referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Stolovanie
Dátum pridania: 17.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Myscho98
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 155
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Často sa hovorí, že jeme očami a tak je dôležitý pekný pohľad na prestretý stôl. Pohodu pri stole nevytvárajú len rôzne pochúťky, ale aj my svojím chovaním. Existuje mnoho zemí, v ktorých sa ľudia posudzujú podľa ich chovania pri stole. Pravidlá stolovej etiky sa stále menia. Pri jedle majú byť obidve ruky na stole, a nie opreté a nemajú byť ani pod stolom na kolenách. Lakťami sa neopierame o stôl, odpustiť sa to dá len starému a choému človeku. Suseda čo vedľa nás sedí nestrkáme lakťom, osobu sediacu oproti neobťažujeme nohami a húpať sa na stoličke je tiež neslušné. Nedotýkame sa hneď prineseného jedla a "nevrhneme" sa naň v tom momente ako sadneme za stôl. Nebezpečie je, že môže byť horúce, potom ho musíme vypľuť, čo je veľmi neslušné. Do omáčky nestrkáme prsty, berieme ju príborom. V mäse sa tiež neprehrabujeme a navyberáme si najlepší kus. Zoberieme si ten, ktroý je navrchu. Prsty si neolizujeme alebo neutierame o kabát, lebo je to nezdvorilé, ale utreme si ich servítkou. Nesluší sa aj jesť celé veľké kusy jedla.

Posadíme sa ku stolu k prázdnemu tanieru a čakáme kým prinesú jedlo. Čašník ani hostiteľ nemajú pochopenie pre náš hlad, tak sa im pripomenime napríklad jemným buchnutím príbora o pohár. Prvú donesú polievku. A už nesú napríklad mäso. Keď je trochu tvrdšie tak nám občas vypadne z taniera, no čo už veď to nie je naša chyba. Keď ostane mäso na kosti zoberieme ho do ruky. Po jedle sa utrieme do servítky, ktorá je vždy na stole. Je na to aby s použila a nie ne ozdobu. Pri jedle nerozprávame s plnými ústami. Často sa píše a rozpráva o tom aký by mal byť jedálniček. Najvhodnejší časový rozvrh jediel je, že jesť by sa malo 5-krát denne menšie porcie. Výdatnejšia strava sa doporučuje v ranných hodinách. Večera by mala byť ľahšia.

RAŇAJKY
Na stole je obrus jemnej farby. Na stole je prekaždého šálka s malým tanierikom pod
ňu, dezertný tanierik, lyžička, nože - jeden na krájenie a druhý na natieranie, keď je
napríklad praženica tak aj vidlička. Vedľa dezertného tanierika sa ukladajú všetky os-
tatné predmety. Na pravej strane je nožík ostrím dovnútra, na ľavej strane vidlička. Šálka je na tanieriku a stojí napravo od špičky noža. Potraviny sú na spoločných
väčších miskách, z ktorých si každý naberá na svoj tanier.

OBED
Cez pracovné dni sa väčšina ľudí stravuje v jedálňach alebo reštauráciách. V sobotu a nedeľu na čistom obruse je pre každého veľký plochý plytký tanier a na ňom hlboký polievkový.

Na ľavej strane je vidlička, na prevej nôž, ktorý je ostrím dovnútra. Lyžica je vedľa noža. Ak sa podáva aj predkrm alebo dezert, dezertný príbor je vedľa jedálneho. Malá lyžička je vodorovne nad tanierom. Z vonkajšej strany je vždy ten príbor, ktorý sa bude používať najskôr. Naľavo od taniera je miska na šalát alebo kompót. Na pravej strane nad špičkou noža je pohár. Zložená servítka je vedľa taniera. V strede stola sú nádobky s korením a košíček s chlebom alebo pečivom. VEČERA
Večerné stolovanie je jednoduchšie. Patrí k nemu aj dobrá nálada, kľud a pohoda. Skoro nikdy nemáme čas sa poriadne navečerať, pretože musíme niečo vybaviť alebo ide nejaký televízny pregram. Hlavnou zásadou je neponáhľať sa, lebo môžu vzniknúť žalúdočné vredy.
Pri každom jedle aj keď je len doma platí, že musíme mať umyté ruky. Prednosť pri nakldaní jedla má najstarší člen rodiny. Ku stolu si sadajú všetci spolu a odchádzajú naraz keď všetci jedlo skončili.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Stolovanie SOŠ 2.9347 1540 slov
Stolovanie GYM 2.9427 975 slov
Stolovanie SOŠ 2.9558 791 slov
Stolovanie SOŠ 2.9638 1116 slov
Stolovanie SOŠ 2.9877 565 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.