referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Sobota, 3. decembra 2022
Judaizmus
Dátum pridania: 02.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lentolka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 868
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 18m 20s
Pomalé čítanie: 27m 30s
 
„Ak nezmeníme definíciu toho, kto je Žid, zachvíľu zostanú Židmi len Izraeliti a haredim. Sekulárni, tradicionalistickí a reformní Židia mimo Izraelu pomaly zmiznú. My, Izraeliti, im nenecháme inú voľbu.“
Jossi Beilin


Boh dal Jakubovi meno Izrael, teda ten, „ktorý zápasí s Bohom“. Toto meno zostalo aj jeho potomkom.

Vojna za nezávislosť
Po druhej svetovej vojne bola Palestína pod správou Britov a Balfourova deklarácia sa stala dokumentom, na základe ktorého sa mali splniť nádeje Židov na vlastný štát. Medzi palestínskymi Arabmi a Židmi vypukli násilnosti a OSN odhlasovalo vytvorenie samostatného arabského a židovského štátu v oblasti. Nezávislý Izrael napokon vznikol v roku 1948.

Tóra a Talmud
Základom židovského právneho systému založeného na náboženských zákonoch je Tóra, považovaná za záznam Božieho zjavenia.
V zásade sa rozlišuje medzi písanou a ústnou Tórou. Pod písanou Tórou rozumieme Päť kníh Mojžišových (Pentateuch), celá hebrejská biblia má názov Tenach a zahŕňa okrem tóry ešte Knihy prorokov (Nebiim) a Spisy (Ketubim), celkovo 22 svätých kníh (presne ide o 39 jednotlivých kníh, z nich boli niektoré zhrnuté do jedného zväzku – tak sa dospelo k počtu 22). Kresťanský pojem „Starý zákon“ Židia nepoužívajú.
V židovskom náboženstve existoval mimo písaného slova (Tóry) vždy ešte vysvetľujúci výklad. Veľká časť týchto ústne tradovaných textov bola v 2.-5. storočí n.l. zhrnutá v Talmude („Učenie“). Talmud sa skladá z dvoch prvkov: Mišna („Opakovanie“) a Gemara („Dokončenie“, prípadne i odvodenina z aramejského slova gemar = učiť sa). Mišna je zbierka náboženských a civilnoprávnych zákonov. Gemara obsahuje diskusie o Mišne a výklad zákonov. Práve z týchto dvoch prvkov vznikol na začiatku 6. storočia n.l. Talmud, najprv jeruzalemský, neskôr podrobnejší a významnejší babylonský Talmud. V Talmude rozlišujeme časť zvanú Halacha („Cesta“, „Chodník“), teda legislatívnu, a časť s názvom Hagada, teda texty rôzneho druhu, ktoré nemajú právny charakter, napr. príbehy, bájky, filizofické diskusie a výklady biblie.
Celkové posolstvo Tóry možno vyjadriť v jedinej vete: „To, čo nechceš, aby činili tebe, nečiň svojmu blížnemu.“

Sefardim
Židia, ktorí sa usadili na Pyrenejskom polostrove, dostali meno sefardim. V hebrejčine označuje toto slovo Španielsko.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Judaizmus SOŠ 2.9309 1934 slov
Judaizmus GYM 2.9738 170 slov
Judaizmus GYM 2.9922 3327 slov
Judaizmus 2.9860 3276 slov
Judaizmus GYM 2.9829 1254 slov
Judaizmus 2.9720 1254 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.