referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Stolovanie
Dátum pridania: 04.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lienka77
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 751
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
ZÁSADY SPOLOČENSKÉHO SPRÁVANIA PRI STOLOVANÍ
- k jedlu prichádzame načas vhodne oblečený a upravený
- pred jedlom si stále umývame ruky
- žene pomáha pri sadaní muž alebo obsluhujúci personál
- dobrú chuť praje vždy hostiteľ – taktiež začína jesť ako prvý
- pri jedle sedíme na stoličke mierne naklonený a potom voľne opretý o stoličku
- medzi jedlom konverzujeme
- jedla sa nedotýkame rukami
- pri kašľaní si dávame ruku pred ústa
- páratká používame mimo stola
- ženy nejedia v rukavičkách
- pri jedle nečítame
- žena – hostiteľka podáva jedlo, muž – hostiteľ podáva nápoje

ÚPRAVA STOLA
Pri bežnom stolovaní sa obyčajne uspokojíme s farebným obrusom a malými obrúskami, ktoré je ľahšie vymieňať. Pre slávnostnejší stôl sa odporúča podložka, aby sa riad nešmýkal, alebo nepoškodil povrch stola. Na podložku sa dáva obrus biely alebo jemne pastelový, naň potom vrchný ozdobný obrus alebo obrúsky. Pestré obrusy sa používajú pri stolovaní vonku, na obed alebo večeru je najlepší biely obrus, na olovrant pastelový. Bufetový stôl sa pokrýva bielym obrusom siahajúcom až po zem.
Taniere pripravíme podľa potreby - buď iba plytký alebo plytký a hlboký tanier. Viac ako dva taniere naraz sa na stôl nedávajú. Polievku v šálke dávame na podšálku, pokrytú malou dečkou. Vľavo od taniera patria misky na šalát, vpravo na kompót. Ak sa podáva kôstkový kompót, nesmie sa zabudnúť na tanierik na kôstky.
Príbory ukladáme podľa dvoch pravidiel: na pravú stranu tie pre pravú ruku a naopak. Druhým pravidlom je postupnosť príborov podľa poradia jedál - najbližšie k tanieru sú príbory, s ktorými budeme jesť najneskôr.
Tak ako počet tanierov neprekročí dva, aj počet príborov je limitovaný číslom tri. Ak je viac jedál, pridáme ďalšie príbory vo chvíli, keď sú potrebné. Vidlička sa kladie zubami nahor, lyžica dnom na stôl. Nôž ostrím k tanieru. Dezertné príbory sa umiestňujú nad tanierom, rúčkami na tú stranu, ktorou rukou budeme jesť.
Papierová servítka zložená do trojuholníka sa dáva pod vidličku, plátenná, jednoducho preložená vľavo od vidličky.
Poháre na nápoje sa umiestňujú vpravo od taniera, smerom ku stredu stola. Najbližšie k tanieru je ten, ktorý sa použije ako prvý.

PRÍBOR
Lyžica sa drží palcom hore a polievka sa naberá smerom k sebe. Nevkladá sa do úst celá, iba jej užšia časť. Väčšie sústa sa v polievke krájajú lyžicou, nikdy nie nožom. Chlieb k polievke má byť umiestnený na malom tanieriku vľavo od taniera, sústa sa ľavou rukou odlamujú a vkladajú priamo do úst. Lyžica sa po dojedení ukladá do taniera rúčkou vpravo.
Nôž a vidličku držíme za hornú časť rúčky s koncom opretým v dlani medzi prostredníkom a palcom, chrbtom hore, šikmo k tanieru. Nôž sa nemá vzďaľovať od taniera, vidlička sa dvíha k ústam chrbtom hore, ak ňou nenaberáme sypké potraviny.

SPRÁVANIE SA PRI STOLE
Počas celého jedla sú ruky nad stolom alebo ľahko položené na okraji. Lakte sú pri tele, pri jedle sa používa iba dolná časť horných končatín. Chlieb k polievke má byť umiestnený na malom tanieriku vľavo od taniera, sústa sa ľavou
rukou odlamujú a vkladajú priamo do úst.
Mľaskanie, srkanie, hlasné cinkanie príborom o tanier, hovorenie s plnými ústami a akákoľvek hlučnosť pri stole nie sú prípustné. Ak sa chceme počas jedla trochu napiť, treba si utrieť ústa servítkou.

ZASADACÍ PORIADOK
Hostiteľka a hostiteľ sedia oproti sebe buď za užšími časťami stola, alebo pri širších uprostred. Čestné miesto pre muža je po pravej ruke hostiteľky, pre ženu po pravej ruke hostiteľa. Pri usádzaní hostí k stolu sa uplatňuje pravidlo spoločenskej prednosti: starší majú prednosť pred mladšími, ženy pred mužmi, spoločensky významní pred menej významnými.
Striedavo by mali sedieť dámy a páni, vedľa seba by sa nemali ocitnúť ľudia, ktorí majú úplne odlišné záujmy a už vôbec nie ľudia, o ktorých je známe, že sa nezhodnú. Pri obchodných rokovaniach sa nesmie zabúdať na jeho účel a tým, ktorí spolu majú čo prerokovať, treba umožniť, aby mohli byť v kontakte už počas jedla.
Ku stolu si sadá najprv hostiteľka, páni čakajú, kým sa neusadia dámy. Pri oficiálnych príležitostiach je povinnosťou každého pána najprv odprevadiť dámu k jej miestu pri stole.

MENU
Prvým bodom európskeho menu je aperitív, najčastejšie sú to rozličné druhy vermútov, becherovka, sherry či vodka. Slivovica sa neodporúča. Pre abstinentov môže túto úlohu zohrať studený vývar alebo ovocná šťava. Doma si môžeme dať aj dúšok piva.
Studené predjedlo sa podáva pred polievkou, teplé predjedlo po polievke.
V dlhšom jedálnom lístku nasleduje po polievke (alebo po teplom predjedle) ryba, po nej potom jeden alebo niekoľko hlavných chodov. K sladkému múčniku si môžeme dať šampanské.
Úplnosť správnej tabule dopĺňajú syry a ovocie. K záverečnej káve podávame digestív (ako aperitív), ktorým je klasicky koňak, sladký likér alebo sladký vermút.
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Stolovanie SOŠ 2.9347 1540 slov
Stolovanie 2.9528 1540 slov
Stolovanie SOŠ 2.9558 791 slov
Stolovanie SOŠ 2.9638 1116 slov
Stolovanie SOŠ 2.9877 565 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.