referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vanda
Utorok, 7. februára 2023
Leonardo da Vinci: Životopis
Dátum pridania: 26.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 310
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 15m 0s
Pomalé čítanie: 22m 30s
 
Leonardo Da Vinci bol nielen velikánom renesančného umenia, ale zároveň azda najvšestrannejším géniom všetkých čias. Jeho záujmy zahrňovali prakticky všetky sféry poznania vtedajšej doby. Jeho vášňou boli anatómia a geológia a celoživotným snom lietanie. Leonardova pedantnosť a prepiata snaha o dokonalosť spôsobili, že dokončil pomerne málo veľkých diel. Leonardo sa narodil neďaleko Florencie. Mestom, v ktorom prežil svoje najplodnejšie roky, sa však stalo Miláno. Na sklonku života žil vo Francúzsku ako hosť kráľa Františka I., ktorý ho zahrňoval poctami, akým sa nemohol tešiť žiadny z jeho súčastníkov. Napriek tomu, že mnohé z jeho projektov zostali nerealizované, zachovali sa početné skvelé kresby dokumentujúce nezvyčajné invenčné myslenie a silu jeho génia.

Umelcov život
Univerzálny mysliteľ
Leonardo Da Vinci sa narodil 15. apríla 1452 v malom mestečku Vinci vinúcom sa k svahom Monte Albana neďaleko prosperujúcej Florencie. Bol nelegitímnym synom notára florenckej signorie Piera Da Vinciho. O Leonardovej matke Caterine vieme len veľmi málo. Otec Piero chlapca so všetkou srdečnosťou prijal do svojho domu a vychovával ho spolu s Leonardovou nevlastnou matkou. O Leonardovom detstve nemáme takmer nijaké informácie. Viacerí životopisci napriek tomu improvizovali na túto tému a predstavovali umelcovo detstvo ako vidiecku idylu v zajatí zelene toskánskej prírody. Zámienku na túto hru fantázie im poskytla Leonardova záľuba v scenériách z prírody, ktorá mu bola celoživotnou inšpiráciou. Kresliť a maľovať začal istotne už v detstve. Podľa životopisca 16. storočia Giorgia Vasiriho Leonardove práce natoľko očarili jeho otca, že zobral ukážky do Florencie a ukázal ich svojmu priateľovi, poprednému maliarovi Andreovi del Verocchiovi. Verocchio bol údajne chlapcovým talentom natoľko očarený, že ho prijal do svojej naplno vyťaženej dielne. Verocchiova dielňa bola podobne ako dielne väčšiny ostatných umelcov čímsi medzi umeleckou školou a výtvarným ateliérom. Učni, ku ktorým patril v tom čase aj mladý Leonardo, mali svojráznu pracovnú náplň- od zametania dlážky, cez miešanie farieb až po priamu spoluprácu na tvorbe objednaných diel. Leonardo absolvoval učňovskú prípravku vo veku 20 rokov, keď ho Verocchio poveril, aby namaľoval postavu jedného z anjelov na obraze KRSTENIE KRISTA. Leonardov anjel akoby vyžaroval silu jeho mladého talentu.

Vasari tvrdí, že „Verocchio bol natoľko zahanbený mimoriadnymi výsledkami svojho žiaka, prevyšujúcimi jeho vlastné schopnosti v narábaní s farbou, že sa farieb nikdy viac nedotkol“. Leonardo sa stal absolvovaním učňovskej prípravy „maliarskym majstrom“ Cechu sv. Lukáša, čo mu vynieslo postavenie nezávislého umelca. Napriek tomuto privilégiu zostal u Verocchia až do konca sedemdesiatych rokov. Všetko, čo si Leonardo počas svojich učňovských rokov osvojil, nepochádzalo výlučne od Verocchia. Florencia bola v 15. storočí významným svetovým kultúrnym centrom a Leonardo tu prichádzal do kontaktu s mnohými učencami, ktorých nové myšlienky a učenie formovali intelektuálnu klímu renesančného Talianska. Jedným z najvýznamnejších bol preslávený matematik, geograf a astronóm Paolo Toscanelli. Tento uctievaný učenec hostil vo svojom dome najvzácnejšie osobnosti, ktoré prechádzali mestom.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Leonardo da Vinci: životopis 2.9525 794 slov
Leonardo da Vinci: životopis GYM 2.9429 945 slov
Leonardo da Vinci: Životopis GYM 2.9418 3346 slov
Leonardo da Vinci: Životopis GYM 2.9421 555 slov
Leonardo Da Vinci: Životopis GYM 2.9901 799 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.