referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Eutanázia
Dátum pridania: 29.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 00shakerka00
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 485
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Eutanázia je umelé ukončenie života ťažko chorého človeka, ktorý sa rozhodne dobrovoľne opustiť svet v závislosti na fakte, že nemá šancu na návrat do normálneho života.

Aký je rozdiel medzi samovraždou a eutanáziou?

Obidve predstavujú dobrovoľný odchod zo sveta, jeden je však právne nepostihnuteľný a druhý, naopak, postihnuteľný je. Rozdiel spočíva v tom, že človek, ktorý sa dobrovoľne rozhodne opustiť tento svet samovraždou, tak učiní sám bez pomoci iného. Eutanázia je síce dobrovoľné opustenie sveta, ale človek, ktorý sa tak rozhodne urobiť, potrebuje pomoc druhého. Je vo všetkom odkázaný na iných, nie je väčšinou sám schopný žiadnej činnosti.

Najlepšie je asi predstaviť si seba v situácii tak chorého človeka odkázaného na svoje okolie a na druhej strane človeka, ktorý práve predstavuje jeho okolie, najbližších príbuzných, či priateľov. Ja by som asi osobne túžila po možnosti eutanázie. Neviem si predstaviť situáciu, že som odkázaná a absolútne závislá od vonkajšej pomoci. Je to ťažké, ale trpieť by nechcel asi nikto z nás. Utrpenie a bolesť však môžu spôsobiť aj určitý psychický stav, v ktorom človek nie je schopný racionálne rozhodnúť o svojom osude. Na druhej strane najbližší ťažko chorého človeka vždy predstavujú niekoľko charakteristických kategórii, jedni sa nedokážu zmieriť s myšlienkou, že ich blízka osoba by ich mala navždy opustiť, ďalší sa naopak nedokážu pozerať na utrpenie ich milovaného, ale sú aj takí, čo sa chcú nepohodlnej osoby zbaviť, lebo spôsobuje iba problémy a komplikácie v ich vlastnom živote.

Názory na eutanáziu sú rôzne. Na jednej strane by skrátila utrpenie v tom poslednom štádiu choroby a na druhej strane by mohlo prísť k zneužitiu nielen zo strany rodiny na obohatenie sa, ale i na zneužívanie transplantácie orgánov a ich obchodovanie s nimi.

Názor mojej mamy: Napriek tomu, že je dlhodobo chorá, a prekonávala počas choroby rôzne krízy, vždy sa snažila o svoj život bojovať. Iba v jednom ťažkom období si priala smrť, ale podarilo sa jej to prekonať. Zvíťazila a je rada, že je medzi nami. Žiť sa vždy oplatí, a s láskou rodiny sa všetko znáša ľahšie. Smrť, keď má prísť, príde aj sama. Človek, nemá právo si život brať.

Názor mojej kamarátky: Tá s eutanáziou súhlasí, lebo aj ranené zviera dá majiteľ utratiť, aby sa netrápilo. A eutanáziu by som z etického a morálneho hľadiska svojmu klientovi neodporučila.
 
Podobné referáty
Eutanázia SOŠ 2.9485 291 slov
Eutanázia SOŠ 2.9280 2624 slov
Eutanázia SOŠ 2.9522 1826 slov
Eutanázia SOŠ 2.9622 4093 slov
Eutanázia GYM 2.9719 894 slov
Eutanázia 2.9489 3911 slov
Eutanázia SOŠ 2.9922 377 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.