referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iveta
Pondelok, 27. mája 2024
Americká vojna za nezávislosť
Dátum pridania: 27.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 3werca3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 426
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Americká vojna za nezávislosť (1775 – 1783), tiež označovaná ako Americká revolúcia alebo Boj amerických osád za nezávislosť bola vojna medzi Veľkou Britániou a jej 13 kolóniami v severnej Amerike. Vojna skončila zvrhnutím britskej vlády a založením Spojených štátov amerických.

Do Ameriky prišli prví raz novoosadlíci z Anglicka a Španielska v r. 1620 z dôvodov náboženského prenasledovania. Postupne tam založili 13 anglických kolónií. Hoci britskí osadlíci zaberali najmenšie územie, mali najvyšší počet obyvateľstva. Britský parlament vydal v r. 1767 zákon o dovozných clách na tovar dennej potreby, ako je čaj, sklo, olovo, farby, laky, papier, kožu a pod. Kolónie reagovali bojkotom britského tovaru a protestnými vyhláseniami adresovanými britskému kráľovi Jurajovi III.

Viacerými inými zákonmi, ktoré vydal britský parlament pre jeho kolónie na severovýchodnom pobreží Ameriky bez účasti kolonistov, podnietila britská vláda vo svojich kolóniách nepokoje. Dane a poplatky, ktoré svojvoľne stanovovala londýnska vláda, vyvolali odpor osadníkov. Najvýznamnejším centrom amerického odporu proti londýnskej vláde boli štát Massachusetts a mesto Boston. Práve tu sa v roku 1770 odohral takzvaný bostonský masaker, pri ktorom niekoľko britských vojakov chrániacich colné riaditeľstvo vypálilo salvu do davu, ktorý protestoval proti daniam a colným poplatkom.

V r. 1773 vyvrcholili medzi kolonistami nepokoje zapríčinené daňami. Niekoľko bostonských občanov prepadlo v indiánskom preoblečení tri lode a vyhodilo cez palubu 342 debien čaju - ,,Bostonské pitie čaju,,. Uskutočnilo sa to v meste Boston. Colníkov natreli dechtom a pováľali v perí. Anglická vláda preto poslala do Bostonu vojská, aby zabavili sklad zbraní, ktorý mali kolonisti pod svojou ochranou. Americkým milíciám, hoci zle vyzbrojeným, sa podarilo zvíťaziť v boji proti britským jednotkám a sled týchto udalostí vošli do dejín ako bitky pri Lexingtone a Concorde. Oba boje sa odohrali v priebehu jediného dňa 19. apríla 1775. Dnes je to presne 230 rokov. Týmto útokom sa začala Americká vojna za nezávislosť. Po šiestich rokoch vojny muselo Anglicko na druhom kontinentálnom kongrese vo Philadelphii uznať nezávislosť Americkej únie, keď Angličania podali návrh o prijatí deklarácie o nezávislosti. Jej autorom bol Thomas Jefferson. Prijatím deklarácie o nezávislosti sa skončila Americká revolúcia.
 
Podobné referáty
Americká vojna za nezávislosť SOŠ 2.9742 333 slov
Americká vojna za nezávislosť SOŠ 2.9510 342 slov
Americká vojna za nezávislosť SOŠ 2.9601 1149 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.