referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcel
Sobota, 20. apríla 2024
Kresťanstvo
Dátum pridania: 13.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuz23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 676
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
- Boh je Pán celého vesmíru a aj „predstaviteľ“ kresťanstva. V jednom Bohu sú tri Božské osoby: Otec, Syn a Duch Svätý. Boh bol, je a vždy bude.
- Cieľ kresťanstva je, aby sa človek dostal do neba. Z Biblie vieme, že v nebi nie je smútok, bolesť, choroby a ani nič podobné. Kresťanstvo je najrozšírenejším náboženstvom na zemi.
- Najviac kresťanov žije v Európe a v krajinách, kam sa Európania vysťahovali, najmä v Amerike a Austrálii. Naopak, najmenej ich žije v Afrike a Ázii. Kresťanstvo je najrozšírenejším náboženstvom na zemi.
- Biblia, taktiež zvaná aj Kniha kníh alebo Sväté písmo, je asi najväčšia a najzmysluplnejšia kniha, ktorú poznám. V Biblii je 72 kníh. Biblia sa delí na Starý a Nový zákon. Starý zákon sú knihy napísané pred príchodom Ježiša Krista (45) a Nový zákon sú knihy napísané po príchode Ježiša Krista (27). Biblia je taktiež najpredávanejšou knihou na svete.
- Cirkví je dosť veľké množstvo, čiže cirkev nie je iba jedna. Poznáme napríklad katolícku, evanjelickú, alebo pravoslávnu. Katolícku cirkev založil Ježiš Kristus. Ja osobne som katolíčka. Bola som tak pokrstená. Som rada, že som tak bola pokrstená, pretože katolícku cirkev založil Ježiš a evanjelickú založil Martin Luther. Založil ju len preto, lebo sa mu asi nepáčila spoveď a pápež a mnoho iných vecí (ktoré samozrejme vo svojej vlastnej cirkvi zrušil). Ale cieľom všetkých kresťanských cirkví je Boh
- Pápež je hlava katolíckej cirkvi. Teraz je v poradí 264 pápež Benedikt XVI. Prvým pápežom bol apoštol Peter. Pápež sa volí vtedy, keď bývalý pápež odstúpi, alebo umrie.
- Vatikán je pútnicke mesto kresťanstva. Veriaci sa tam schádzajú na dôležité sviatky, pri voľbe pápeža alebo jeho úmrtí.
- Kostol je miesto, kde sa zhromažďujú veriaci na omšiach, idú na spoveď, alebo sa len tak modlia v Božom dome.
- Symbol kresťanstva je kríž. Ten značí, že Ježiš Kristus, Boží Syn, umrel za naše hriechy. Ako? Klincami ho pribili na kríž a tam umrel. Potom ho ešte prebodli kopijou. Barbarský spôsob, však? Kresťania nosia na krku krížik. Ja krížik nenosím, lebo by som ho asi stratila.

Desatoro božích prikázaní by mal ovládať každý kresťan. Sú to zákony, ktoré dal Boh Mojžišovi na Hore Sinaj. Je ich desať.

 1. Ja som Tvoj Boh! Nebudeš mať iných Bohov okrem Mňa!
 2. Nehovor meno Božie nadarmo.
 3. Sväť sviatočný deň.
 4. Cti si otca a matku svoju.
 5. Nezabiješ.
 6. Nezosmilníš.
 7. Nepokradneš
 8. Nepreriekneš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu.
 9. Nepožiadaš manželku svojho blížneho.
10. Nepožiadaš dom svojho blížneho, ani nič, čo je jeho.

Modlitba je kontakt človeka s Bohom a základným prvkom náboženstva. Modliť sa dá vlastnými slovami alebo nejakou inou modlitbou z Biblie. Najznámejšou modlitbou je napríklad Modlitba Pánova. Ja sa modlím vlastnými slovami. Pri modlitbe sa treba akoby vypnúť a zabudnúť na všetko okolo a sústrediť sa na Boha. Veriaci nepochybuje, že má možnosť komunikovať s Bohom, hoci ho nevidí. Dokonca cíti potrebu, až povinnosť modliť sa.

Modlitba Pánova

Otče náš, ktorý si na nebesiach,
posväť sa meno tvoje,
príď kráľovstvo tvoje,
buď vôľa tvoja
ako v nebi, tak i na zemi.
Chlieb náš každodenný daj nám dnes
a odpusť nám naše viny,
ako aj my odpúšťame svojim vinníkom.
A neuveď nás do pokušenia,
ale zbav nás zlého. Lebo tvoje je kráľovstvo,
i moc, i sláva naveky.
Amen.
 
Podobné referáty
Kresťanstvo SOŠ 2.9400 569 slov
Kresťanstvo SOŠ 2.9600 606 slov
Kresťanstvo SOŠ 2.9871 1880 slov
Kresťanstvo SOŠ 2.9409 4285 slov
Kresťanstvo SOŠ 2.9436 1007 slov
Kresťanstvo 2.8795 320 slov
Kresťanstvo GYM 2.9394 819 slov
Kresťanstvo 2.9383 665 slov
Kresťanstvo GYM 2.9709 621 slov
Kresťanstvo 2.9379 1116 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.