referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Nedeľa, 25. septembra 2022
Antikoncepcia
Dátum pridania: 08.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: andy77
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 274
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 9.5
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 15m 50s
Pomalé čítanie: 23m 45s
 

Väčšinou v literatúrach antikoncepcia je definovaná ako ochrana pred tehotenstvom alebo ochrana proti počatiu nového života. Slovo antikoncepcia znamená: anti - proti a concepcio – počatie

Teda v skutočnosti znamená to, čo priamo zabraňuje počatiu dieťaťa. Je to umelé zneplodnenie. Je to úmyselný a priamy zásah do ľudského organizmu za účelom zabránenia počatia. Iná definícia hovorí, že „antikoncepcia je také opatrenie, ktoré znemožňuje stretnutie a splynutie ženského vajíčka so spermiami, prípadne zabraňuje uhniezdeniu oplodneného vajíčka v maternici.“

Už od dávnych časoch ľudia rozmýšľali ako predchádzať ťarchavosti. Ešte pred vynájdením písma, ľudia vo všetkých kútoch sveta vymysleli rôzne opatrenia na zábranu ťarchavosti: predpubertálny pohlavný styk, dlhodobé dojčenie, neskorý vstup do manželstva, celibát, zdržanlivosť alebo rôzne náhradky za prirodzený pohlavný styk. Často sa spoliehali na zásahy šamanov, rôzne potraviny, amulety či magické nápoje. Najstarší lekársky predpis na antikoncepčné prostriedky je egyptský papyrus, ktorý sa volá Kahunov alebo Petrieho papyrus a datuje sa do roku 1850 pr.n.l. a uvádza recepty na rôzne vaginálne pasty.

Modernú dobu možno nazvať „demokratizáciou regulácie pôrodnosti“, t.j. prijatím antikoncepcie širokými vrstvami obyvateľstva, bohatými i chudobnými, negramotnými i gramotnými. V dnešnej dobe je antikoncepcia alebo plánované rodičovstvo je skôr pravidlom ako výnimkou. V Spojených štátoch sa používa približne 80% párov nejaký druh antikoncepcie. V západnej Európe je to asi 70%.

Aké formy antikoncepcie existujú?
Moderná medicína nám umožňuje čoraz viac nových prípravkov, metód a foriem antikoncepcie. Najrozšírenejšími sú:

1.) Hormonálne antikoncepcie – sú pravdepodobne najrozšírenejším druhom a každú formu musí predpísať lekár. „Jej začiatok sa datuje do obdobia po 1. svetovej vojne. Postupne sa získali poznatky o blokovaní ovulácie pomocou estrogénov a gestagénov. Tieto lieky spočívajú v blokáde ovulácie na základe útlmu produkcie hypofyzárnych gonadotropínov vplyvom negatívnej spätnej väzby. Nepriaznivými účinkami sú zvýšené riziko kardiovaskulárneho ochorenia, zvlášť u žien, ktoré fajčia, a u žien, ktoré sú staršie ako 35 rokov.“2 Okrem toho môžu byť príznakmi zvýšenie krvného tlaku – hypertenzia, prírastok telesnej hmotnosti a podobne. Patria sem:
a) antikoncepčné tabletky – obsahujú syntetické verzie ženských hormónov estrogénu a progesteron. Tieto hormóny ovplyvňujú mesačný cyklus ovulácie a menštruáciu. Existujú kombinované tabletky, ktoré potláčajú ovuláciu a tzv. minitabletky, ktoré obsahujú len progesteron a nepotlačujú ovuláciu vždy, ale majú vplyv na sliznicu a hlien. Tieto tabletky podporujú pravidelnú menštruáciu a zmierňujú predmenštruačné bolesti. Vedľajšími účinkami sú nevoľnosti, bolesti pŕs, hlavy únava, zvyšovanie hmotnosti, poprípade depresia, zmeny nálady, strata libida. Tabletky, ktoré obsahujú vysoký obsah estrogénu sú spojené s rizikom trombózy a hrozí prevažne ženám s poruchami obehového systému, cukrovkou, ženám nad 35 rokov a fajčiarkam.

b) injekčné antikoncepčné látky (DMPA, NET-EN) – jediná injekcia zabezpečí vysoko účinnú antikoncepciu na obdobie dvoch i viacerých mesiacov. Primárne potláča ovuláciu. Medzi kontraindikácie patrí rakovina prsníka, rakovina rodidiel, abnormálne krvácanie z maternice, kardiovaskulárne choroby atď.

c) implantáty (NORPLANT 2) – boli zavedené len nedávno. Je to silastikový zásobník naplnený hormónom, ktorý je umiestnený pod kožu a z ktorého sa hormón postupne uvoľňuje. Táto forma „ochrany“ spôsobí zahustenie cervikálneho hlienu a to spôsobuje inhibovanie prenikania spermií do maternice. Do 24-och hodín po implantácií sa dosahuje úroveň ochrany. Jeden implantát poskytuje ochranu na obdobie 5 rokov. Vedľajšími účinkami môžu byť poruchy s menštruáciou, metabolické účinky, infekcia v mieste implantátu atď.

d) vaginálny prstenec – zasúvajú sa do hornej časti pošvy. Dajú sa použiť od 3 týždňov do 3 mesiacov. Uvoľňuje hormóny, aby sa zabránilo ovulácii. Vedľajšími príznakmi sú mierne podráždenie pošvy, vaginitída a erózia sliznice.

2. Vnútromaternicová antikoncepcia (IUD) – je druhou najrozšírenejšou metódou. Najprv sa používali na liečbu gynekologických stavov a popularitu získali až v 60-tich rokoch 20.storočia. Jej história siaha až do antických dôb. Po 2.svetovej vojne mala 3 obdobia. Prvé obdobie, v ktorom sa používali plastikové telieska, chemicky inertné. V druhom období vnútromaternicové telieska obsahovali biologické aktívne látky, napríklad meď. Najrozšírenejšia je v Číne. Vnútromaternicové prstence vyrábajú z polyetylénu alebo z iných polymérov ale obsahujú najmä ióny kovov (meď, striebro) alebo hormóny (progesterón, progesterín), ktoré sa uvoľňujú do dutiny maternice a tým zabraňujú počatiu. Najnovšie dôkazy ukazujú, že zavedenie IUD s obsahom medi do 5 dní po nechránenom pohlavnom styku v strede menštruačného cyklu poskytuje účinnú postkoitálnu antikoncepciu. Vedľajšími účinkami a komplikáciami môžu byť silné krvácanie z pošvy, bolesti a zápaly v panve, vypudenie vnútromaternicového telieska, gravidita (ak sa vnútromaternicové teliesko neodstráni, približne 50% sa končí spontánnym potratom), zápalové ochorenia v panve, plesňové ochorenie vnútorných rodidiel, mimomaternicové tehotenstvo, zmiznutie chvostíka vnútromaternicového telieska, perforácia (prienik v. telieska cez stenu maternice).


3. Bariérové metódy antikoncepcie – sú založené na rôznom spôsobe dočasnej zábrany vstupu spermií do ženských rodidiel. Tento druh antikoncepcie sa používa menej často. Má svoj pôvod už v starom Egypte (vaginálne pesary so zmesou trusu krokodíla a medu), v Číne a Japonsku.

a) prerušovaná súlož (coitus interruptus) – k prerušeniu pohlavného styku dôjde skôr, než muž dosiahne orgazmus, aby k ejakulát semena dochádzala mimo rodidiel ženy. Je to dávno rozšírená metóda vo svete a hádam aj jedna z najstarších. Aj v knihe Genesis 38:9 je napísaná: “Ale Onan vedia, že potomstvo nebude jeho semeno, kedykoľvek sa spájal s bratovou ženou, vylieval semeno na zem, aby nedal potomstvo svojmu bratovi...“ Táto metóda nič nestojí a nepotrebuje nijakú prípravu, vyžaduje si však určitú prax, a sebakontrolu muža.

b) prezervatív – je to ochrana pre mužov. K ochrane pred otehotnením sa prezervatív odporúčal už v 18. storočí. Používali sa zvieracie slepé črevá a rybie mechúry. V polovici 19. storočia sa vyrábali s gumy a teraz sa vyrábajú z latexu. Niektoré obsahujú aj spermicídne látky, ktoré majú inaktivovať spermie, aby sa zmenšilo riziko počatia. V dnešnej dobe veľmi propagujú prezervatívy najmä preto, lebo slúži ako ochrana pred pohlavnými ochoreniami, AIDS, je bez vedľajších účinkov, je lacné a netreba lekársky predpis.

c) pesar – blokuje hornú časť pošvy a krčok. Odporúča sa táto forma antikoncepcie používala so spermicídným želé alebo krémom. V pošve môže ostať vyše 12 hodín nie však dlhšie ako 24 hodín. Vedľajší účinok môže byť syndróm toxického šoku.

d) cervikálny klobúčik – podobná ako pesar a v účinnosti. Môže byť v pošve 3dni.

e) spermicídne látky (krémy, želé, peny, čapíky, tabletky, film) –sú chemické látky, ktoré inaktivujú spermie v pošve ešte predtým, ako sa tieto dostanú do horných častí rodidiel.

f) antikoncepčná špongia – je to výrobok na jednorázové použitie (max. na 24 hodín). Táto forma sa dáva do hornej časti pošvy, kde počas pohlavného styku sa z nej uvoľňuje spermicídna látka, absorbuje ejakulát a blokuje vstup do cervikálneho kanála.

4. Postkoitálna antikoncepcia – aj v minulosti používali ženy rôzne metódy, ako predísť nežiadúcemu tehotenstvu. „Vyplachovali vagínu vodou alebo rôznymi bylinnými odvarmi, alebo pomocou rôznych nástrojov. Predpokladali, že sa zabráni tehotenstvu, keď sa ejakulát odstráni skákaním, smrkaním alebo kašľaním. Moderné metódy hormonálnej postkoitálnej antikoncepcie (intercepcia) sú založené na princípe zabránenia nidácie blastocysty v transformovanom endometriu.“Mechanizmus pôsobenia začína až po vzniku zygoty, je z etického hľadiska problematické a pokladá sa ako metóda interrupcie. Napr. v USA neschválili interrupciu ako antikoncepčnú metódu, predpisujú sa tieto preparáty americkými lekármi obetiam znásilnenia.
Sem patria takzvané „tabletky po tom“ (napr. RU 486) a užívaný jednorázovo. Je určený pre prípad nechráneného styku. Jeho účinok spočíva v poruche výstavby sekrečného endometria. Pri použití jednej tabletky až do dvoch mesiacov žene spôsobí spontánny potrat. Pred vypudením z maternice dieťa utrpí krutú a bolestnú smrť.

Postkoitálne zavedenie vnútromaternicového telieska (IUD) zabráni vzniku nežiadúceho tehotenstva. U nás je známa metóda DANA, ktorá je vraj dobrá a neškodná. Nie je však ani dobrá, ani neškodná. Tiež pôsobí až po počatí. Zavedené teliesko slúži ako prostriedok, ktorý vyvoláva potrat vo včasnom štádiu. Teda tu ide nie o antikoncepciu v pravom slova zmysle, ale o abortívny prostriedok.

5. Periodická abstinencia – označujú sa aj ako metódy prirodzeného plánovania rodiny, ktoré aj rímsko-katolícka cirkev prijíma. Tieto metódy sú bezpečné, prirodzené, nepotrebujú zariadenia a pomôcky a umožňuje lepšiu komunikáciu medzi partnermi.
a) metóda neplodných dní – je založená na pochopení ženského mesačného cyklu a znamená možnosť pohlavného styku v neplodných dňoch. Táto metóda má istú hodnotu pre ženy s pravidelným menštruačným cyklom.
b) metóda merania bazálnej teploty – treba merať teplotu ženy každý deň, aby sa mohla sledovať. Po ovulácií rastie teplota až o 0,6 stupňov Celsia.
c) Billingsova metóda – zakladá sa na sledovaní cervikálneho hlienu z krčka maternice, pomocou ktorého sa dá rozpoznať, či je žena v plodnom alebo v neplodnom období.

6. Chirurgická sterilizácia – je to priamy zásah do ľudského organizmu, dlhodobý a definitívny. Je tu mravná otázka či má právo človek právo rozhodovať o svojom potomstvu absolútne? V niektorých krajinách sa používa táto metóda proti počatiu. Robí sa to aj mužom, aj ženám. Schopnosť k pohlavnému životu tým nijako nie je postihnutá. „Priama sterilizácia je taká, ktorá sa robí za cieľom antikoncepcie. Toto nemožno eticky ospravedlniť, lebo odníma človeku základnú biologickú funkciu. Eticky je oprávnená len nepriama sterilizácia, ktorá je súčasťou liečenia závažného ochorenia (napr. pri rakovine)“.
Je dôležité poznať cieľ a zmysel dobrovoľnej priamej sterilizácie, ktorá vedie k zrušeniu plodnosti:
- sterilizácie ako výraz nechuti k deťom. Základným zlom nie je sterilizácie ako taká, ale chybný životný postoj. Lekár možno má názor, že pri veľkom odpore k deťom je sterilizácie menším zlom, ako očakávaný rad potratov.
- sterilizácia ako výraz neviazanosti je známkou veľkého mravného úpadku
- sterilizácia ako prejav zodpovedného rodičovstva ako radikálny spôsob pred počatím je nezodpovedná
- eugenická sterilizácia, ktorá sa vynucovala v mene „zdravej rasy“, je pomýlené chápanie zdravie. Vedie vždy k porušeniu morálnych vzťahov a základných práv a slobody človeka
Sterilizácia ako populačné opatrenie narušuje intímnu sféru a slobodu manželov.
V krajinách kde sa populačný rast oficiálne obmedzuje, stala sa chirurgická sterilizácia vládnym programom (napr. v Indií).

Prečo je antikoncepcia zlá?
Existujú určité zákonitosti v ľudskej sexualite a plodení. Treba skúmať vnútornú, podstatnú stránku ľudských schopností a nie ich vonkajší efekt. Boh dal telu človeka aj dušu, ktorá vlastne znamená život. Preto je veľmi dôležitá harmónia ducha a tela. Duševná a telesná jednota všetkých ľudských schopností znamená život, ba dokonca život presahuje, lebo v tejto bytostnej jednote môže byť život predávaný ďalej v splynutí dvoch milujúcich osôb. Túto jednotu a zákonitosť života chráni 5. Božie prikázanie.

Pohlavný úkon je aktívnym prejavom človeka. Pohlavnosť je zvláštna tým, že neslúži len svojmu nositeľovi, ale predovšetkým druhému človekovi. Teda pozitívnemu vzťahu medzi ľuďmi – láske. Manželské spojenie slúži omnoho viac k vzájomnému obdarovaniu i potešeniu ako k vlastnému. Ide o aktívny výraz vzťahu k druhému človekovi.

Pohlavnosť vychádza z hĺbky celého človeka a zasahuje druhého v celej jeho hĺbke i šírke. Zvlášť sa to prejavuje u žien, preto trpia, keď nie je zachovaný správny rad. Pohlavný akt by mal odpovedať vonkajšiemu a vnútornému trvalému pomeru medzi partnermi. Pritom nejde o momentálny cit, ale o vlastné slobodné rozhodnutie vôle podložené rozumom i citom. Ako F. Bockle hovorí: “V dokonalom pohlavnom spoločenstve si partneri jedinečným spôsobom zdieľajú tajomstvo svojej osobnosti.“ Pohlavný akt hlbokého manželského odovzdania je silno zviazané s podstatou ľudskej bytosti. Preto je nutné znať a rešpektovať jeho povahu a význam. Manželstvo je vyjadrenie láskyplného vzťahu a súčasne plodenia potomstva. Je to vlastne jadrom aj encykliky Humanae Vitae od Pavla IV.: „Len v manželskom zväzku sa totiž uskutočňuje vzťah, ktorý je pohlavným stykom vyjadrené: úplne, bezvýhradne, vzájomné odovzdávanie dvoch ľudských bytostí so všetkým, čo majú a čím sú a to na celý život.“ Jedine takto môže byť styk úplne pravdivý. Mimomanželský sexuálny partneri vyjadrujú vzťah, ktorý vlastne ani neexistuje, lebo úplné odovzdávanie sa začína až zákonným zväzkom. V takomto prípade je dieťa počaté bez vzájomného odovzdávania sa svojich rodičov.

Popretie významu plodivého je tzv. chránený styk. Človek koná dva skutky – pohlavné spojenie a použitie ochranného prostriedku. Pritom účelom jedného je plodenie dieťaťa a účelom druhého je naopak. Tieto dva činy pôsobia proti sebe. Je to akoby niekto súčasne zapaľoval a hasil, akceleroval a brzdil. Antikoncepcia zasahuje rušivo do prvku spojivého. Človek si totiž ponecháva pre seba svoju plodivú schopnosť, túto krásnu a mohutnú silu svojho tela, ale súčasne ju brzdí. Dáva týmto najavo úplné odovzdávanie sa a zároveň mu bráni. Antikoncepcia zasahuje do organizmu bezdôvodne. Zásadne nemáme právo na umelé zásahy do ľudského organizmu. Samozrejme výnimkou sú liečby a stavy, ktoré potrebujú určitý zásah v záujmu zachovania zdravia a života.

„Najintímnejšou, najsilnejšou časťou každej osoby je plodnosť. Antikoncepcia nepopiera len túto plodnosť a atakuje počatie, ale zničí zároveň aj jednotu manželov. Je to akoby jeden z manželov hovoril: „Dám ti všetko, čím som – okrem mojej plodnosti. Akceptujem všetko, čím si, okrem tvojej plodnosti.“ Toto môže viesť až k rozluke manželov, uvoľňuje medzi nimi späté priateľstvo – možno nie ihneď a očividne ale určite hlboko a natrvalo, často pre manželstvo fatálne.“
Antikoncepcia smeruje priamo proti tehotenstve a to v žiadnom prípade sa nedá považovať za chorobu, za negatívnu záležitosť. Tehotenstvo je samo o sebe prirodzeným dobrom. Antikoncepcia zo zdravotných dôvodov je podobná krkolomnosť, ako keby niekto zo žalúdočnými ťažkosťami užíval by prípravky znižujúcu chuť k jedlu, aby náhodou nejedol nejaké ťažké jedlo. Antikoncepcia pôsobí len nepriamo a vzdialene proti eventuálnym zdravotným komplikáciám. Tak ako antikoncepcia zasahuje do prirodzených pochodov, periodická zdržanlivosť je typickým príkladom ich rozumného a výhodného využívania. Kto si prírodu cení a má ju rád, rešpektuje ju a prijíma ju takú, aká je. Kto ju chce meniť má k nej vlastne nepriateľský vzťah. A preto i jeho telo je súčasťou prírody je taký človek sám proti sebe.

Pojem regulácia počatia znamená vedomé a rozhodné zrieknutie sa možnosti regulácie počatia na základe viery. Je to radosť a ochota mať dieťa, teda i radosť a ochota k rodičovstvu. Avšak v dnešnom svete je čoraz viac možností na manželskú neveru a všeobecný pokles mravnosti práve prostredníctvom antikoncepcií. Ľudia najmä mladí, ľahko podliehajú náruživostiam a preto potrebujú povzbudenia na zachovávanie morálneho zákona. Muži, ktorí si zvykli používať prostriedky na zamedzenie počatia, stratia k ženám úctu, nebudú brať do úvahy ich telesnú a duševnú rovnováhu, urobia si z nich nástroj pre svoju žiadostivosť a nebudú ich považovať za životné družky, ktoré majú ctiť a milovať.

Antikoncepcia je typickým hriechom tela. Vždy keď sa používa antikoncepciu alebo ochranné prostriedky proti počatiu musíme sa opýtať PREČO to robíme? Či je to skutočná nezištná láska milujúcej osoby? Je to Božie vedenie? Či je to mužský egoizmus, ktorý chce ukázať svoju mužskosť, alebo len nevydrží bez pohlavného styku? Vie muž ako sa žena stavia k tejto otázke? Táto otázka je každopádne skúšobným kameňom pravej a zrelej lásky pre všetky manželské dvojice.

Antikoncepcia slúži ako „prevencia“ pred počatím, pred nechceným dieťaťom. Ale ani dôsledkom rozšírenia a vyspelejšej technike, účinnosti týchto prípravkov nezaručí sto percentnú istotu proti počatiu dieťaťa. Kým hormonálne a ostatné formy antikoncepcia slúžia na ochranu pred nechceným tehotenstvom a dáva možnosť aj na neveru a slobodné sexuálne rozkoše, ktoré sú samozrejme neetické, tak prirodzené metódy dávajú možnosť manželom na lepšie pochopenie vlastného tela, úcty voči druhému partnerovi a prehĺbenie manželskej lásky. Dokončila by som slovami Humanae Vitae od Pavla VI.: „lebo človek nedokáže dosiahnuť pravé šťastie, po ktorom zo všetkých síl túži, ak nezachováva zákony vpísané Najvyšším, Bohom, do jeho prirodzenosti, ktoré si teba rozumne a s láskou vážiť".

 
Podobné referáty
Antikoncepcia SOŠ 2.9422 1279 slov
Antikoncepcia SOŠ 2.9639 2549 slov
Antikoncepcia 2.9671 507 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.