referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Milióny rokov človeka
Dátum pridania: 26.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Verinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 469
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Približne v období siahajúcom od doby pred 8 miliónmi rokov do doby pred 5 miliónmi rokov sa v Afrike vyvinuli predkovia človeka z opice a stali sa podobnejšími ľudskej bytosti. Títo prvý jedinci rodu Australopithecus mali voľné ruky, čo im umožnilo vyrábať nástroje a nosiť predmety. Ako sa vyvíjala ich mozgová kapacita a s tým aj výroba nástrojov, postupovali po Európe do Ázie a prežil niekoľko ľadových dôb, ktoré začali približne pred 1,5 miliónov rokov.

Homo habilis

Africké skameneliny, ktoré vedci zaraďujú do rodu Homo (človek), sa datujú do doby viac ako 2,5 miliónmi rokov. Prvý nález našli v roku 1959 Louis a Mary Leakeyoví pri rokline Olduvai Gorge v Tanzánii. Ten bol potom pomenovaný Homo habilis (človek zručný), je aj známy ako človek 1470 podľa čísla, pod ktorým je v múzeu uchovaná lebka nájdená v Keni. Homo habilis bol prvým a najprimitívnejším ľudským druhom. Nálezy zahŕňajú kosti ruky, ktoré odhadujú, že Homo habilis mal vyvinutý stisk ruky (odtiaľ pomenovaný človek zručný) a archeológovia našli pozostatky druhu Homo habilis spolu s jednoduchými kamennými nástrojmi.

Tento prvý skutočný človek bol tiež vyšší ako jeho predchodca Australopithecus a jeho mozog bol približne 1,5 krát väčší. Okrem toho bola lebka jedincov Homo habilis guľatejšia a ich tvár bola jednoznačne ľudská. V kontraste s tým mal rod ľudoopov Australopithecus čeluste a zuby, ktoré boli čo do proporcií a spôsobu opotrebovania, podobné opičím. Keď sa na Zemi približne pred 1,5 miliónom rokov objavil nový-Homo erectus, došlo súčasne k zmenám v typoch vyrábaných kamenných nástrojov. Pozostatky jedincov Homo erectus (človek vzpriamený) sa našli na Jáve už v roku 1891. Tento druh žil v Afrike, Európe a Ázii až do doby približne pred 250 000 rokmi, lovil veľké zvieratá a stal sa prvým, ktorý používal oheň na varenie. Aj preto, aby sa zohrial.

Mozog druhu Homo erectus bol väčší ako mozog druhu Homo habilis.V tej dobe vyvinul Homo erectus technológiu kamenných pracovných nástrojov-acheulskej ručnej sekery a štiepacej sekery, pomenované podľa mesta St. Acheul vo Francúzku,kde boli po prvýkrát nájdené.Tieto nástroje nahradili kamenné šupiny a umožnili človeku Homo erectus,aby lov zvery bol hlavným spôsobom zaobstarania si potravy. Najstaršie exempláre pozostatkov rodu Homo erectus boli nájdené v oblasti okolo jazera Turkana v Keni.Ďalší vývoj tohto rodu však priniesol jeho rozšírenie z Afriky na stredný východ, do Ázie a do Európy.
 
Podobné referáty
Milióny rokov človeka 2.9028 135 slov
Milióny rokov človeka 2.9286 1213 slov
Milióny rokov človeka 2.9816 942 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.