referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Pondelok, 4. decembra 2023
Klavír
Dátum pridania: 12.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: petrasofia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 636
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Počnúc dlhým čiernym nablýskaným koncertným krídlom tróniacim na pódiu koncertnej sály, ladenými pred každým koncertom, končiac rozladeným pianínom zatuchnutého baru, zašpineným rozliatym pivom a popolom cigariet, je klavír najvšestrannejším nástrojom, používaným vo všetkých hudobných žánroch.
Klavír sa vyvinul z čembala, ale na rozdiel od čembala interpret môže ovplyvňovať dĺžku tónov. Pokiaľ na čembale sa mohlo hrať buď iba po tichu alebo iba na hlas, klavír bol schopný dynamicky odstupňovať tón priamo intenzitou úderu. Z tohto vznikol aj názov klavíra – pianoforte ( piano – ticho, forte – nahlas ). Napriek pesimistickým predpovediam o úpadku o záujmu o klavír, si klavír udržal popularitu od svojho zrodu okolo roku 1750 až dodnes. Už dvesto rokov vyťukávajú skladatelia svoje prvé nápady na klaviatúrach a vzťah stotisíc detí k hudbe je kladne alebo záporne ovplyvnený ich úspechom v zápase s čiernymi ( 36 ) a bielymi ( 52 ) klávesmi klavíra. Už čoskoro po vynájdení piana sa začali objavovať virtuózni hráči na tento nástroj. Beethoven, Chopin, Liszt, Saint-Saënse, Bartók, Rachmaninov, Rubinstein – a toto je len zlomok z klaviristov – skladateľov, a tých , ktorí sami neskladali bolo stokrát viac.
Beethoven zahájil éru klavírnych virtuózov. Jeho klavírne sonáty, ktoré sú emocionálne hlboké, plné kontrastov medzi lyrizmom a vášňou patria medzi jeho najvýznamnejšie klavírne diela. Najznámejšie sú: Sonáta mesačného svitu, Patetická a Waldsteinská. Sonáty spolu s jeho koncertmi pre klavír a orchester patria aj dnes medzi stály repertoár koncertných umelcov. Chopin a Liszt sú najvýznamnejší klavírni skladatelia a virtuózi obdobia romantizmu. Obidvaja významne ovplyvnili hru na klavír. Chopin zasvätil celý život klavírnej tvorbe. V Etudách akoby vstúpil do samej duše klavíra. Etuda je vlastne technické cvičenie, avšak jeho etudy sú technicky brilantné a emocionálne pestré koncertné skladby. Najznámejšia je Revolučná etuda, ktorú skomponoval v apríli 1831 v Stuttgarte, po dobytí Varšavy Rusmi. Je to výbuch divokého zúfalstva. Chopinove Prelúdia patria k jeho najlepším dielam. Sú to skladby s ohromnou škálou štýlov a nálad. Najznámejšie je prelúdium Dažďové kvapky, ktoré podľa príbehu napísal inšpirovaný dažďom kvapkajúcim zo strechy. Nokturná písal Chopin celý život, a preto sú zreteľným svedectvom rozkvitania a dozrievania jeho štýlu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Klavír SOŠ 2.9758 1722 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.