referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Antisemitizmus
Dátum pridania: 16.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: SP-S
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 383
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Antisemitizmus – rasová nenávisť k židom

Myslím si že slovo antisemitizmus je všade na svete a to vďaka tomu že židia sú aj budú bežne vnímaní ako bohatí obchodníci, krčmári či bankári, ktorí získali majetok okrádaním ľudí.

No predsa židovský problém sa v celej Európe a konkrétne na Slovensku začal prejavovať už mnoho rokov pred 1.svetovou vojnou. Už Ľudovít Štúr varoval slovanské národy pred komunizmom, demokraciou a náboženskou židovskou komunitou, ktorá chce roztrieštiť slovanstvo v samotných základoch. Židovský problém na Slovensku vyrástol najmä z prevažne negatívneho postoja židov k slovenským národným interesom a potom z nich pomerne veľmi rýchleho materiálneho obohatenia. Niet divu, že protižidovský pohyb našiel na Slovensku (a nie len na Slovensku) pôdu pripravenú. Židia boli odjakživa cudzotvarom v našej spoločnosti. Žili medzi nami ako cudzinci odlišní jazykovo, nábožensky, hospodársky či zvykovo.

Napríklad na prelome 1940 židovské krčmy boly oddávna pliagou slovenského ľudu. Kým z jednej strany sa náš ľud hospodársky zoslaboval, zatiaľ žid bohatol z pálenky a z krčmových nerestí. Prvý živelný odpor proti židovským krčmám začal sa na Slovensku už v rokoch 1848 - 1849, keď národ, rozpálený heslami za slobodu a poučený Štúrovými druhmi o ohlupovaní slovenského mozgu v židovských krčmách, začal verejne demonštráciami prejavovať svoju nevôľu nad príživníkmi, ktorí pomocou pálenky ničia slovenskú života schopnosť. J.M.Hurban vo svojich pamätiach na revolučné časy spomína, ako náš ľud, nahuckaný slovenským študentstvom, posielal Židov do "Hamstrdámu", vyvaľoval súdky zo židovských krčiem a pratal von z dedín nespratný cudzí živel.

Je zaujímavé, že rabovačky sa vybíjali len v zhľadúvaní živnostenských listov, ktoré rozzúrený dav verejne pálil. Spomína sa, že v tom čase na západnom Slovensku nebolo vôbec židovského krčmára. Všetko to ušlo pred spravodlivým hnevom národa. Po revolučných dňoch však židia, ako ušli, tak aj znova prišli do svojich kšeftov. Účinky židovskej krčmy na slovenskú dedinu boly strašné. Slovenskí gazdovia často prišli o celý majetok, čo sa nagazdoval z tvrdých mozoľov celých pokolení. Slovenskí remeselníci a robotníci dostali sa neraz do najväčšej biedy, takže zostala im na predčasnú starobu iba žobrácka palica. Zbedačenie slovenských rodín, mravný rozvrat, telesná vyčerpanosť, to bolo horké ovocie židovskej pálenky. Z tejto biedy a poníženia nášho pracujúceho ľudu židia ťažili a ťažia ťažké milióny.
Vďaka tomu ako sa správali a správajú židia dodnes, slovo antisemitizmus sa používa pomerne často a myslím si že nejakú dobu to tak aj ostane.
 
Podobné referáty
Antisemitizmus SOŠ 2.9912 211 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.