 
Podobné referáty
Doba bronzová SOŠ 2.9240 304 slov
Doba bronzová SOŠ 2.9894 304 slov
Doba bronzová SOŠ 2.9569 2842 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.