referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Nedeľa, 3. decembra 2023
Stolovanie
Dátum pridania: 24.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: piskotka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 116
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 

Často sa hovorí, že jeme očami, a tak je dôležitý pekný pohľad na prestretý stôl. Pohodu pri stole nevytvárajú len rôzne pochúťky, ale aj my svojím chovaním. Ľudia sa posudzujú podľa ich chovania pri stole.

Pri jedle majú byť obidve ruky na stole, a nie opreté a nemajú byť ani pod stolom na kolenách. Lakťami sa neopierame o stôl. Suseda, čo vedľa nás sedí nestrkáme lakťom, osobu sediacu oproti neobťažujeme nohami a húpať sa na stoličke je tiež neslušné. Nedotýkame sa hneď prineseného jedla a "nevrhneme" sa naň. Do omáčky nestrkáme prsty, berieme ju príborom. Prsty si neolizujeme alebo neutierame o kabát. Nesluší sa aj jesť celé veľké kusy jedla.

Posadíme sa ku stolu k prázdnemu tanieru a čakáme kým prinesú jedlo. Prvú donesú polievku. Keď ostane mäso na kosti zoberieme ho do ruky. Po jedle sa utrieme do servítky. Je na to, aby sa použila a nie na ozdobu. Pri jedle nerozprávame s plnými ústami.

RAŇAJKY

Na stole je obrus jemnej farby. Na stole je pre každého šálka s malým tanierikom pod ňu, dezertný tanierik, lyžička, nože. Vedľa dezertného tanierika sa ukladajú všetky ostatné predmety. Na pravej strane je nožík ostrím dovnútra, na ľavej strane vidlička. Šálka je na tanieriku a stojí napravo od špičky noža. Potraviny sú na spoločných väčších miskách, z ktorých si každý naberá na svoj tanier.

OBED

Cez pracovné dni sa väčšina ľudí stravuje v jedálňach alebo reštauráciách. V sobotu a nedeľu na čistom obruse je pre každého veľký plochý plytký tanier a na ňom hlboký polievkový. Na ľavej strane je vidlička, na pravej nôž, ktorý je ostrím dovnútra. Lyžica je vedľa noža. Ak sa podáva aj predkrm alebo dezert, dezertný príbor je vedľa jedálneho. Malá lyžička je vodorovne nad tanierom. Z vonkajšej strany je vždy ten príbor, ktorý sa bude používať najskôr. Naľavo od taniera je miska na šalát alebo kompót. Na pravej strane nad špičkou noža je pohár. Zložená servítka je vedľa taniera. V strede stola sú nádobky s korením a košíček s chlebom alebo pečivom.
VEČERA

Večerné stolovanie je jednoduchšie. Patrí k nemu aj dobrá nálada, kľud a pohoda.

Dobrý hostiteľ

Keď chceme usporiadať oslavu, večierok alebo len posedenie s priateľmi, najvhodnejším dňom je piatok alebo sobota. Pozývame telefónom, ak nejde o nejakú výnimočnú spoločenskú akciu. Uvedieme presne dátum a čas. Podávame malé občerstvenie. Pozveme si len takú spoločnosť, ktorú "zvládneme". Prvá polhodina je pre hostiteľa najhoršia, hosťov víta a zoznamuje. Príjemná atmosféra záleží aj na hudbe a osvetlení.

Sklo, z ktorého pijeme - poháre

Existuje mnoho druhov pohárov. Sú rôzne druhy na vína, poháre na vodu a pivo, na destiláty, likéry, šálky. Na každý nápoj nepotrebujeme mať iný pohár. Viacúčelové poháre majú tučný spodok, alebo silnú krátku nôžku. Poháre na likéry, destiláty, biele a červené víno, šampanské alebo na miešané nápoje - koktaily sú odlišné.

-Na koňak je pohár, ktorý ma uzavretý tvar.
-Na šampanské vysoký štíhly kalich.
-Na ľahké biele vína sa používa otvorený zvoncovitý pohár.
-Na červené víno tulipánový pohár.
-Na šery jednoduchý rovný kalich.
-Vodka a pálenka sa pijú zo štamperlíkov.
-Kalichy na biele vína majú dlhšiu nôžku a menší kalich.

Kokteilové poháre, poháre na whisky, pohár na viedenskú kávu, poháre na brandy a koňak, pohár na varené víno, poháre na sekt, pohár na červené víno, pohár na biele víno, pohár na pivo

Príbor

Bežne potrebujeme príbor, ktorý sa skladá z vidličky, noža a lyžičky. Na rôzne druhy jedla potrebujeme rôzne typy (druhy) príbora.

Bežný príbor, dezertný príbor, kávová lyžička, mokka lyžička, lyžica na zeleninu, nôž na tortu, lopatka na podávanie torty, príbor na porcovanie, príbor na podávanie rýb, rybí príbor, detský príbor, kuchynská vidlička, lyžička na šľahačku, lyžička na malinovku, príbor na šaláty, koláčová vidlička, nôž na kaviár, vidlička na ustrice, príbor na raky, prekladací príbor na ryby

Obrus

Na denné stolovanie používame farebný obrus, lebo na ňom nebude vidno malé škvrny. Na výnimočné udalosti prestierame biely obrus, ktorý spoločenskému stolovaniu dodá slávnostnú náladu. Pri káve či čaji je pekný výrazný, veselý kockovaný alebo prúžkovaný obrus. Ideálny rozmer obrusu je taký, že obrus by mal okraje stolovej dosky presahovať o 20-30cm.

Svadba

Stôl má zdobiť krásny biely obrus, dokonale vyleštené poháre a príbory, svietniky so sviečkami a kvetinová výzdoba. Nesmie chýbať myrtová vetvička umiestnená pred každým hosťom. Pri podávaní jedla je najskôr obslúžená nevesta.

Vianoce

K tomuto slávnostnému stolovaniu vytiahneme najkrajší biely obrus, porcelánový servis a poháre. Stôl ozdobíme vetvičkami a svietnikmi so sviečkami. Sviečky zhasneme až keď dojeme. Pekne pôsobí aj zátišie z vlašských a lieskových orieškov. Tradične sa podáva kapustnica a ryba. K rybe treba rybí príbor. Po hlavnom jedle sa podávajú vianočné "dobroty". Za vrchom stola sedí najváženejšia osoba, zväčša otec.

Nový rok - Silvester

Stôl bude ozdobený kvetmi, sviečkami, vetvičkami a pri každom tanieri alebo v strede stola by mala byť nejaká drobnosť pre šťastie (napríklad štvorlístok, prasiatko, kominár). Obrus je pestrofarebný. Popíja sa červené víno a po polnoci šampus, podľa toho dávame aj poháre.

Veľká Noc

Stôl bude prestretý sviežo, farebne a nápadité a bude tak pôsobiť veselo. Poslúžia k tomu maľované kraslice a kvetinová výzdoba. Podávame vajcia, ktoré sú symbolom sily a života.

 
Podobné referáty
Stolovanie SOŠ 2.9347 1540 slov
Stolovanie 2.9528 1540 slov
Stolovanie GYM 2.9427 975 slov
Stolovanie SOŠ 2.9558 791 slov
Stolovanie SOŠ 2.9877 565 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.