referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Starovek
Dátum pridania: 30.12.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: laury
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 499
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
STAROVEK

Umenie v Egypte a v Mezopotámií má podobný charakter. Veľký význam mala mágia, umelecké dielo, maľba, socha. Uctievali bohov a mŕtvych. Základňou bola záruka posmrtného života. Egypťania verili, že človek pozostáva z tela a duše.
Umenie – mali symboly, každá farba, postava má špecifický význam. Symbolické znaky tvorili aj prvé písmo. Písmo poznali najmä kňazi. Používali 3 písma:

Hieroglyfické,
Hierarchické
Demanické

Egypťania písali na papyrus a na pergamen. V Mezopotámií písali na hlinené tabuľky s klinovým písmom. Literatúra obsahovala pokyny pre ľudstvo, pre praktický život. Najstaršie literárne pamiatky boli modlitby, hymny, zbierky povier, zaklínadlá. Zachovali sa rozprávky, poviedky, príslovia, porekadlá, piesne, cestopisy, životopisy. Najznámejšie diela sú: sumerský epos o Gilgamesovi, egyptská kniha mŕtvych, v chrámoch sa hrala hudba.

Kultúra bola nástrojom pre náboženstvo a štát, preto je táto kultúra monumentálna. Diktatúra je orientálna respocia, umelec nemôže tvoriť slobodne. Všetky témy kontroluje náboženstvo. Umenie je statické, nie je v ňom pohyb. Staroveký umelec ukazuje obyčajný život, ale hľadá v ňom večné princípy. Umelecké princípy sú rovnaké v Egypte a v Mezopotámií, ale líšia sa formou. Mezopotámia bola obchodnou križovatkou celého sveta. Žili tu národy, ktoré nemali spoločný štát, boli vojny, bol krutý život, pravdu mal ten kto mal peniaze a mal úspech. Na reliéfoch zobrazovali vojnu, lov. Farby sa používali v menšom množstve. Základným životným pocitom bol strach a neskôr láska. Práca sa delila.

Egyptská architektúra – materiálom bol kameň. V Mezopotámskej architektúre materiálom bola hlina. Stavali sa chrámy, hroby, pyramídy. Vežovitý chrámy sa nazývali zikkuráty. Najznámejší zikkurát je Babylonská veža a Ištarina brána.

Maliarstvo – maliar maľuje postoj a figuru vždy v špeciálnej pozícií, vidíme tu zákon frontality. V Egypte maľby sa nachádzali v skalných hroboch. Obrazy majú veľmi širokú tematiku. Sú to obrazy faraónov, zvierat, rastlín a pod. V Mezopotámií sa maliarstvo prejavilo najmä v keramike. Najznámejšia keramika je keramika obeidská, keramika z Uruku, keramika z mesta Susy.

Sochárstvo – delí sa na:
Monumentálne sochy – sú to sfingy, ktoré boli rozličnej veľkosti. Najznámejšia je Chefrenova sfinga, ktorá sa nachádza v Chefrenovej pyramíde.
Malé sochy faraóna alebo obyčajného človeka – tieto sochy majú ľudskú veľkosť. Najznámejšia je socha Amenofisa III, a je z piesku, alebo sediaci pisár.
Reliéfy v hrobke a v chráme – najznámejšie reliéfy sú tzv. Stely. Najznámejšie Stely sú supia Stela, Stela kráľa Naram-Sina.
 
Podobné referáty
Starovek GYM 2.9628 4963 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.