referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Biblia
Dátum pridania: 23.12.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kakodemon
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 482
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Všetci prví kresťania boli židia. Židovský pôvod mal Ježiš aj prví, ktorí v neho verili. Ak by som mala pracovať s kresťanskými záznamami, tak oddelenie kresťanov od judaizmu sa udialo v rôznych obdobiach, na rôznych miestach a pre rôzne dôvody. Vlastne, židia sa postupne rozdelili na tých, ktorí v Ježiša uverili a pokračovali v evanjelizácii a tých, čo neuverili. Výsledkom tohto delenia bolo rozdelenie synagóg.

Podľa slov rímskokatolíckeho pastora Raymonda E. Browna, z ktorého knihy čerpám, kresťania vyznávali Ježiša Krista ako Boha, čo judaizmus sotva mohol tolerovať. Nepatril totižto k silne vyznávačským náboženstvám a kresťania sa podľa neho schádzali v synagógach aby sa klaňali dvom Bohom. U Jánovských kresťanov sa to chápalo ako dvojbožstvo – diteizmus.

Od 50-tych rokov až do roku 125-150 proces delenia pokračoval čo viedlo k tomu, že kresťanov a židov začali chápať ako dve odlišné náboženstvá. Síce mali kresťania iné formy vedenia, ku koncu prvého storočia sa rýchlo rozvýjali. V tomto období dokonca vznikali prvé zmienky o biskupoch. Najstarším zachovaným kresťanským dokumentom ja Pavlov ,,Prvý list Solúnčanom “ a asi najvýznamnejšou postavou rímskej katolíckej cirkvy bol Peter, jeden z Dvanástich apoštolov, ktorý ako prvý zodpovedal za súdenie a spravovanie celého kresťanského Božieho ľudu.

V súčasnosti kresťanstvo a s ním spojená jedinečná postava ľudských dejín – Ježiš Kristus vyvolávajú otázky, ktoré sú aj po uplynutí dvoch tisícročí dosť háklivé a vážne. Najmä kritický prístup k textom evanjelií, ktoré sú základným zdrojom pri čerpaní informácií o živote Ježiša Krista, sa u mnohých kresťanov naštrbilo tradičné poznanie Ježiša a viera v neho. Tento kritický prístup k textom evanjelií bol však pre spoločnosť kresťanov aj istým obohatením. Otvorili sa nové obzory poznania a na túto výzvu zareagovalo mnoho bádateľov v oblasti biblických tém, ktorý sa snažili zodpovedať najpálčivejšie otázky. Otázky, týkajúce sa osoby Ježiša Krista podľa textov evanjelií Matúša, Lukáša, Jána a iných novozákonných spisov.

K tým najčastejšie pokladaným otázkam patria:
- Bol Peter rímskym biskupom, alebo pápežom?
- Potvrdzuje archeológia biblické rozprávania?
- Aká je doslovná pravdivosť Nového zákona?
- Existencia diabla.
- Založil Ježiš cirkev?
- Bola Mária pannou keď porodila? ....... a mnoho mnoho iných
 
Podobné referáty
Biblia SOŠ 2.9100 791 slov
Biblia SOŠ 2.9511 1013 slov
Biblia GYM 2.9449 6779 slov
Biblia GYM 2.9439 550 slov
Biblia GYM 2.9976 573 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.