referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Krajina Biblie
Dátum pridania: 16.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mikina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 286
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Okolo roku 1000 pred Kristom semitské kmene Židov utvorili v Palestíne zjednotené kráľovstvo. 
V susedstve najstarších štátov žili kočovné kmene, ktoré sa živili chovom dobytka, oviec a kôz, čo ich nútilo sťahovať sa za potravou pre svoje zvieratá.Roku 1500 pred Kristom prišli semitské kmene a do Egypta, odkiaľ neskôr zamierili do prímorských oblastí v dnešnej Palestíny.

Na sýrsko-palestínkom pobreží boli vhodné podmienky na námorný obchod.Odvážny námorníci prepravovali rozličný tovar s jednej krajiny do druhej a žili vo výstavných a bohatých mestách.

Spočiatku sa kočovné semitské kmene usadzovali so svojimi stádami na vídieku.Neskôr začali obsadzovať bohaté mestá.Tvrdé boje ich zjednotili a postupne vznikalo povedomie jedného židovského národa, spojeného spoločným jazykom, zvykmi a kultúrov. Najsilnejším zjednoducujúcim prvkom bola viera v jediného boha-Javeho-vládcu nad svetom a ľudmi.Židia postupne ovládli mestá Palestíny vytvorili si jednotlivý štát s hlaným mestom Jeruzalemom.Kráľ Dávid a jeho syn šalamún vybudovali v Jeruzaleme pre boha Javeho mohutný chrám, v ktorom sa konali náboženské obrady a v ktorom boli uložené posvätné predmety.Udalosti z dejín židovského národa boli zaznamenané v mnohých dielach, kťoré kňazi neskôr spojili do jedného celku.Vytvorili tak Starý zákon, posvätnú knihu Židov,do ktorej zaradili hystorické diela, náboženské piesne a texty, rôzne záznamy, ale aj poéziu.

Starý zákon sa neskôr stal posvätnou knihou aj pre kresťanov, ktorý ho doplnili o Nový zákon-život a činy Ježiša Krista.Starý a Nový zákon spoločne tvoria Bibliu, ktoá je významným literárnym dielom a doležitým hystorickým prameňom k dejinám Palestínsy.Po Šalamúnovej smrti sa židovský štát ŕozdeli na dve časti.To využili Asýrčania, ktorí obsadili severnú časť židovského štátu a obyvateľstvo presídlili do Babylonie. Až keď v 6.storočí pred Kristom perzský kráľ Kýros zničil Asýrsku rýšu, povolil židovskému obyvateľstvu návrat do starej vlasti.
 
Podobné referáty
Krajina biblie 2.9698 392 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.